"... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Модератор: Martin

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот damyan_rm » 16 Ное 2015, 12:16

Да покажа как изглежда 'лагера' към момента ... доволен съм:

Изображение
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот damyan_rm » 26 Ное 2015, 10:16

Малко радвижване ....
- "ескперимента с 5 'дърти' малца" е отдавана е бутилиран - стана много добре, ... даже почти не остана, но за декемврийската сБирка ще има за проби ... :-)

Снощи малко инцидентно реших да спретна нещо ... може би "нещо като" Доппелбок или Дункелбок ... а може и да е балтик портър ... или нищо подобно

Накратко:
- 1.7кг пейл
- 0.3кг амбър
- озахарявах с 6л на 67-68'С за 45 минути, после направих опит за декокция (кипнах за 5-6 минути около 1/3 от гъстото) смесих и оставих за още 15-на минути на около 70'С
- промивах с общо 6л
- първоначално извадих 8л на "17 и нещо"Вх, малко се почудих, и накрая добаих и последните 2л от промиването (на окло 5-6'Вх) в тенджерата и засилих котлона ...
- варих час, доста бурно
- хмел Нортерн Брюер 20г на 60 мин
- охладих доста бързо до към 25-26 и зарязах на балкона малко над 8л на 17.5'Вх ...
- почнах в 20:15 със сглабянето на мелницата, меренето и меленето на малца, а в 23:50 бях приключил

Сутринта в 'кутията' беше около 11'С и посях с 6г сухи МБ Лагер ... ще е интересно какво ще се "измъти" и на какво ще прилича ...

лек ден
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот damyan_rm » 07 Дек 2015, 13:52

Няма особенни драми с последната 'допел-дункел-нещо си' варка ..., но вече 10-ти ден ферментацията кротко си тече, а особенни признаци да се забавя - липсват ... та след кратко чудене реших да 'позабързам' нещата и я вкарах на топло (около 20-22'С) - хем да приключи набързо, хем и да си направя диацетилната пауза ...
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот damyan_rm » 14 Дек 2015, 13:56

След 2-3 дни на 20-22'C, прехвърлих в друг съд за вторична и вчера (7ми ден) бутилирах с по 6-7гр на литър (излезнаха точно 7литра от първоначалните 8) - доста прозрачна е станала...
Вече ден след бутилирането все още няма забележима утайка по дъното - за да съм сугурен, че нещо се случва, леко отворих една от бутилките (на суинг-топ са) за проба и изсъска леко ... надявам се да са останали достатъчно дрожди за газировката ...

доста приятна е станала и 'лекинко' удря в главата само от 1 чаша :-) не съм се заигравал да меря колко точно алкохолна е станала ...

С нетърпение чакам да се газира след седмица и поне още толкоз в хладилника за да я пробвам на какво прилича

лек ден
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот damyan_rm » 11 Яну 2016, 17:11

Гледам, че не съм писал почти месец ...

... та 'допел-дункел' варката я обявявам за сполучлива - стана доста приятна, е ... има един по-особен карамелен привкус, но на мен си ми харесва ... почти не остана, но за срещата януари ще се опитам да донеса за проба и "второ независимо" мнение ... :-)

между другото, правих и Пейл Ейил - класик:
- 2кг пейл, озахаряван еднотемпературно на ~64'С за около час. От варката излезнаха около 9л. на 14'Вх. Ползвах дрожди SO4 и хмел Нортерн Брюер (20гр) на 60мин + 12гр Голдинг на 15мин -(мислех да охмелявам сухо, но нещо пропуснах момента и се отказах). Та в момента е по бутилките за газариане (с по 6гр на литър) вече 3-ти ден и мисля да отлежава поне 2 седмици преди пробите ...


Друго интересно (поне за мен) ...

... Уикенда забърках експериментално една ... да я наречм 'Дункел Виена Лагер - Бързак'
- 2кг Виена малц + 0.1кг печен ечемик добавен на 30мин от озахаряването.
- озахарявах общо около 50мин на 65'С с 6л
- промивах с 8л като след като източих първите 4л ги сложих на котлона с хмела (25г Нортерн Брюер) и почнах варенето ... докато прецедя останалото, тя мъста завираше на няколко пъти .. .та всичките 11л и нещо литра да са врели заедно не-повече от 30мин, но пък хмела откара над час. Свалих, охладих до 14-15'С и заквасих с лагерни МБ Лагер от 'допел-дункел' утайката. В момента кротко си ферментират на 10'С малко над 10-на литра с плътност над 15'Вх - бях приятно изненадан от добрата ефективност..

... Нарекох я 'Бързак' е щото от момента на ваденето на тефтера, през смилане, озахаряване, варене, и някрая посяване минаха 3ч и 15мин ... ще я видим колко читава ще излезе, но и съм доста любопитен да разбера как ще и се отрази по-краткото време за варене ...

това е,
лек Ви ден и успешни варки
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот damyan_rm » 29 Яну 2016, 17:49

Снощи нетърпеливо пробвах "Тъмния Виена лагер" дето правих преди 3 седмици (след 4 дни газировка на стайна температура и 24ч в хладилника) - хареса ми доста, но май съм прекалил с печения ечемик ... много силно доминира дори над това киселявото от дето не е отлежала ... Нетърпелив съм да видя как ще се промени с отлежаването ... Надявам се да има нещо прилично за февруарката сБирка ...


... какво друго ...

Пристигна ми автосифона - голяма благинка - прехвърлянето вече е "песен" и става с голяма лекота ... препоръчвм горещо ..
..то щото пристигна, а и бях доста любопитен, набързо реших да спретна още един лагер, докато не е пистигнала съвсем пролетта ...

Забърках следното:
- 2кг бохемски малц
- озахарявах еднотемпературно на 66'С за 1ч, с 6л, като бърках 2 пъти, на 20та и на 40та минута ...
- промиване с 8л на 76'С, във тенджерата влезнаха (поетапно) 6л на 19Вх, 4л на 8Вх и накрая още 2л за доливане на 5Вх,
- хмел Нортерн брюер 20г, на 60мин
- варих час, охладих бързо до 15'С, прехвърлих набързо във ферментора с джаджата и посях с МБ Лагер от предната утайка от Тъмния лагер - сложих доста ...

Ферментират почти 10л които са с една идея над 15'Вх...
Като ефективност сметката ми е следната: от 2кг малц излезнаха грубо почти 1.5кг захари или както го смятам 73%, което много ме радва ...

лек ден и успешни варки на всички

Допълнение на 2/2/2016:
Топлото време нещо позабърза нещата и тази сутрин видях, че темпа на ферментцията се е забавил значително ... май няма да е баш лагер, а нещо трето :-) ...

та както бях планирал, добавих 15г стар каскейд като за сухо охмеляване и след 3-4 дни ще я вкарам за диацетилна пауза на "по-топло".
Кашона вечер си поддържа 11-12'С ама денем сигурно температурата се качва на 15-16'С ... е, каквото / такова ...


Допълнение на 17/2/2016:
Бутилирана на 12/02 с по 5г на литър
първа проба на 15/02 - като впечатления - добре се е газирала,и ще донеса на сБирката в края на февруари за коментари, но определено се равам, че има повтаряемост и е доста подобна на първата бохемска. Тази дойде с повечко IBU може би заради сухото охмеляване - незнам ...
Последна промяна damyan_rm на 17 Фев 2016, 15:22, променена общо 4 пъти
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот Foreigner » 29 Яну 2016, 18:28

Дай да го видим този автосифон.
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот damyan_rm » 29 Яну 2016, 18:41

Foreigner написа:Дай да го видим този автосифон.


Става дума за този дето исках да си взимам от brouwland:
https://www.brouwland.com/en/our-products/winemaking/bottling/siphons-and-accessories/complete-siphons/d/automatic-syphon-1-7-m-tubing#.VquHg1J3n-l
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот damyan_rm » 17 Фев 2016, 15:40

Малко да раздвижа темата ...

