Hard Apple Cider

Модератор: Martin

Re: Hard Apple Cider

Мнениеот deuspld » 03 Дек 2019, 13:52

Е точно на днешната дата не знам какво се предлага, но по принцип често взимам от Лидъл за децата 3л. студенопресован сок от ябълки от тяхната марка "Родна стряха" за 5.99лв. Последно миналата седмица взимах, беше леко покафенял, но доста по-малко от моя.
Keep calm and кот' - тако'а!
Аватар
deuspld
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 08 Дек 2017, 12:57
Местоположение: Пловдив

Re: Hard Apple Cider

Мнениеот kanchev » 07 Дек 2019, 14:08

Здравейте. Имам няколко въпроса.
Сложих сайдера преди 2 седмици с дрожди Safcider. В момента ми показва захарност 5% и спиртност 9,5. На вкус е много приятен.
Въпросите ми са следните:
1. Като се откалява сайдера, прекарва ли се през тензух, за да се отдели утайката?
2. Колко време трябва да изчакам, преди да посея дрождите за ЯМКФ?
P.S. Ползвам рецептата на @Dejmos
1 hard cider
kanchev
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Ное 2019, 14:27

Re: Hard Apple Cider

Мнениеот Don Reba » 12 Дек 2019, 14:51

а как мериш отделно захарност и спиртност?
аз впрочем също заложих от лидълски сок, тоя дето е 6 лева за 3 литра. заложих само литър и половина, ако ми хареса как става ще слагам повечко
Don Reba
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 14 Окт 2019, 10:52

Re: Hard Apple Cider

Мнениеот Dejmos » 13 Дек 2019, 23:29

Захарност със захаромер или рефрактометър.
Алкохолното съдържание се изчислява от захарността.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Hard Apple Cider

Мнениеот Don Reba » 16 Дек 2019, 08:25

рефрактометъра не съм сигурен как ще му се отрази наличието на спирт в разтвора, но захаромера ще се подведе със сигурност.
според мен без сложни уреди няма начин да се измери спиртно-захарен разтвор ако не знаеш началните условия. аз лично меря разликата в масата, тоест колко е олекнал ферментатора, това дава колко СО2 е излетяло, което е почти точно масата на спирта в разтвора (спирта и СО2 се отнасят като 46/44), от там ако знаеш началната захарност може да сметнеш колко още захар остава.
Don Reba
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 14 Окт 2019, 10:52

Re: Hard Apple Cider

Мнениеот deuspld » 16 Дек 2019, 10:33

@Don Reba, ти си избрал възможно най-сложния начин за мерене на относителна плътност/алкохол.
Един обикновен ареометър за 15-20лв (има ги и тука в магазина) ти е напълно достатъчен да си следиш хода на алкохолната фемрентация, без каквито и да е корекции и пресмятания.
Аз ползвам такъв: https://shop.dionislab.bg/bg/areometri/ ... -1130.html , но по принцип има и доста по-бюджетни варианти.
От там, като знаеш началната и крайната плътност, има десетки онлайн калкулатори за пресмятане на алкохол, които дават достатъчна точност.
Между другото, на почти всяка моя бира след ферментация давам да ми правят анализ на алкохол в лаборатотията на работа и разликата в резулатата спрямо калкулатора на brewersfriend, примерно, е около 2-3 десети, което според мен е пренебрежимо в домашни условия.

П.п.: да кажа за сайдера. Вечера го мерих, плътността му е паднала на 1,000 и няма видими следи от ферментация, даже е взел да се забистря отгоре. Ферментацията мина като по учебник: на около 12 градуса околна температура и около 14 вътре във ферментатора. Плътността падаше регулярно, с по 5 деления на ден и за около 13 дни падна от 1,067 до 1,000.
Сега ще го откаля от грубата утайка и след това мисля да го разделя на две: едната половина ще я засея с бактерии за ЯМКФ, а другата не, за да видя разликата във вкуса. По принцип и така не е много кисел. Иначе аромата е много свеж и приятен, цвета също. Всички кафяви и окислени частици падат в утайка, и това, което е остава като бистър сок на повърхността е с хубав жълт цвят.
Keep calm and кот' - тако'а!
Аватар
deuspld
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 08 Дек 2017, 12:57
Местоположение: Пловдив

Предишна

Назад към Експерименти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron