Бидон за варене на бира

Тук всеки желаещ може да си отвори тема за да се похвали с какво вар, в какво отлежава, и как изглежда крайния резултат

Модератор: Martin

Бидон за варене на бира

Мнениеот vsd » 22 Мар 2013, 18:10

Здравейте, скоро реших да си пригодя един бидон 90 литра за да мога да си варя повече бира в него. Идеята е в него да е монтиран нагревател от бойлер и така да се топли бирата. Купих си един нагревател и един сферичен кран 1/2. Нагревателя е 2 KW като този
http://www.magazin.emserviz.com/imagess/559BR03.png
Пробих дупки на бидона за нагервателя и за крана, монтирах ги. На изводите на нагревателя сложих лустер клема и свързах 2,5 квадрата проводник. Сипах 35 литра вода за проба и включих. Всичко изглеждаше нормално, но за всеки случай викам, я дай да видя с фазомера има ли фаза на крана, въпреки че бях сигурен, че няма да има. Да, ама имаше и си свети все едно съм го сложил на фазата в контакта. Въпроса е къде ми е грешката. Свързал съм два проводника и нищо не е занулено. В същност единственото което може да се занули е тръбите/корпуса или гайката за завиване на нагревателя. Мислех че самия реотан в нагревателя не се допира до външната тръба, но изглежда бъркам.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Бидон за варене на бира

Мнениеот victoryvt » 22 Мар 2013, 21:03

Странно, той ако се опира ще да е в една точка само.
И ако е така наистина - монтажа му в нормален бойлер ще доведе до взрив на бушона.
Я измери с мултицета има ли съпротивление между краищата на нагревателя и корпуса му. Ако има и то е от порядъка на 50-100 ома - имаш си бъгав нагревател.
Обаче по-скоро ще ти даде хиляди омове.

Между другото, за майш в бидон има и друга идея - декокция !
За 90 л. бидон се предполага да има около 20 кг. малц вътре и 60-80л. вода.
Минаването от 52 до 66гр. ще стане по формулата :
кг-декокция = кг-общо*(66-52)/(95-52)
или за 20кг. малц и 60л. вода се получава 80*14/43=26kg.
Т.е. без да топлим с нагревател целия обем на майша можем да заврим 26кг в друг съд (30-40 литров казан ако е емайлиран е 45 лв.) и след добавянето им и размесването да повишат температурата от 52 на 66 и да започне главното озахаряване.
Следващата пауза от 72 гр. се достига с още по-малко декокционно количество : 16.5кг.
А до температура на промиване 78 гр. достигаме чрез третата декокция с 21кг.

Ако си имал досега тенджера 21-26л. спокойно може да декокстваш на един газов котлон с непрекъснато бъркане.
Проблем е само точното отчитане на обем или тегло. Понеже декокционният материал пари :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Бидон за варене на бира

Мнениеот vsd » 23 Мар 2013, 08:01

Здрасти, за сега искам само да варя в бидона, майшуването ще го правя в кофата. Искам да правя по по-голямо количество наведнъж и затова взех да го мисля това с бидона. Нямам газов котлон, а като им гледам цените и цените на газта, то май на ток ще излезе по-евтино отколото на газ, а и на газта малко й нямам доверие, защото почти нокога не съм се занимавал с газов котлон. После ще премеря с мултицета да видя какво ще покаже. Иначе в нета намерих това
http://theelectricbrewery.com/node/9?page=show
Хората го правят интелигентно, моето засега е малко циганска работа.
За да заврят 80 литра бира, 4KW ще ми стигнат ли.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Бидон за варене на бира

Мнениеот cervesa » 23 Мар 2013, 09:31

Здравей vsd.С 4 кВт,ще заври ама след доста чакане,а приварката е важно да заври бързо и да ври интензивно.Ако този "бидон",както го наричаш не е емайлиран или от инокс,по-добре остави тази идея.При варенето на бирата температурата достига 102*С,дори и да не се размекне,започват да се отделят разни миризми от пластмасата ,обокновено е или поливинилхлорид или полиетилен.Пластмасови бидони стават само за ферментация и то ако изрично са произведени за контакт с храни.За варене на количества над 50 л,в домашни условия,като изключим фабрично произведените системи(Blichman,Braumeister),най -добре е на газ.Иначе както гое описал Виктор,с декокция е много добре,но това е малко от "висшия" пилотаж.
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Бидон за варене на бира

Мнениеот spas0456 » 23 Мар 2013, 21:53

Ако всичко е свързано правилно без зануляване (заземяване) ще свети фазомера.
Сложи го на готварския котлон ако не е занулен или заземен пак ще свети.
spas0456
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 04 Дек 2012, 15:02

Re: Бидон за варене на бира

Мнениеот vsd » 24 Мар 2013, 08:55

@cervesa
Бидона си е обикновен бял пластмасов, уж става за храни. Искам да сваря малко вода за да видя дали ще има миризми.

Съпротивление между корпуса/тръбата на нагревателя и изводите не се отчита с мултицета. Ще зануля самия корпус на нагревателя и ще пробвам.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Бидон за варене на бира

Мнениеот victoryvt » 24 Мар 2013, 13:24

Има различни материали за бидони, имаи казани за ракия от пластмасов бидон (в ракията.ком има няколко показани

90 l. бирена мъст с температура около 60 гр. ще заври до 96-100 за час с нагревател 4 квата.
Ето ти един познат калкулатор от най-известния сайт за дестилация : http://homedistiller.org/calcs/reflux_calc
С газов нагревател имаш 5-6квата само с редуцир-вентил за ниско налягане, с другия който е за високо - може и до 8-9квата да се усили.

100л. казан от Шумен емайлиран струва 126лв. Или поне толкова беше преди 2 г.
Газовият котлон за казани е около 40лв., бутилката можеш да не я купуваш - тия дето разнасят газ дават. Редицир-вентила е около 15-20лв., има и по 9.
А ако имаш казан за ракия - в него става перфектно.

Ако вече си подготвил пластмасовият бидон, тествай, не се отказвай. И после покажи със снимки да видим как става.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Бидон за варене на бира

Мнениеот vsd » 24 Мар 2013, 16:47

Да, точно зааради тези бидони в другия форум, реших да пробвам нещо подобно. И аз съм малко притеснен дали ще има миризми, но докато не се пробва не се знае.
Емайлираните казанаи на крупо емайл са с доста високи цени вече, а и май не изкарват толкова много колкото ми се иска. Имаме една тенджера 20 литра на 4 години и вече е с доста ръждясало дъно. По спомен около 100 лв ми искаха за 50 литра емайлиран казан.
Идеята за бидона е експеримент, повече ми е интересно да видя дали ще се получи нещо. Целта е цялата система д а е прибрана и да можеш да си вариш по-голямо количество вътре, което е удобно за хора в апартаменти. Аз лично съм в къща, но пък нямам газов котлон и т.н., а с бидона мога да топля вода за майшуването, да си майшувам в кофа 32 литра, да филтрирам в същата кофа и после да прехвърля уорта в бидона направо. С 20 литровата тенджера, която имам, може да топля вода за изплакване на малца. Някакви таквиа са ми идеите, пък ще видим какво ще стане. След малко ще ходя да купя 3 жилен кабел и да зануля нагревателя. Ако стане да не бие ток, мога да добавя втори и си мисля да потърся 3 KW. За по-високата мощност на нагревателите ме притеснява дали ще издържи инсталацията на къщата. Според калкулатора, който пусна Виктор, 75 литра от 60 до 100 градуса ще им трябват около 42 минути. Горе-долу мисля че е приемливо.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Бидон за варене на бира

Мнениеот victoryvt » 25 Мар 2013, 20:20

Гледай да ги включиш в два рзлични контакта и ако може да са и на различни кръгове (бушони).
2Квата е все едно 10ампера бушон.
2 по 2 квата значи 20 амперов бушон, което малко ме съмнява за къща, освен ако не е сменяна инсталацията.
Другия вариант е трифазен контакт и три нагревателя свързани в звезда. :)
Ама и тока ако може да е на комшията, че после да не ходим да стачкуваме срещу монополите :D

Но ти си прав за цената - с газ от бутилки е по-скъпо, хубавото е че е лесно преместваемо и с голяма мощност.
С ток на нощна тарифа е по-евтино от газ, а на дневна е едно и също почти.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Бидон за варене на бира

Мнениеот vsd » 26 Мар 2013, 08:48

Да, така е. Вчера не ми остана време да се занимавам с бидон, защото реших да сваря 20 литра бира само със светъл малц. Като имам резултат ще сложа снимки направо.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30


Назад към Да си ги покажем (оборудванията и бирите)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron