Магнитна бъркалка

Модератор: Martin

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот dr_slavov » 19 Фев 2016, 12:00

Първия вариянт беше такъв, с един магнит, но пак не се получаваше. Каква бъркалка използваш?
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот st_jivko » 19 Фев 2016, 12:13

Бял,китайски,неодимов 30mm.
http://www.ebay.co.uk/itm/B-type-8mm-30 ... SwQItT1EA3
Аватар
st_jivko
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 324
Регистриран на: 01 Мар 2015, 15:02
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот ultrashock » 11 Ное 2016, 11:37

Интересно ми стана за какво ползвате тази бъркалка - да разбърквате дрождите в стартера преди да се изсипят в ферментатора и има нужда от този процес при 30 литрови варки?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот 5th-hokage » 11 Ное 2016, 14:28

Няма значение количеството варка - при създаване на стартер си е нужна бъркалка (още една причина да ми дойдеш на гости - да видиш що за животно е това и как се използва)
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот Delikatesi.es » 11 Окт 2017, 14:46

Направих бъркалка с вентилаторче на 220 волта. Същото по размер и вид, като тези на 12 волта за компютрите. Сложих един магнит по средата на оста и върти яко. 2 л. вода ги прави на торнадо. Върши работа така както си е и не мисля да му търся вариант за намаляване на оборотите.
Единствения проблем, който виждам за сега е, че се нагрява докато работи. Някой друг правил ли е бъркалка с такъв вентилатор? Имал ли го е този проблем с нагряването?

И един по-страничен въпрос. Някой пробвал ли е да избива краве масло с бъркалка? Една булка ме попита и ми стана интересно.
Аватар
Delikatesi.es
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 45
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:26
Местоположение: София

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот Martin » 11 Окт 2017, 16:56

Лошо няма да загрява, ако не вдига над 25-26 градуса на стартера. Някои бъркалки са даже с нагревател.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот MadButcher » 12 Окт 2017, 08:42

Delikatesi.es написа:Направих бъркалка с вентилаторче на 220 волта. Същото по размер и вид, като тези на 12 волта за компютрите. Сложих един магнит по средата на оста и върти яко. 2 л. вода ги прави на торнадо. Върши работа така както си е и не мисля да му търся вариант за намаляване на оборотите.
Единствения проблем, който виждам за сега е, че се нагрява докато работи. Някой друг правил ли е бъркалка с такъв вентилатор? Имал ли го е този проблем с нагряването?

И един по-страничен въпрос. Някой пробвал ли е да избива краве масло с бъркалка? Една булка ме попита и ми стана интересно.


Доколкото знам: 10л.мляко - 450-500гр. масло. Смятай каква бъркалка ще трябва! Баба ми имаше такава, но не магнитна ами дървена. Висок дървен чебър и нещо, с което се блъска докато се избие маслото. Наистина излизаха малки количества. Остатъчният продукт обаче си заслужава повече от кравето масло - мътеницата. Има невероятен вкус. Преди десетилетия са я продавали по магазините като друг остатъчен продукт - изварта. Сега или я вкарват в друго производство, или технологията е такава, че не остава мътеница.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот Dave Lombardo » 12 Окт 2017, 12:11

MadButcher написа:Доколкото знам: 10л.мляко - 450-500гр. масло. Смятай каква бъркалка ще трябва! Баба ми имаше такава, но не магнитна ами дървена. Висок дървен чебър и нещо, с което се блъска докато се избие маслото. Наистина излизаха малки количества. Остатъчният продукт обаче си заслужава повече от кравето масло - мътеницата. Има невероятен вкус. Преди десетилетия са я продавали по магазините като друг остатъчен продукт - изварта. Сега или я вкарват в друго производство, или технологията е такава, че не остава мътеница.


Брат, къде ме върна, 25 години назад. Помня баба ми, бог да я прости, как биеше на двора масло, сигурно е избутала тонове мляко.
Тая мътеница беше нечовешка - пиех я вместо вода, а баща ми дядо ми гасяха ракията с нея :D
А рандеманът беше горе долу такъв наистина: от 10 литра мляко - има няма половин килограм масло... обаче какво масло!!!

Изображение
Изображение
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот Delikatesi.es » 12 Окт 2017, 14:16

MadButcher написа:Доколкото знам: 10л.мляко - 450-500гр. масло. Смятай каква бъркалка ще трябва!

Значи от 1л мляко 50гр.(колкото е май едно обикновено магазинско пакетче), т.е. за 1 седмица+ е достатъчно за едно днешно семейство при положение, че има олио, зехтин, мас и още какви ли не други мазнини на пазара и в домакинството. А едно време семейства от по 7-8 човека и мас и масло, друго е нямало.
Тя ми говореше, че бърка около 1,5-2л. мляко с някакъв миксер с перка или нещо такова, не разбрах точно какъв и как, но ми каза, че с миксера било досадно и незнамсиквоси и след като и казах какво правя за да си бъркам дрождите ми заби въпроса за маслото. Та те така.
Аватар
Delikatesi.es
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 45
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:26
Местоположение: София

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот Delikatesi.es » 12 Окт 2017, 14:23

Martin написа:Лошо няма да загрява, ако не вдига над 25-26 градуса на стартера. Някои бъркалки са даже с нагревател.

Абе то така ама да не вземе да се подпали нещо.
Иначе ги знам тези подгряващите бъркалки. Едно време преди да почна да правя първата ми бъркалка, реших да проверя колко струва една "оригинална". Като видях затворих сайта за около 20 милисекунди :lol: :lol:
Аватар
Delikatesi.es
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 45
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:26
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта