Dry hopping (сухо охмеляване)

Модератор: Martin

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот dr_slavov » 06 Дек 2016, 09:56

Принципно е ОК, но е много малко. След накисването хмела на пелети си увеличава обема може би 3-4 пъти. Виж това.
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот ultrashock » 15 Яну 2017, 16:01

Рецептата ми е със сухо охмеляване. Имам два въпроса:
1. Трябва ли да местя във втори ферментатор или може да сложа торбата с хмел директно във ферментатора?
2. Бирата ще седи в ферментатора до другата неделя, т.е. една седмица. Кога е най подходящото време да пусна хмела за сухо охмеляване?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот zion » 15 Яну 2017, 16:59

1.Не е задължително...т.е може и в същият съд
2.Най-добре е след края на бурната ферментация, за да не ти излети аромата.
zion
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 49
Регистриран на: 21 Окт 2016, 00:10

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот Dejmos » 17 Яну 2017, 17:05

Върти ми се в главата една идея за сухото охмеляване.

С изключение на първите два пъти, не ползвам торбички или чорапи за охмеляването - директно изсипвам хмела. След края на бурната ферментация повечето дрожди са се утаили и залепнали на дъното. Хмелът се утаява върху тях, но слоят е подвижен и лесно се вдига при източване на бирата.

Та се чудя, какво ще стане ако след определеното време за сухо охмеляване разбъркаме бирата, за да вдигнем дрождите от дъното и да се размесят добре в течността. Естествено, трябва да се вземат мерки срещу окисляване.
Предполагам, че напоеният с бира хмел ще се утаи пръв, а след това дрождите ще го покрият и залепят за дъното.
Ако това стане, няма да се засмукват хмелни частици при бутилирането.

Какво мислите за идеята?
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот ultrashock » 17 Яну 2017, 17:16

Това важи само, ако се бутилира директно от ферментатора. Ако се ползва захарен разтвор за карбонизация, трябва да се прелее в друг съд и тогава няма как да не се размъти хмела.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот victoryvt » 18 Яну 2017, 13:04

Аз лично повече не смятам да пробвам директно пускане на хмела в бидона.
И аз така реших че ще чакам дрождите да залепнат за хмела и да го утаят, ама - не.
Останаха плуващи парченца и после ги вкарах по кеговете.
Викам си - те ще се утаят в кеговете, ще извадя една две бири зян от кег и готово ...
Да, ама не - Качвам първия кег да го пия, пускам крана силно да изхвърли утайката - теква мътно, и за няколко секунди крана се запуши до степен да капе само.
Разглобяване почистване, сглобяване и чакане до следващия ден белким падне в утайка нещо ...
Пак тест - пак запушване ...
Хвана ме бяса и без кран само на маркуч източих 2-3 литра , че и повече - докато потече що годе прилична течност.
Закачвам крана, наливам една бира, втора бира и на третата пак започна да се запушва ...
Айде пак разглобяване, източване на още 2-3 литра от кега и така докато накрая тръгна добре , само дето изхабих нерви и литри ...
На следващата варка - викам си, тоя път ще пусна пак хмела вътре, но при кегирането ще прекарам маркуча през тензух.
Речено, сторено - почвам кегирането, маркуча влиза в главата на кега през тензух на два ката. Пускам помпата - тръгва и след 5 сек. точно тензуха се запушва ...
Айде пак псувни , слагам фуния и повече тензух, да има площ - пускам маркуча (сега вече засмуква и въздух, прави окисление, ядосвам се ...) и пак през 5 мин. спирам да чистя тензуха, да го дезинфекцирам наново и така с 300 зора напълних 1 (един) кег !
За половин час ...
И - взех една кофа , даже без да я дезинфекцирам че ме хванаха нервите, опънах тензуха на нея с щипки, пуснах маркуча и като се напълни кофата - през фунията в кега (със засмукване на въздух и всички неприятности).
И след 2 часа борба - викам си - край, повече хмел "бошнА" няма да пускам. (БошнА - от тур. - свободно)
Та тъй ... сега замислям ХОП-ГЪН по подобие на тоя на Дидо Гларуса :)
А дотогава - лагери без драй хопинг, или ако ще има - в торбичка !
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот Martin » 18 Яну 2017, 16:27

От филтър за вода. Новият ми проект:

Изображение
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот Dejmos » 18 Яну 2017, 16:30

Т.е. идеята с хомогенизиране на дрождите в бирата, за да залепят хмела на дъното няма да проработи?

Иначе, при бутилиране на сухо охмелени бири използвам външната кофа на лаутернтюна катп междинен съд (но една бира ме изненада - въпреки наливането на захарния сироп върху 2-3 литра бира, разбъркването след напълване на кофата и източване-връщане на 2 литра обратно вътре... имах нклк прегазирани бири - една литрива ПЕТ от Старопрамен си увеличи размера от налягането и на две стъклени капачките се издуха...). Тогава слагам един дамски чорап хлабаво на края на маркуча, да събира хмелните частици.

А междувременно чакам това Stainless Beer Hopper Filter Keg Dry Hoping Home Brew 7*29cm Hopper Spider Strainer Home Brew Hop Mesh Filter
http://s.aliexpress.com/ZnuMrQR7

Вероятно нещо такова също ще свърши работа 10pcs Homebrew Inching Siphon Filter For Beer Brewing Wine Making Mesh Tool
http://s.aliexpress.com/36niQN3I
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот ultrashock » 18 Яну 2017, 17:23

Martin написа:От филтър за вода. Новият ми проект:

Изображение

Как го използваш този филтър? Каква е технологията, ако може малко информация?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот Martin » 18 Яну 2017, 18:18

Това е снимка от нета, аз още не съм готов с проекта. Връзва се след кега и преди крана. Можеш да сложиш каквото искаш там, хмел, билки, сушени плодове. Идеята е на г-н Пампов :). Можеш да гугълнеш DIY HOP BACK.

Изображение
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

ПредишнаСледваща

Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта