Белгийско пшенично пиво - Belgisch witbier

Модератор: Martin

Re: Белгийско пшенично пиво - Belgisch witbier

Мнениеот daniel.trifonov » 16 Сеп 2013, 11:02

Вкуса е доста различен от на всички други бири. Не съм пробвал Leffe Blond, но ще я пробвам и ако има място за сравнение, ще пиша.
Не съм дегустатор, но ще се опитам да определя моята бира по тази рецепта.
Плътен малцов аромат, примесен с цитрус в чашата. Приятен и свеж вкус. Дълъг послевкус на цитрус. Сравнително лека хмелова горчивина. Доста силно усещащ се алкохол, което не трябва да е така.

Подходяща е да се консумира със сирена от типа на Бри, с плодове, а според мен най-подходящи са портокал, ябълка и бяло грозде.
Само един човек успя да различи вкуса и аромата на кимион, след коео каза, че много обича тази подправка.

След повече четене за стила, разбрах че той е с много големи вариации. В други рецепти не се ползва пшеничен малц, а просто пшеница в количество около 42 - 45%, изполва се също и овес.

На страницата http://byo.com намерих едно обширно описание на стила и рецепти. Следващата ми варка е подобна на рецептата от тази страница.
Резултата засега ми изглежда много добър, дори и да не е съвсем по рецептата, и да се отклонява от стила.

Ще пусна моята рецепта, след като опитам готовата бира.

Поздрави!
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Белгийско пшенично пиво - Belgisch witbier

Мнениеот Hristo » 16 Сеп 2013, 16:39

Blond бирите не са пшенични, така че място за сравнение няма да има. За Лефе не знам, но съм чел, че при Duvel тайната е в температурния график при ферментацията.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Белгийско пшенично пиво - Belgisch witbier

Мнениеот almus » 16 Сеп 2013, 17:13

Дали е Блонд не съм сигурен,защото е наливна и няма описание в менюто.В Халбите и 5-те кюшета съм я пил.На цвят е тъмно кехлибарена,блед ейл,нещо такова.На вкус усещам ,че има пшеница,подправка или плод има,но не мога да определя какво точно.Градуса е около 6.5.
Не мога да ги разбера тези белгийски бири и това е;)
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Белгийско пшенично пиво - Belgisch witbier

Мнениеот Hristo » 17 Сеп 2013, 22:10

Блед ейл, сам го каза. Но не е пшенична, Leffe нямат пшенични, доколкото знам, поне в България не се предлагат.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Белгийско пшенично пиво - Belgisch witbier

Мнениеот almus » 19 Сеп 2013, 18:40

Не е пшенична бирата,но гаранция ли е,че няма малко пшеница заедно с ечемичния малц?От дрождите ли идва специфичния пшеничен аромат?
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Белгийско пшенично пиво - Belgisch witbier

Мнениеот Hristo » 20 Сеп 2013, 14:26

Ето какво намерих на страницата на Анхойзер Буш за съставките на Лефе:
Spring water, malted barley and corn come together to give Leffe Blonde its sunny golden yellow color.
Изключително ме учудва това, че използват царевица. Интересно дали са го правели преди 100-200 години или е въведено през последните десетилетия.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Белгийско пшенично пиво - Belgisch witbier

Мнениеот victoryvt » 20 Сеп 2013, 17:07

По-скоро е царевичен грис - това е обработено зърно на което липсва люспата в която има мазнини.
(мазнините биха убили пяната)
В магазините го има като заготовка за качамак. Готово смляно е и даже не на прах, а на еддри парченца около 0.1 мм.
Пробвал съм го за моето барли-уайн.
Ето как :

Завира се 3-4 пъти теглото на гриса вода , добавя се гриса и се бърка здраво да не загори.
От тук има два пътя - единият с малц, другият с ензим - термостабилна алфа амилаза.
Аз тествах втория :
Тъй както е на около 80 гр. кашата добавям ензима и бъркам - след 10 мин. кашата видимо се втечнява, през това време котлонът подгрява до завиране.
След завирането продължавам да грея по-слабо, но все пак поддържам вренето.
След 30 мин. вливам студена вода температура 65-70гр.
Добавям основните малцови съставки и си правя стандартното озахаряване на около 65-67 гр.
Тук вече бета амилазата на малца има мегдан да разгражда много повече декстрини, отколкото има в малца, тъй като след разваряването с термостабилната алфа амилаза от нишестето на царевичния грис са останали само едри декстрини и малко глюкоза.

Пътят с малц вместо ензим е :
След смесването при висока температура следва охлаждане до 72гр. и тогава се внася малка доза малц (1/5 от теглото на гриса) , прави се пауза на 72 за 20-30 мин. и следва подгряване до завиране и последващото врене 30 мин.

И в двата варианта накрая се получава много силна бирена мъст и от там и силни бири.

Болярка си пишат даже на етикетите че използват царевичен грис, ечемик и т.н.

Аз съм правил и чисто царевична бира, и то без малц а само с ензими. Обаче даде много голяма мътилка, в шишетата имаше 3 области - горна много бистра, средна мътилка и долна гняс.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Предишна

Назад към Пшенични бири

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта