Белгийски ВИТ при 25 гр. околна темп.

Модератор: Martin

Re: Белгийски ВИТ при 25 гр. околна темп.

Мнениеот victoryvt » 07 Юли 2017, 11:41

20 в 32 е предобре, даже излишно.
Петьо - нали виждаш - заради протеиновата пауза, за да има мегдан за доливане на вряла вода.
Понеже колкото пъти съм правил протеинова с пряко нагряване , въпреки помпата за рециркулация винаги ми загаря малко долу под лъжливото дъно.
Затова тоя път вдигнах темп. от 52 на 62 с доливане на вряла вода. И чак после пуснах нагряването на газ и помпата за следващата пауза на 72гр.
И нямаше загаряне !
Ако сетъпа не е с лъжливо дъно и може да се бърка до дъно - няма смисъл от такова разделяне. Просто при вдигането от 52 на 62 ще трябва някой да бърка до дъното.
Ако системата е ХЕРМС също няма нужда.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Белгийски ВИТ при 25 гр. околна темп.

Мнениеот petiomalchev » 07 Юли 2017, 18:09

Аа ясно :-)
Ами нали уж на заводските малцове протеиновата пауза била направена при сушенето, поне ми се струва че така бях чел някъде из форума.
А всъщност какъв е ефекта от нея?
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: Белгийски ВИТ при 25 гр. околна темп.

Мнениеот victoryvt » 08 Юли 2017, 19:24

Малко като дявола евангелието ...
Съвременните малцове са добре модифицирани и в общия случай не се налага протеинова пауза.
Обаче става дума за ечемичните малцове.
Когато има голям процент пшеничен малц работата е друга - там белтъците (протеините) са повече и е добре да се направи протеинова пауза на около 52гр.
Може даже разбъркването да е на 40 и да се вдигне бавно до 52 и след 20 мин. пауза да се вдигне до 62 и т.н.
По време на протеиновата пауза действат ензими, които разграждат белтъците на аминокиселини и свободен азот, освен това действат и бетаглюканазите - те разграждат ония гуми-вещества, които правят течността бяла и са причина за лесно загаряне. Влияят лошо и на прецеждането после.
Тъй че, за пшенични бири - най-добре да се прави протеинова пауза.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Белгийски ВИТ при 25 гр. околна темп.

Мнениеот Martin » 10 Юли 2017, 13:55

Ами да ти кажа, Викторе прекалено продължителна протеинова пауза когато има нужда, и каквато и да е кокато няма нужда, може да доведе до обратен ефект. До сега колкото пъти съм варил пшенична, проблеми съм имал с прецеждането само когато правя протеинова пауза. На еднотемпературно озахаряване на 64-66 винаги е текло като вода, дори със 70% пшеничен малц.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Предишна

Назад към Пшенични бири

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта