вино 2016

Без вино закъде ?
Кой как бере гроздето, как го ронка, мачка, сулфитира, мацерира, ферментира, отлежава и бутилира.

Модератор: ilu6a

вино 2016

Мнениеот dog123 » 26 Сеп 2016, 23:23

Здравейте маниаци!
Гледам тази секция е слаба , но на мен не ми пречи нищо да я засиля ;)
Ще започна с това че ще се опитам да направя вино за първи път в живота си.
Бира имам около 10 варки, но с виното тепърва се запознаваме.

Като за първи път се засилихме с колега/съсед.
Сложихме по един пластмасов бидон ,аз чисто мерло, той мерло и шефка 70% на 30%.
Материала е около / общо по сравнително равно за двамата с колегата/ 270 кг грозде.
Захарност на гроздето около 24.5
Захарност след намачкането/с машина + добавяне на вода/ , около 23.5 %
Гроздето изглеждаше с акъла си , свежо , без зелени чепки , загниване и т.н.
След Сулфитиране с около 1.2 гр на литър със Серниста киселина, изчакахме 4 часа и добавихме дрожди. За съжаление за дрождите, освен че ни казаха че са италиански, от голям пакет , но разсипани в пликчета с инструкция на български , не мога да дам информация.... /Грешка на бързане, използване на почивни дни и от сорта, няма да се повтори но това са фактите/.
Към момента освен че от лакомия /явно напълнихме бидоните повечко от колкото е възможно , и имахме сок по земята на втория ден/нямаме съществени произшествия. За корекция изсипахме от мъстта в по малки бидони....
Днес захарноста е 16% /72 часа от поставянето/ сока е сладък , прилича да пиеш газирано , не се наблюдават неприятни миризми или други притеснителни нещица. Мирише си сериозно на джибри вече.
Винарки нема....
Температурата на помещенията е средно 20 градуса /мазе на блок/
Бъркаме поне веднъж на ден , задълбочено.


Почвам с въпросите.
За да не сме пак капо и пред свършен факт /нямаме и е събота/ , днес си поръчах Рефлекс Мало 360 - малолактични бактерии за ЯМКФ .
Чета , гледам сравнявам , но , не съм сигурен кога да ги бухаме , на 5% захарност на 3 , на 0?
Като гледам , не са и задължителни, първо вино е , ако не ни горчи , да не се напъваме?
Щото чета че и виното в този период е нестабилно, оцет домашен не ща ;).
Първо да вадим от джибрите и тогава бактерии, или първо бактерии?
После следващ въпрос, дъбов чипс....
Баси много се потопих в дълбокото , ама поне някаква част да сложа ли с чипс, поне да видя каква е разликата?
Кога се БУХА тоя чипс? Вероятно след ЯМКФ , или след повторното Сулфитиране?
И Калиев бикарбонат си поръчах за всеки случай , пу пу......

Благодаря ви предварително.
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Re: вино 2016

Мнениеот victoryvt » 27 Сеп 2016, 09:25

Бактериите след като източите течността на около 0-1% по захаромер (има да пада още до -2% - минус два)
Източвате в друг съд и добавяте бактериите, поддържате колкото може по-блозо до 20гр. температурата за поне седмица , даже две седмици.
След това източвате младото вино в друг съд или в друг временно и си почиствате основния от винената кал и го връщате в него - това се нарича откаляване.
До този етап източванията се правят с широк достъп на въздух с цел да се проветри виното от CO2 i сероводород ако има.
На по-следващите етапи източванията се правят с минимален достъп на въздух и без разплискване.
Дъбов чипс може да се добави както в общата джибра в началото, така и на етапа на младото вино с бактериите.
Сложете го в нещо като чорап, за да го извадите после лесно.
Повторно сулфитиране ще мислите чак след второто откаляване (след месец) когато вече никакви процеси не текат. Аз лично не прекалявам със сулфитирането. Даже това го пропускам ако няма проблеми.
След този месец и нещо - вече се търси студ за избистряне и падане на винен камък.
И чак след още един или два месеца на студено може да се помисли за бистрене с бентонит и чак тогава да се наложи (евентуално) откисляване с калиев бикарбонат.
Ако всичко мине нормално и захарността падне 2% под нулата - ще имате здраво и силно вино, което няма да има нужда от откисляване.
С алкохол над 14% няма как да цветяса, даже и да го оставите без капак.
Тъй че смело напред и спазвайте правилата и ще стане.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: вино 2016

Мнениеот dog123 » 27 Сеп 2016, 19:55

Викторе, благодаря за съветите и насоките.
Търпение и желание , то направата на вино засега ми се струва по лесна от варките бира.
Поздрави и много успешни варки и затъпяване на ножетата в масата.

п.п.Ако нещо ми "замирише" нередно пак ще питам тук.
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Re: вино 2016

Мнениеот mirix » 27 Сеп 2016, 22:50

Ако замирише жулите яко и го отмирисвате :). Ако ли не на ракиджос :D
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: вино 2016

Мнениеот dog123 » 28 Сеп 2016, 20:16

Мирише ми на добро вино към момента ;)
Захарност днес 10%.
Мога ли да очаквам до неделя да е готово за отделяне от джибрите , или да не си мечтая?
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Re: вино 2016

Мнениеот victoryvt » 29 Сеп 2016, 11:41

Не ти знам щама дрожди какъв е, че да ти кажа.
Тези, които аз имам в електронния магазин са с много силна кинетика - бързо ферментират. Но ти какви си сложил - божа работа ...
Може би са на Ванков, ама знам ли ...
Ако са на Ванков - са по-бавни.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: вино 2016

Мнениеот vsd » 01 Окт 2016, 07:48

Dog123, по спомени, оптималното време да се отдели виното от ципите е между 5-тия и 7-мия ден. Тогава цвета е най-наситен. Ако изчакаш повече, интензитета на цвета ще намалява, а танините ще се увеличават. Не знам какво вино обичаш, но ако обичаш по-меки, не груби вина, точи около 5-7 дни от както си го сложил. При 10% захарност можеш да си го точиш без никакъв проблем.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: вино 2016

Мнениеот dog123 » 01 Окт 2016, 21:16

Момци аз голям мерак имам да точа , захарността вчера беше 5 днес е между 2 и 1 о смятам утре да првхвърлям. Обаче проблем , от канелката си точа за да проверявам захарността , днес обаче не можах да източа и за замерване! Утре въобще как ще точа , моля ви за съвети.
Маркучи , какво да правя ? Благодаря ви !
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Re: вино 2016

Мнениеот victoryvt » 03 Окт 2016, 08:45

Вземаш една ПВЦ тръба фи 50 и с нагряване я затапваш от едната страна като резваш и свиваш да стане като молив.
с дрелка раздупчваш стените нагоре на решето с около 6мм. свредло, може и по-малко.
Мушваш я вертикално и тя се напълва с шира.
Вътре в нея мушваш маркуч 12мм и пускаш да тече ...
Може би даже с по-голям диаметър тръба ще е още по-добре, но аз си ползвам от години такава - 50мм
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: вино 2016

Мнениеот dog123 » 03 Окт 2016, 11:23

chasha.jpg


Благодаря Викторе. ЗА догодина ще знам, малко мъка беше но го източих. :shifty:


damadjani.jpg
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Следваща

Назад към Вино !

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron