Моето първо вино

Без вино закъде ?
Кой как бере гроздето, как го ронка, мачка, сулфитира, мацерира, ферментира, отлежава и бутилира.

Модератор: ilu6a

Re: Моето първо вино

Мнениеот mirix » 24 Сеп 2013, 17:07

Колкото литра вино извадиш толкова захаросана вода слагаш.
На 100л мъст 1кг. захар вдига с 1% захарното съдържание
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Моето първо вино

Мнениеот victoryvt » 25 Сеп 2013, 12:40

Колкото вино източиш, горе доли същото количество захарен сироп ще вкараш за втората ферментация.
Примерно - източваш 100л. вино.
Подготвяш 20кг. захар и 80л. вода (1:4) или 20% захарност.
Добавяш в тях и 10 пакетчета лимонтозу от малките.
За да няма изненади със захарта - завираш водата и тогава разтваряш в нея захарта, сетне охлаждаш до 30гр. и вливаш в бидона с дрождите.
Ферментацията започва веднага и даже по-бурна от първата.
след като покаже 0 и под 0 даже захаромера - оттакаш течното , изстискваш или пресоваш джибрите и каквото пуснат и те - всичко на казана.
Ако имаш казан на водна баня или маслена или някакъв с дебело дъно можеш да вариш заедно с джибрите, но иначе - само течното.
Даже и вкуса е по-добър ако се вари само течно.
За да няма мирис на сероводород - на изтощените джибри - малко ДАФ или фосфат композе. Ако е останал от виното.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Моето първо вино

Мнениеот maxuel82 » 25 Сеп 2013, 20:48

victoryvt написа:За да няма мирис на сероводород - на изтощените джибри - малко ДАФ или фосфат композе. Ако е останал от виното.

Това след като влея захарния сироп или след като отточа виното ??? Сега се чухме с дядото и каза, че такава ферментация до сега не е виждал :o миналата нощ ставал през 4 часа да го бърка и претака щото джибрата подпирала капака на бидона (а имаше поне 30см празно ) ! Утре е четвърти ден , трябва ли още да се бърка или само да облива шапката с течност ??? Седем дни от началото (неделя) мисля да премеря захарността и ако е паднала на 5 да отточа младото вино , да му добавя малко ДАФ и да го прехвърля в друг съд с воден клапан за тихата ферментация ??? Правилно ли съм разбрал :?: след като отточа виното в джибрата ще налея захарния сироп !!
maxuel82
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 27
Регистриран на: 16 Сеп 2013, 19:16
Местоположение: ПЛОВДИВ

Re: Моето първо вино

Мнениеот victoryvt » 26 Сеп 2013, 09:30

Абсолютно правилно.
Оттакаш младото вино и го местиш в друг съд, добавяш му малко ДАФ и го оставяш да си довършва тихата ферментация, след 1 седмица - първо откаляване, след това ако леко смърди на сероводород - още даф, ако ли не - няма.
Да се държи на топло, така се благоприятства ЯМКФ, а най-добре да се добавят и бактерии за ЯМКФ.
В джибрите дето са останали без вино - вливаш сироп от 1кг. захар и 4л. вода + по 1 пак. лимонтозу на 10л. сироп.
За да се избегне зараза от захарта - 10-20л. вода се завира и в нея се разтваря цялата захар тъй както е вряла водата - ще се учудиш колко много захар поема една кофа вряла вода.
Другата вода може да е студена.
Тъй като в джибрите вече няма много много минерали - може и в тях да се пусне малко ДАФ.
Сега,
Аз също много съм впечатлен от скоростта на ферментация - днес ми е ден 4-ти и вече съм на 0-та. Даже по някое време ще отточвам за тихата.
Дрождите ми бяха Витилевюр LB-Rouge за червени ароматни вина.
Заквасих в неделя вечерта, а вчера вечерта (сряда) измерих 0 на захаромера !
А, още нещо за феновете на ЯМКФ бактериите - искат поне 1-2% захар. Тъй че аз сега ще се принудя да шибна в отточеното вино поне 1-2 кг. захар и да вложа бактериите. И топлина ! Поне 20гр. и нагоре, а минимума е 15, ама за всеки сл. 18.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Моето първо вино

Мнениеот maxuel82 » 26 Сеп 2013, 19:46

Като стане виното трябва да почерпя за съветите и напъствията които ми даваш ! Отново Благодаря !!! Не си купих ЯМКФ бактерии и сага ме е малко яд ,но ми се видяха много нещата които трябваше да правя и ме хвана страх да не оплескам нещо ,пък и ти каза ,че са по желание или може да се самопроизведат ако се поддържа температура около 18 градуса !! И така като отточа виното каквато и да е захарността да го слагам в друг съд с воден клапан или да сложа малко захар и да повиша захарността на 2-3 , но без да слагам ЯМКФ бактерии???
maxuel82
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 27
Регистриран на: 16 Сеп 2013, 19:16
Местоположение: ПЛОВДИВ

Re: Моето първо вино

Мнениеот victoryvt » 27 Сеп 2013, 09:08

Ако няма да слагаш бактерии, недей слага и захар !
Тя малолактичната ферментация си върви и без допълнителни бактерии, стига да има топлина.
Освен това за малко количество като твоето не си заслужава цената на бактериите.
Дръж топло поне 2 седмици, а ако може и месец.
Не забравяй да махнеш първата кал още на една седмица престой и периодично помирисвай за сероводород.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Моето първо вино

Мнениеот maxuel82 » 27 Сеп 2013, 23:12

Утре отивам да прехвърля младото вино в друг съд за тихата ферментация и да сложа захарен сироп на джибрата ! Ще снимам и ще кажа какво е станало :) Предполагам, че след като сложа захарния сироп и потръгне ферментацията пак трябва първите два-три дни да се бърка , а след това само да се облива шапката" с течност докато премине ферментацията и захарността стане 0 ??? След това на казана :idea: !!!
maxuel82
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 27
Регистриран на: 16 Сеп 2013, 19:16
Местоположение: ПЛОВДИВ

Re: Моето първо вино

Мнениеот victoryvt » 27 Сеп 2013, 23:26

Аз вече го сторих :
Източих около 80л. вино. В големия бидон имаше поне още20л. но не съм си давал зор да ги доотточвам.
Купих 20кг. захар по 1.80лв.
В казана дето варя алкохол или бира - стоплих 20л. водадо кипене. Сипах захарта и я разтопих.
Добавих още 40л. студена вода и така температурата падна до около 25гр.
Излях съдържанието в големия бидон, добавих му малко ДАФ, измерих киселинността - 3.4 и засега не смятам да слагам лимонтозу.

Утре ще взема малко вино от малкия бидон, ще му добавя бактериите за ЯМКФ и ще го върна там. Заедно с 1кг. захар.
В момента захаромерът показва -1% (1% под 0-та), така че смятам няма захари за бактериите, та ще трябва да я доставим. Може би и малко ДАФ.

След това - на една седмица -откаляване и после чакане.

А дотогава - имам старо вино и нова бира.
Наздраве.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Моето първо вино

Мнениеот maxuel82 » 28 Сеп 2013, 20:57

Ето докъде стигнах и какво направих 6 дни след "засяването" на дрождите ! Като за начало източих и измерих остатъчната захарност и спирта и ето резултата -захарта е около 0(нула)
PICT1903.JPG
спирта е около 12
PICT1902.JPG
Времето беше слънчево :) и източих 100л.вино и напълних почти до капака ето това бидонче
PICT1912.JPG
Претеглих и сложих на тези 100л. точно 6 гр ДАФ ! Незнам дали е достатъчно ???
maxuel82
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 27
Регистриран на: 16 Сеп 2013, 19:16
Местоположение: ПЛОВДИВ

Re: Моето първо вино

Мнениеот maxuel82 » 28 Сеп 2013, 21:21

След това заврях 15л. вода и разтворих в нея 20кг захар
PICT1905.JPG
тъй като нямах друг съд за да смеся всичкото количество вода и захар вливах на порций по 10 л , като слагах студена вода в кофата около 7л. и доливах със захарния сироп така че да се разреди и охлади до около 30 градуса като следях температурата във всяка кофа която приготвих (около 30 градуса)
PICT1907.JPG
и така за около 15мин налях при джибрата около 90л.( + , - 5 литра :mrgreen: ) захарен сироп ! Забравил бях за лумонтозуто и го сложих накрая като разтворих 7пакетчета от по 10гр.всяко предварително в малко топла вода и го сипах в бидонЯ и разбърках всичко !!! след това разтворих и добавих и 8гр.ДАФ и пак хубаво разбърках ! След около 1 час ферментацията беше налице !Притеснява ме само температурата в шапката и в течността около 26-27 градуда е
PICT1911.JPG
ами това е за сега ! Допуснал ли съм някакви грешки :?: :?: :?: мисля да бъркам джибрата 2-3 дена докато трае бурната ферментация :idea: След това има ли нужда от претакане и обливане на шапката или да потапям шапката :?: :?: :?: :?:
Последна промяна maxuel82 на 28 Сеп 2013, 21:28, променена общо 2 пъти
maxuel82
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 27
Регистриран на: 16 Сеп 2013, 19:16
Местоположение: ПЛОВДИВ

ПредишнаСледваща

Назад към Вино !

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron