вино 2016

Без вино закъде ?
Кой как бере гроздето, как го ронка, мачка, сулфитира, мацерира, ферментира, отлежава и бутилира.

Модератор: ilu6a

Re: вино 2016

Мнениеот dog123 » 06 Окт 2016, 10:24

Здравейте .
Отново имам въпроси.
Както казах в неделя източих виното в дамаджани 3 бр. и една десет литровка пластмаса и посях с бактерии.
Захарността беше под нулата , колко, не се наемам да кажа.
Към момента виното е пивко , тръпчиво , с прекален силен мирис за мен. В първия момент леко бие на джибри, след две подушвания се усеща аромата на мерло. Това нормално ли е на този етап?
Днес измерих PH 3.5. Този показател да считам ли за нормален?
На места прочетох че преди първото откаляване /което мисля да направя след още десет дни/ се оставя чаша вино на стайна температура и се следи за промяна на цвета , моля за подробно обяснение за тази процедура.
Какво друго да следя?
В едната дамаджана добавих дъбов чипс средна доза , и ще го отстраня при откаляването , което е среден срок за престой.
Бъркам ли някъде?
Последен въпрос , какво мога да объркам подобаващо в бъдеще и да се оакам? ;)
:text-thankyoublue:
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Re: вино 2016

Мнениеот victoryvt » 06 Окт 2016, 11:36

Рано е още да го наречеш вино. Чакай още и дръж на топло докато свършат работа бактериите за ЯМКФ.
После търсиш студ и чакаш да падне винен камък - утайка като пясък.
И чак след това ще го оценяваш.
Първото откаляване може да е при широк достъп на въздух, следващите при по-ограничен.
Проверката в чаша е за кафяво пресичане - ако си сулфитирал добре преди ферментацията няма от какво да се плашиш.
Ако ли не - направи пробата и ако се размъти много и стане кафяво - няма да го преточваш веднага , ами ще сулфитираш с доза наполовина и след това - ден два по-късно преточваш.
Аз досега не съм имал такова пресичане.
Пеха 3.5 е добре и даже е много. Не е лошо да калибрираш пехаметъра с 4.0 разтвор и тогава пак да измериш виното.
Според мен на тоя етап може да е около 3.2
И да се вдигне чак след края на ЯМКФ до около 3.4
И пак казвам - това сега не е вино. Не му търси кусури дето ги няма.
Ако устискаш да не го изпиеш такова недовършено, чак след нова година ще става за оценяване. Анай-добре ще е догодина по това време.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: вино 2016

Мнениеот dog123 » 10 Окт 2016, 14:18

Толкова ни се услажда виното ,макар в незавършен вид, че ще направя още една порция ;)
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Re: вино 2016

Мнениеот dog123 » 12 Окт 2016, 20:08

Момци, наближава време за откаляване( 2 седмици тиха) . В дамаджаните не се наблюдава активност (водните клапани) , но пластмасата от която си пия , определено се надува( 11 литрова , след 2 дни е почти на бомба).
След откаляването да остана ли с водни клапани или да затапвам с Корк?
Поздрави.
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Предишна

Назад към Вино !

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта

cron