Втория бохемски лагер вече го подпочнах - добре е станал ... май ще има колкото за проба на 29-ти февруари :-)

Та както се бяха освободили ферменторите, по Трифонов ден спретнах скромен опит за Амеркианска ИПА / ПА с вносни американски хмелове (бях си поръчал от УК по 100 гр.Цитра, Амарило и Чинук на пелети, реколта 2015)

Варката беше горе/долу следнта:
- 1.7 пейл
- 150гр Спешъл W
- озахарявах еднотемпературно на 65' за час с 6л
- промивах на 76' с почти 8л.
- охмелявах малко творчески:
-- 10гр.(7.8% алфа) стар каскейд + 10гр. Цитра(13.2% алфа) на 60мин
-- 7гр цитра + 13гр. амарило (9.6% алфа) на 5 мин
- посях с дрожди SO4 (доста щедро, с утайка от предна варка)
- в момнта е поприключила бурната ферментация (4-ти ден) ама времето тези дни е много "игриво" - с тези високи температури, в кутията е средно 18', но денем си се качва до 21-22' ... здраве да е ...
- имам приблизително 10л на 13'Вх та май е по-скоро Американски ейл вместо ИПА ... но каквото - такова ...
след ден-два мисля да сложа за сухо още 13гр Амарило и 5 Цитра и до седмица ще бутилирам ...

за сега е това ...

успехи на всички

Редакция 22.02:
Вчера прехвърлих във втори съд за да отделя утайката и хмеловете. Аромата е ... невероятен - много комплексен и приятен - довечера бутилирам


Редакция 01.03:
Бутилирах чак сега със около 100мл неферментирала мъст и 30гр. тръстикова. Излезнаха 8.5л бутилирана от първоначалните 10л дето ферментираха ...
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: "... to beer or not to beer ..." или нещо като "бира"

Мнениеот damyan_rm » 08 Мар 2016, 17:45

Ейла с Американските хмелове стана (съвсем очаквано) ... и което е сигурно, няма да се задържи дълго, в резултат - празния амбалаж взе да се трупа и да заема ценно място...

... а и Времето се постопли и сезона на Лагерите за мен приключи ... та след кратко чудене, реших да си сваря нещо свежо а и да си спретна 'Експеримент'

работно го нарекох "Нещо като Вит"

Съставките:
- 900г. Пилс
- 200г. лимец
- 600г. Пшеничен малц

- смлях малца и лимеца, загрях 5.5л вода и накиснах директно в тенджерата за първата пауза на 50'С за 20мин.
- подгрях до 65'С и прехвърлих в кутията за още 45мин
- прецедих и промих с още 7л на 76'С
- варих 60мин като в началото сложих 10гр. Амарило и 5-6гр счукан в хаванчето кориандър
- охладих до 18'С и прехвърлих във ферментора - имам малко под 10л на 11,5'Р
- посях с 5.5гр дрожди WB06

Заделих 330мл за да има за газировката и ще чакат чинно в хладилника да му дойде времето.

Сега да споделя какво съм намислил в "експерименталната" част:
- спретнах си и 'закваска' със лактобацили - в около 150мл мъст (без да я аерирам) изсипах к'вото имаше в една капсула от купешки "пробиотик" - на кутийката пишеше, че има 4 щама: два Lactobacillus 'еди-си-к'во', един Bifidobacteria 'нещо-си' както и Streptococcus thermophilus .
- закваската виси на тъмно и топло (до тръбите на парното)

Та ще изчкам 2-3 дни, хем да попремине бурната ферментация (ако е почнала), а и да видя дали ще се прихване нещо във 'лакто-стартера' - ако няма драми, ще заразявам варката с идеята да стане "по-белгийска' ама с 'бугарикум':-)

Питането е дали да чакам 2-3 дни или да заразявам по-рано, че да остане нещо за 'папкане' от бацилите ...

Допълнение 09/03/2016:
- ферментацията върви нормално, и температурата се върти около 18'С,
- "закваската" с бактерийте се мотае нещо - май се чудят "на кой свят са" още и забелязвам само съвсем лека активност ... изолирах буркана, заедно с тръбата на парното та дано като се постоплят да се активират повечко бацилите ...
Последна промяна damyan_rm на 09 Мар 2016, 11:07, променена общо 1 път
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron