Рехидратиране с дестилирана вода - грешка!

Модератор: Martin

Рехидратиране с дестилирана вода - грешка!

Мнениеот alvinator » 24 Юли 2018, 23:55

Прекален светец и Богу не е драг :D

Рехидратирах дрожди (Mangrove Jack M44 West Coast) с дестилирана вода. Шишето ми беше подръка заради подготовката на разтвори за калибриране на pH метъра. Кипвам дестилираната вода и рехидратирам съгласно инструкциите. Посявам дрождите.

50 часа по-късно все още няма следа от ферментация. Аз обаче съм се научил да не се паникьосвам, затова почвам да прехвърлям на ум какво съм направил по-различно от предишни пъти. Дестилираната вода за рехидратиране! :think:
Започнах да чета по въпроса и.. ми то страшно :)

Накратко - за регидратиране не използвайте дестилирана (или дейонизирана) вода, нито пък вода с обратна осмоза. Това води до намаляване на жизнеспособността на дрождите.
Така поне твърдят от Lallemand (производителя на Нотингам).

Из американските форуми се намира и следния образ под микроскоп, за който се твърди, че показва какво се случва на една клетка в дестилирана вода на 10-тата минута:

test.gif
test.gif (860.53 KiB) Прегледано 12546 пъти


:scared-shocked:

Така че реших да ползвам още един пакет от същите дрожди и ги добавих във ферментора, този път рехидратирани с обикновена вода от чешмата. Надявам се, че за 50 часа не са се случили ужасни неща с бирената мъст...
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Рехидратиране с дестилирана вода - грешка!

Мнениеот Martin » 25 Юли 2018, 09:50

Мдаа... Мисля че в едната тема за съхранение на дрожди го бях споменал. Осмотичното налягане на дестилираната и дейонизираната вода е много малко и дрождите се пръскат. За това за продължително съхранение се ползва изотоничен разтвор 0.9% натриев хлорид. Явно и при рехидратацята е така.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Рехидратиране с дестилирана вода - грешка!

Мнениеот dr_slavov » 25 Юли 2018, 14:12

Всичко което си описал е вярно. Но за успокоение да кажа, че два пъти съм ползвал Mangrove Jack (сайдер и лагер) и двата пъти тръгнаха много трудно. Сайдера започна да ферментира на 5-6 ден.
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен


Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта