Внимавайте какви дрожди купувате!

Без вино закъде ?
Кой как бере гроздето, как го ронка, мачка, сулфитира, мацерира, ферментира, отлежава и бутилира.

Модератор: ilu6a

Внимавайте какви дрожди купувате!

Мнениеот dandilov » 23 Сеп 2013, 22:52

Относно винопроизводството, внимавайте какви дрожди купувате!
На пазара се продават всякакви ментета без информация за щама, произхода и спецификите при приложението им!
Избягвайте пакетчета от селскостопанските аптеки, на които пише само: "Дрожди за червено вино" например, без всякаква информация за какви видове червено вино са предназначени, без наименованието на щама, производител и т.н.
Това лято имах горчив опит с подобно менте. Съжалявам, че не снимах пакетчето преди да го изхвърля, за да го постна тук. Сещам се, че пишеше: "Пакетирано от... някаква фирма ...ЕООД" Враца. И името й съм забравил.
Реших да направя черешово вино.
Цял ден махах костилките на 20 кг. череши, мъстих, сулфитирах с 20 мл. серниста киселина, стартер, посяване на дрождите 4 часа след сулфитирането и т.н. Изрядна хигиена. Абе, всичко точ!
Всички технологии до откаляването както си му е редът, но при откаляването забелязах силната миризма на сероводород! :o :shock: :?
Откалих го, аерирах го, пак сулфитирах, този път с по-малко серниста киселина съобразено с количеството вино и напълних една стъклена дамаждана 10 литра. Затворих я плътно. Онзи ден я отворих, но пак мирише... :roll:
Ще го лекувам тези дни, но няма да го хвърля. Иначе си е вино та "дрънка" отвсякъде. Няма оцетна киселина, стабилно, но пуста миризма...

Та внимавайте с дрождите!
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Внимавайте какви дрожди купувате!

Мнениеот victoryvt » 24 Сеп 2013, 10:46

Дрождите най-вероятно са на Ванков-2004 ЕООД, той до колкото знам ги пакетира само, а иначе произходът им е от ЮАР, даже го е написал.
Действително има оплаквания от тях, но в интерес на истината, обикновено причината е в съхранението - продават ги в агроаптеките като обикновена стока, а те имат нужда от специално съхранение в хладилник.
Няма как да стои пакета една година на някаква витрина, да го пече слънцето и лятото да е над 30 гр. температурата и да очакваш че ще са същите каквито са били при пакетирането.
Твоят случай обаче е друг и ако ме беше намерил лятос щях да ти кажа как да го оправиш.
Сега вече единствено с едно две претакания може да се намали миризмата, даже и да изчезне, но причината да се появи тя е липсата на минерали за дрождите.
Тези дрожди искат определено ниво на азот в мъстта.
Когато тя е от грозде, там обикновено има достатъчно. Но за другите плодове е различно.
По време на ферментацията (по-точно към края й) е можело да се добави малко ДАФ - диамониев фосфат, или фосфат композе.
Особено за мъсти които са от тип самоток - без допир до твърди части.
Та защо става така :
Дрождите са силни и ядат захар, но в един момент свършват минералите и понеже има още захар, те започват да отделят ензим, който рзгражда клетките на умрелите вече дрожди, за да извади от там азота.
(Викат му - дрождите лизират)
Така се получава и сероводородът.
При първите признаци на миризмата му - веднага ДАФ !
Това важи и за виното от грозде, особено за бялото и самотока.

То и аз миналата година замирисах на сероводород, въпреки че бях подхранил с ДАФ - при мен се получи друго - оставих си виното един месец върху утайката от тихата ферментация. Именно тя вмириса виното, но после го излекувах с няколко претакания нашироко.
Направи ги и ти и ще си готов.
Иначе оставен сероводородът във виното се превръща в други съединения - меркаптани. Те също не са приятни.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Внимавайте какви дрожди купувате!

Мнениеот dandilov » 14 Окт 2013, 14:12

Малко късно, но онзи ден попаднах на въпросните дрожди, които ми вмирисаха черешовото вино, и ги снимах.
Ето ги:
20130927_132506.jpg
20130927_132519.jpg


А с тези на "Ванков" не съм имал проблеми:
20130927_132610.jpg


Но, все пак наистина всичко зависи и от съхранението им...
Късмет на тези, които ги ползват!
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58


Назад към Вино !

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта

cron