Kiselochos Bulgaricus

Съдържа теми с рецепти на участници в конкурси за най-добра домашна бира както у нас, така и в чужбина.
Моля всеки, който поства в този раздел да опише точно в кой конкурс е участвал, в какъв стил се е борил и естествено - каква награда е получил.
Да се спомене и годината на конкурса.

Модератор: Martin

Kiselochos Bulgaricus

Мнениеот stoyanninov » 25 Юли 2018, 10:59

Kiselochos Bulgaricus - златен медал - Golden Rombus 2018
Boil size: 85l
Batch size: 75l
OG: 8*P
FG: 2*P
ABV: 3.5*
IBU: 13
Boil time: 60min

6kg Wheat Malt pale
6kg Pale Ale Malt

50gr HALLERTAU Trad @ 60min

Mash:
45min - 65*
15min - 72*
Mash out

Ферментация:
-първична: Закваска за домашно кисело мляко Yo-Aktiv -18 сашета за 70л @ 42*С до достигане на рН 3,6
-вторична US-05 за 7 дни на 18*С

добавяне на сироп от къпини преди сервиране - на вкус
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Kiselochos Bulgaricus

Мнениеот Foreigner » 25 Юли 2018, 21:25

Стояне, кандидатствам настоятелно за 1 бутилчица! А ако от раз не усетя защо ти е присъден златен медал, току-виж съм поискал и втора... 8-)
От мене имаш сироп от липа и лимон - като алтернатива на къпиновия. Поздравления!
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: Kiselochos Bulgaricus

Мнениеот Bones » 08 Май 2019, 20:38

Въпрос, тъй като съм се засилил да сваря един berliner weisse. След лакто-ферментацията, мъста вари ли се за да се стопира процеса и да се унищожат наличните лакто бактерии или директно се добавят бирените дрожди? Колко време ти отне достигането на нужното пх?

П.С.

От това което прочетох из нета, след лакто-ферментацията мъста се пастьоризира. Интересното е, че в оригиналните рецептури се прави смесена ферментация. Т.е. ферментира се директно с бирени дрожди и лакто бактерии.
Bones
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 126
Регистриран на: 30 Авг 2015, 10:06

Re: Kiselochos Bulgaricus

Мнениеот stoyanninov » 13 Май 2019, 12:26

Здрасти, в случая беше избран метод на т.нат подкиселяване в казана (sour kettle) - след озахаряване, мъстта се вари за 15 мин, колкото да се стерилизира, след това се охлажда на 40-42гр и се заквасва с лактобацилите. така се поддържа докато се стигне желаното рН. След това се сварява отново, вече с хмел, по желана схема, и се охлажда на 18гр като се слага мая за нормална ферментация - в моя случай US-05.
Има доста методи за направата, смески на дрожди и тн. това аз имах под ръка и затова така го избрах да го направя
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Kiselochos Bulgaricus

Мнениеот Bones » 13 Май 2019, 17:13

Мерси за инфото. Като за първи тест ще се придържам към мързеливата технология. Пх-то обаче мисля да го оставя малко по-високо, щото съм пил оригинала и леко накъртя, а шербети не ми се добавят.
Bones
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 126
Регистриран на: 30 Авг 2015, 10:06


Назад към Рецепти получили награди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта