Днес контролер утре автомат за майшуване

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот krasinet » 29 Май 2013, 20:19

Благодаря за предложението .Ще го имам в предвид. :D
Макар че почти бях решил да бъде по английско като BeerMaster.
Наздраве.
krasinet
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 02 Мар 2013, 21:22

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот mirix » 29 Май 2013, 22:28

Краси колкото и да сме завладяни от масовата глобализация, нека си уважаваме българското. Относно калая може да се поспори защото е новите еконорми съдържанието на олово се ограничава силно което само по себе си води до последици в спойките. Не е тайна че на времето римляните са се умопомрачили от оловната ВиК мрежа, но това е в исторически аспект. В крайна сметка лично мое заключение е, че няма да живеем по 100 години, и да си смучем биричката с кеф. Твоя замисъл съм го мислил , но в комбинация 2 варки едновременно за да може енергията за охлаждане да се използва за отопление на майша.
поздравления за ентусиазма и положените усилия. Също така твоя контролер може да се ползва и в отоплението в така наречените пелетни горелки.
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот daniel.trifonov » 29 Май 2013, 23:17

Днес гледах едно руско видео в ютюб, вероятно с този немски уред, за който споменаваш Краси. Там обаче се циркулира само течното, докато малца е затворен в цилиндър с решетки отгоре и отдолу. Така можеш да си циркулираш с всякаква помпа за питейна вода, стига да държи на температурата и да може да се източва напълно.
Пусни линк към помпата, която си харел, ако не е тайна на проекта ;-)
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот victoryvt » 29 Май 2013, 23:34

Ако позволите и аз да се из..таковам по темата за калая :
Припой за хранителни цели се обозначава такъв, какъвто не използва олово. Но не и калай.
Аз ползвам Sn97Ag3 - Калай 97%, Сребро 3% - това е мек припой,но е от най-високотопимите - около 270 гр.
С него си запоявах колоната за дестилация, както и други спойки по казана. С него си запоявах и този кош от неръждавейка, който сега ми върши перфектна работа за озахаряване и прецеждане на бирата :
Правя т.н. система BIAB - Brew In A Bag.
Разликата от нея и Браумайстера на фирмата Шпайдел е в помпата, електрониката и перфектната немска изработка.
В мой плюс е ниската цена и факта, че бирата ми не се различава по нищо от подобната създадена с Браумайстер за 2000 евро.
Е, вярно че е голяма глезотия да настроиш температурите и да натиснеш копчето "старт" и след това да си бараш ...
(каквото имаш за баране - жена, куче, т.ш.ци и те така)
Но на мен ми харесва да обикалям около казана с термометър, рефрактомер, пеха-метър и голяма дървена лъжица, да цъкам важно с език и да псувам ш.б.ния котлон или доставчик на газ.
После да си вдигна коша с лебедката, притеснявайки се дали няма да се откачи от тавана.
Между другото - и при Браумайстер-100 пак се ползва лебедка. :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот daniel.trifonov » 30 Май 2013, 10:20

Да относно калая и аз си мисля, че не е вреден и по-скоро се има предвид оловото, но не бях напълно сигурен. Относно припоите има много различни видове безоловни, но внимавайте да не изберете някой с кадмий. Вероятността е малка, защото кадмий се добавя, за да понижи температурата на топене. :ugeek:

Така че за калаен бронз няма никакви проблеми, виж ако е оловен е друга работа.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот mirix » 30 Май 2013, 10:49

Нямам какво да измисляме топлата вода, има си сребърен припий , който ползват хладилните техници
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот krasinet » 31 Май 2013, 12:59

Прикачената снимка по долу е на модела Браумайстер с две помпи. Ако забелязвате те са монтирали дори бронзови фитинги а аз ще сложа неръждаеми. Всичко ми е от неръждаема стомана .Само помпата ми е бронзова и накрайниците на нагревателя.
Наздраве.
Прикачени файлове
07-braumeister-von-unten.jpg
krasinet
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 02 Мар 2013, 21:22

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот krasinet » 31 Май 2013, 13:09

Ето я и моята помпа.
Прикачени файлове
Grundfos_pump.png
krasinet
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 02 Мар 2013, 21:22

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот brokenerror » 01 Юни 2013, 11:37

Много ми е интересно как си направил софтуер-а, не си ли ползвал няква готова платформа. Примерно както са сименс-купуваш си контролер на сименс и имаш една готова платформа софтуер, която я програмираш по твой вкус. Zelio Soft е платформата!
В бирата била истината - там се раждала мъдростта, аз ли? Аз все прост си стоя :)
Аватар
brokenerror
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 71
Регистриран на: 10 Апр 2013, 20:18
Местоположение: Раковски

Re: Днес контролер утре автомат за майшуване

Мнениеот krasinet » 01 Юни 2013, 15:25

Остави ги Сименс те ако не спечелят 1000% не са доволни.Както писах в началото контролера е на основата на свободната платформа Ардуино.Сравнително евтин хардуер и безплатна платформа за разработка на софтуер.
http://www.arduino.cc
Друг е въпроса че имам и друг вариант на контролера който не ползва Ардуино и дори е по евтин вариант.
Сега разглеждам вариант при който да се ползва хардуер на Тексас Инструментс .Много по мощен хардуер на ниска цена със няколко безплатни софтуерни платформи за разработка.
Наздраве
krasinet
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 32
Регистриран на: 02 Мар 2013, 21:22

ПредишнаСледваща

Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта