Вайцен

Модератор: Martin

Вайцен

Мнениеот ALL_ON » 13 Дек 2016, 15:45

50% Пшеничен малц
50% Пилзнер малц
Озахаряване:
- 30 минути на 52-55 гр. заради пшеничния малц
- 40-50 минути на 65-66 гр.
- 10-15 минути на 72 гр. /йодна проба/
- машаут на 78 гр.
При еднотемпературно озахаряване 60 минути на 65-66 гр. /или до излизане на йодната проба/
Варене 90 минути, хмел Халертау, добавен 50 минути преди края на варенето, цел 15-16 IBU. В конкретния случай се търсят ароматите, които продуцират дрождите, поради този факт не се използва хмел за аромат;
Начален екстракт 11-13 Плато, дрожди WB06.
Ферментация: 7 дни.
- ако търсите банани дъвки и др. подобни е хубаво да бъде на температура 23-25 гр. (температура вътре във ферментатора)
- ако търсите карамфил, температурата на ферментация трябва да бъде 18-20 гр. (пак във ферментатора)
Газиране: 5-7 дни.
- с отделена пивна мъст с еквивалент на 6-7 гр. на литър бяла захар;
- с бяла захар 6-7 гр. на литър
Отлежаване: не е необходимо дълго отлежаване, може да се пие дори веднага след охлаждане, при продължително дълго отлежаване не се подобява особено, но става много бистра (подобно на Кристал Вайцен). Пие се ЗАЕДНО с утайката! (изключение прави ако сте решили да пробвате дълго отлежаване на студено и я налеете без утайка като еквивалент на Кристал Вайцен).
Прикачени файлове
13453358_1087665467936398_89629215_o.jpg
Краен резултат от описаната рецепта
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Вайцен

Мнениеот ultrashock » 12 Апр 2017, 11:48

Следващата мисля да е тази, като съм намислил да добавя нещо: в края на варенето кори от портокал, кимион и кориандър по подобие на пшеничената на Castle Malting.
До сега винаги съм правил еднотемпературно озаряване. По добре ли ще се получи ако опитам с много стъпково, както е описано в тази рецепта. Имам контролер, така че спазването на температура е елементарно и няма да ми коства усилия?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Вайцен

Мнениеот Martin » 12 Апр 2017, 14:34

ultrashock написа:Следващата мисля да е тази, като съм намислил да добавя нещо: в края на варенето кори от портокал, кимион и кориандър по подобие на пшеничената на Castle Malting.
До сега винаги съм правил еднотемпературно озаряване. По добре ли ще се получи ако опитам с много стъпково, както е описано в тази рецепта. Имам контролер, така че спазването на температура е елементарно и няма да ми коства усилия?


Смени маята с Т-58, сложи немалцувана пшеница и направо направи Belgian Wit като ти харесват тези подправки.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Вайцен

Мнениеот ultrashock » 12 Апр 2017, 15:14

Дали ми харесват не знам, но вече поръчах всичките съставките от рецептата на ALL_ON. Само за чудя ли ще стане добре с подправките или да си я карам стандартно :)
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Вайцен

Мнениеот petiomalchev » 12 Апр 2017, 16:42

Трябва да повторя Вайцена, предния път му сложих ирландски мъх и стана бистър.
Следващият път ще го направя мътен, но ще изчакам да се затопли.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: Вайцен

Мнениеот knasfas » 12 Апр 2017, 17:58

Ще стане с подправките, не се притеснявай :D
Аз по същата рецепта - 50% пилс и 50% пшеничен малц добавих в края на варенето кора от 10 портокалчета, 1 лимон и 2 лайма, както и 10г. смлян кориандър се наредих на трето място в таз годишния конкурс в категорията пшенични бири. Единственият ми съвет е да използваш кориандър на зърна и сам да го счукаш, тъй като е много по-ароматен. Използвах дрожди WB - 06, но ферментацията протече на по-ниска температура(17-18гр.), което осигури по-изчистени аромати от дрождите, но пък всички познати много я харесаха.
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Re: Вайцен

Мнениеот Martin » 12 Апр 2017, 21:54

Слушай knasfas той ги разбира тези подправчени пшенични. Всяка година е в топ 3. И все аз се случвам да ги журирам пък не съм им фен.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Вайцен

Мнениеот ultrashock » 13 Апр 2017, 08:38

Екстра. Действам така:
Pale Ale Malt (Светъл малц) - Вайерман Германия - 3кг
Wheat Malt pale (Пшеничен светъл малц) Вайерман Германия - 3кг
HALLERTAU - 30 гр. @ 50мин.
HALLERTAU - 20 гр. @ 10мин.
Кори от портокали, лайм, лимон, кориандър @10мин.
Safbrew WB-06 - 11гр.
- 30 минути на 52-55 гр.
- 40-50 минути на 65-66 гр.
- 10-15 минути на 72 гр. /йодна проба/
- машаут на 78 гр.
Ферментация на около 20-21 градуса, каквито ми позволяват условията вкъщи.
Оказа се, че съм пуснал поръчка за Pale Ale, вместо Pilsner, но вече е късно. Предполагам няма да е голям проблем.

Последната ми пшенична беше с доста утайка, мисля този път да прехвърля във вторичен ферментатор за по-малко утайка, както направих с StarAniseStout и се получи перфектно. Като цяло май е доста по-добре след бърна ферментация да се прехвърля във вторичен за няколко дни, от който след това да бутилирам.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Вайцен

Мнениеот petiomalchev » 13 Апр 2017, 11:07

Ако искаш да е бистра сложи ирландцки мъх, 5гр. на 20л. за 10мин. след ферментацията всичката утайка пада долу, и няма смисъл от откаляване.
Отначало не бях доволен от ирландския мъх, защото трудно се газираше, но му хванах цаката след затваряне на бутилките ги разклащам енергично.
А корите с бялото ли ги слагате или се бели само повърхностният слой?
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: Вайцен

Мнениеот knasfas » 15 Апр 2017, 00:47

"тайната е във утайката"
Наличието на утайката е характерно за стила, като дори е задължително да присъства, тъй като чрез вдигането й от дъното на бутилката, тя внася всички вкусове и аромати, които търсим в случая. Относно кората - рендосваме само повърхностния слой, бялото от долу не ни трябва.
knasfas
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 133
Регистриран на: 20 Сеп 2015, 11:31

Следваща

Назад към Пшенични бири

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта