Дълга пауза на ниска температура

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Re: Дълга пауза на ниска температура

Мнениеот Martin » 03 Сеп 2019, 12:25

MadButcher написа:WB-06 си правят компактна утайка на дъното на бутилката и аз не я сипвам, защото бирата си е достатъчно мътна, а утайката си е утайка и влошава вкусовите качества. При фабричните вайсове тя се филтрира и не попада в бутилката.С WB-06 след продължителен престой на студено си става доста бистра. Докато при Мюних на LALLEMAND трудно се получава слаба утайка и всичко плува в бутилката. При тях са по-силни и банановите нотки. Предпочитам тия на Fermentis. На 20 градуса дават идеален баланс на мътност, естери и феноли без да са прекалени и подчертават малцовия характер. Последно правих с тях Рогенбиър с 40% ръж и се получи перфектно балансирано пиво със слаби естерни нотки и силно изпъкващ ръжен характер, леко кисело и плътно.


Тотално грешно за вайса.
Маята за Хефевайс (хефе- мая на немски) не е само трудно утаяваща се и ароматна, но има и вкусови качества.
Напълно задължително си е да си сипеш и от нея. То все едно да си изядеш салатата и да не изсърбаш или утопиш чорбата после.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Дълга пауза на ниска температура

Мнениеот MadButcher » 03 Сеп 2019, 14:15

Достатъчно неутаена има в пивото, че да обирам и тая по дъното - идва ми в повече. Пак казвам: в заводския вайс на дъното нямаш утайка, нали не си досипваш с лъжицата?
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Дълга пауза на ниска температура

Мнениеот ultrashock » 05 Сеп 2019, 08:48

Точно в заводският вайс има. Пил съм доста видове в Германия и винаги са с 1-2мм утайка на дъното, която задължително се сипва в чашата.
При наливната не е така, там са малко по различни нещата.
Weihenstephan Weizen 3068 са доста добри дрожди, описал съм рецептата в темата на съвместната ни варка с Влади(ALL_ON).
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Дълга пауза на ниска температура

Мнениеот MadButcher » 05 Сеп 2019, 09:18

Горе написах, че аз не предпочитам утайката, колега. Не давам уклон на никого какво и как да пие. При домашните бири утайката често е повече от 1-2мм, без да имам претенции, че съм замерил с шублер или макрометър. Сеа, не виждам що трябва да съм длъжен да наливам с всичката утайка. Относно рецептата Ви - равни части пшеничен и ечемичен малц не е кой знае какво откритие, препоръчвам Ви следващият път да направите двойна декокция и тогава можем да говорим за вайс. Наздраве!
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Дълга пауза на ниска температура

Мнениеот ultrashock » 05 Сеп 2019, 09:32

Рецептата не претендира за откритие, просто я пуснах за пример. Различното в нея са дрождите, които ползвахме и които дадоха наистина добър резултат.
Колкото до декокцията - никога не съм практикувал този метод и нямам наблюдения.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Предишна

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта