brew master 4000

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

brew master 4000

Мнениеот za6o » 07 Апр 2014, 11:23

Май стана време и аз да си покажа оборудването :)
Идеята беше да автоматизирам машинг процеса т.к. той е една ангажираща част от целият процес и поддържането на температура с разлика 1-2С на котлон си е предизвикателство и не толкова прецизно колкото ми се иска :)
Получи се RIMS с arduino термоконтролер
Изображение

Това е маш тюна отвътре
Изображение

Това е под перфорираната ламарина която е с 2 мм отвори. Тук е все още тестово
Изображение

Така беше в началото, но го промених леко т.к. ако нещо се прецака (запуши ) , всичко ще се обърка.
Изображение

Относно sparge arm на доста места прочетох, че е добре да връща течността под нивото, за да не се окислява. На моята "ръка са и много дупките, но аз я ползвах пред за прецеждането. По натам ще я сменя, макар че и така си работи.

А това е самият термоконтролер моя разработка :) . Как работи? Има два режим, ръчен и автоматичен, които се превключват чрез бутона, когато свети зеленият диод режима е автоматичен, ако не свети и ръчен. Ръчният режим ти показва само температурата и позволява да пускаш и спираш нагревателя по собствено усмотрение. Направих за извънреден случай с които не се сблъсках при първото автоматизирано бироварене :) .
Автоматичният режим му задаваш каква температура колко секунди да я поддържа, сядаш пред телевизора с бира в ръка и само чакаш, минава си през всичките режими, като температурата я поддържа с точност 0.5С.
Т.к. награвателя ми е доста агресивен (2Кв), ауто режима е малко "по-специален", кога наближи зададената темп с 2 градуса, нагревателя започва да работи 3сек и 2 да почива, като остава по-малко от 1С до зададената темп. , нагревателя работи 2сек. и 3 почива и като я достигне започва да я поддържа по същата схема като същевременно започва отброяването
Изображение

А ето всичко това в действие. Всичко работеше по план. Определено много улеснява нещата.
Изображение

Има няколко неща които искам да добавя, но ще е на по-късен етап.
Например една джиджявка която да следи потока на течността и ако нещо се обърка и помпата спре да върти, да изключи нагревателя.
Другото което липсва е още един бутон "hold" който да спира броенето на секундите и да поддържа температурата в случай че искам още малко време да остане на тази температура. Това сега пак е възможно, но доста тромаво, трябва да превключа, на ръчен режим след това на автоматичен пак и отброяването започва отначало.
Ами това засега..
za6o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 49
Регистриран на: 01 Ное 2012, 15:49

Re: brew master 4000

Мнениеот cervesa » 07 Апр 2014, 12:01

Браво!Вече няколко съвременни решения "Направи си сам",с които достойно можем да се представим и на международната арена!
В събота,на 12 април,в Пловдив,да тестваме и производството!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: brew master 4000

Мнениеот victoryvt » 07 Апр 2014, 13:03

Охааа, браво !
Я дай повече инфо относно процеса - доколкото виждам - отдолу смуче, после помпата, нагревател и горе в средата връщаш течност.
С каква мощност нагряваш и колко градуса на минута може да качва ?
Не загаря ли нагревателя по време на качване от протеинова пауза (50гр. и нагоре) ?
Капацитета на майша какъв е ? И на варката също ?
И т.н.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: brew master 4000

Мнениеот za6o » 07 Апр 2014, 14:01

Да, тръбите за помпата и канелката са под перфорираната ламарина и помпата тегли само течност, минава през 1 и 1/2 цола тръба в която има 2кВ нагревател и нагрятата течност се влива обратно в тенджерата , 3-4 см под повърхността. В момента термометъра е в тенджерата, на по натам трябва да го сложа в тръбата от противоположният край на нагревателя, като посоката ще е излиза от казана ->помпата->термометър->нагревател->обратно в казана. Но не съм измислил с какво да го запуша след като разпробия тапа и го напъхам от там, нещо което е водоустойчиво, топлоустойчиво и да става за хранителни цели :roll:
Покачването на температурата става доста бързо, грубо го смятах с един калкулатор в нета, че от 10С до 78С , 20 литра вода, ги загрява за 40 мин. Иначе варката е правя с 5кг. малц и 15л. вода и това количество не е никакъв проблем за нагревателя да качи до 78С и да си ги поддържа в рамките на 0.5С което надмина очакванията ми т.к. тенджерата не е топлоизолирана по никакъв начин.
Относно загарянето, няма никакъв проблем т.к. 1во помпата 14л/мин което позволява бързата циркулация на течността и другото "low density heater" т.е. нагревател с минимално В/см2 , на български казано дълъг нагревател :D , по мой сметки тръбата събира ~800мл. течност. След процеса отворих нагревателя да видя дали някъде не е загаряло, но никъде не открих такива следи.
za6o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 49
Регистриран на: 01 Ное 2012, 15:49

Re: brew master 4000

Мнениеот daniel.trifonov » 07 Апр 2014, 16:40

Супер е системката.
Аз ти препоръчвам да сложиш термодатчика на изхода, след нагревателя. Да контролираш нагревателя с ШИМ или по друг начин, така че да му се регулира плавно мощността. Датчика можеш да го изолираш като го прекараш през отвор с канал и О-пръстен от силикон или витон, може и някой семеринг да се намери подходяш. Може да видиш и полиуретановото лепило (PU) дали е food-grade. Иначе държи на всевъзможна химия: киселини, основи, мазнини...
На мен ми стана интересно за помпата. В e-bay съм я срещал за някакви смешни пари. Изглежда ми, че е някакъв композит със стъкловлакна. Дали е подходяща за хранителни цели при повишена температура? Какъв ти е нагревателя, че от българските за бойлери май няма low density heater.

Поздрави и приятно кодене ;-)
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: brew master 4000

Мнениеот za6o » 08 Апр 2014, 13:34

Реле, било то и не механично, както е в случая, и ШИМ са взаимно изключващи се думи :)
Дори при този интервал (2сек; 3 сек)загрява прилично.
Иначе помпата е купувах от английск сайт за соларни системи ако не се лъжа, заедно с доставката беше под 100лв. Хубавато е, че изрично пише, че става за хранителни цели.

ПП: защо няма бирен смайл ?
za6o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 49
Регистриран на: 01 Ное 2012, 15:49

Re: brew master 4000

Мнениеот daniel.trifonov » 08 Апр 2014, 13:48

Да с реле и ШИМ е безумие, освен ако целта не е да убием релето. :mrgreen:
Но е моя грешка, че не съм прочел правилно за начина ти на управление и по-конкретно, че си помислил за нещата :ugeek:. Идеята е подобна, но реализацията е с реле - все тая за крайния ефект.

Наздраве! Изображение
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: brew master 4000

Мнениеот Clarion » 31 Яну 2015, 03:14

какъв е модела на помпата, защото мисля да сменям моята в най-скоро време?
Clarion
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 84
Регистриран на: 20 Яну 2015, 14:47

Re: brew master 4000

Мнениеот dakobow » 01 Фев 2015, 14:13

http://www.virazhtrade.com/index.php?do ... w&view=367
Преди две седмици си купих помпа от този сайт, но не е тази от линка щото е нова и не е изложена още, та помпата е точно за пивна мъст, неръждаема и е до 95 градуса, самозасмукваща с възможност да работи в двете посоки, цената е 200лв. малко е скъпа но купуваш един път и не се занимаваш повече!
Аватар
dakobow
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 86
Регистриран на: 27 Яну 2014, 01:20

Re: brew master 4000

Мнениеот vsd » 01 Фев 2015, 19:17

Понеже преди доста съм търсил инфо за нагреватели, а доста хора се притесняват да не загарят обикновените - най-добре е да си направите поръчка във фирма където правят. Масово готовите нагреватели са 2500W за един метър нагревател, аз си поръчах да ми направят нагреватели с 1500W за метър. Не съм пробвал още, но съм сигурен че няма да загорят. Другото хубаво нещо на поръчването е че ще ви ги направят в каквато форма искате.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Следваща

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта