Отчитане на рефрактометър

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Re: Отчитане на рефрактометър

Мнениеот MadButcher » 03 Май 2018, 08:07

Dave Lombardo написа:За да не отварям нова тема - колко често си калибрирате рефрактометрите?
Моя се оказа, че трябва да го калибрирам преди всяко измерване, защото (по непонятни зе мен причини) всеки път синята зона е малко под или малко над нулата и така za последната варка се оказа, че нямам идея колко е била preboil graviti, респективно OG, за да изчисля ABV :shock:

Много рядко калибрирам рефрактомтър и той дава слабо отклонение. Ползва дестилирана вода за 1лев литъра от аптеката, с нея разреждам и разтворите за РН метъра, който редовно обаче иска калбириране. На рефрактометъра ти може би нещо му е прецакана оптиката.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Отчитане на рефрактометър

Мнениеот ALL_ON » 03 Май 2018, 08:49

Аз пък имам един рефрактометър, чисто нов, който си показва каквото си иска :) Ако някой има желание да му го дам да си играе с него, с цел да го накара да покаже някаква приблизително реална стойност, нека каже :D А ако го нагласи, ще черпя :text-thankyoublue:
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Отчитане на рефрактометър

Мнениеот Ico » 03 Май 2018, 21:31

Идентичен случай в нашата кооперация...... :D
След една година ползване рефрактометърът ми показва с една единица Плато повече или по-малко по едно и също време, без възможност за определяне на логика при получаване на резултата. Например, три пъти измерване на 11 Р и веднага след това 12 Р. Явно предвид "поднебесния" произход на устройствата качеството е въпрос на късмет.
Ico
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 54
Регистриран на: 24 Апр 2016, 21:29

Re: Отчитане на рефрактометър

Мнениеот petiomalchev » 04 Май 2018, 06:23

Поръчах си и аз китайски, прежалих 23 лв. Като пристигне ще споделя.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: Отчитане на рефрактометър

Мнениеот lhristov » 04 Май 2018, 12:58

ALL_ON написа:Аз пък имам един рефрактометър, чисто нов, който си показва каквото си иска :) Ако някой има желание да му го дам да си играе с него, с цел да го накара да покаже някаква приблизително реална стойност, нека каже :D А ако го нагласи, ще черпя :text-thankyoublue:


Влади, рефрактометър или РН метър?

Все едно... и в двата случая се наемам да помогна. Ще го занеса в лабораторията на работа да го тестват и калиброват. Носи го другия път на сбирка.
"Лоша бира няма, има само сгрешен стил."
Мартин -много уважаван от мен стиладжия!
lhristov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 29 Ное 2013, 23:20
Местоположение: София

Re: Отчитане на рефрактометър

Мнениеот ALL_ON » 04 Май 2018, 13:29

Ph метър е :) Грешката е моя :D А за помощта, няма да откажа. На следваща сбирка ще го донеса :text-thankyoublue:
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Отчитане на рефрактометър

Мнениеот stoyanninov » 04 Май 2018, 13:53

вземете си по един anton paar dma 35 и недейте се занимава с глупости ;)
Прикачени файлове
663cd792984e0569480a9bf126f9ebcb596394d6b01053.93205407.jpeg
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Отчитане на рефрактометър

Мнениеот 5th-hokage » 05 Май 2018, 08:34

е че какво са 2000 евра :) може да се съберем повечко и да вземем 10-тина - ще ни направят отстъпка (по 1980 ево ще ни ги дадат)
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Отчитане на рефрактометър

Мнениеот petiomalchev » 05 Май 2018, 08:47

:D чак пък толкова. Миналата година си счупих хубавия захаромера, че карах с един от 2лв. с мензора /дължината му е не повече от 10см./. Тази година си купих голям ама и на него счупих колбата, даже и едно замерване не можах да направя и пак съм с малкия.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Предишна

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта