Малцово уиски

Място за обсъждане на всичко което е над 35% алкохол - ракия, уиски, водка, мастика, ликьори, бренди, коняк, грапа, шнапс, саке, и т.н.

Re: Малцово уиски

Мнениеот psihobrute1 » 24 Дек 2014, 13:04

Ами още в началото почна да бълбука пак и триците постоянно излизат на горе и през няколко часа ги бъркам да не изсълхват самоче днес сам на 72-рия час и те са още горе не са паднали и още бълбукът :cry:
psihobrute1
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 15 Дек 2014, 22:53

Re: Малцово уиски

Мнениеот victoryvt » 24 Дек 2014, 15:00

Мери захарността - спре ли да пада - на казана !
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Малцово уиски

Мнениеот ziz357 » 28 Дек 2014, 22:11

Това е първият ми пост,затова първо здравеите.От доста време се интересувам от направата на зърнен алкохол и благодарение на колегата victoryvt мисля,че ще се справя.В момента си правя(по точно опитвам се) малц от царевица и жито на малки части от по 3кг.Та по този повод идва и първият ми въпрос - кълна трябва ли да пробие зърното или не?От много четене в интернет пространството се обърках тотално,на някои места пишат,че кълна трябва да израсте 2,5 пъти дължината на зърното а на други,че не трябва да пробие зърното.Другия въпрос е,че някъде бях чел,че при по-слаба захарност на материала,след озахаряване,може да се добави захар - може или не?И последен въпрос - коя мая е по-добра за зърнен алкохол,тази на кубчета или на др.Иоткер?
ziz357
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Дек 2014, 21:30

Re: Малцово уиски

Мнениеот victoryvt » 28 Дек 2014, 22:49

Отзад напред - маята на кубчета се произвежда обикновено като отпадък от алкохолно спиртно производство.
Тъй че , за мен тя е номер две, а номер едно са специалните дрожди за зърнен алкохол Фермиол.
Йоткер - за хляб и сладки, в краен случай става и той, но няма смисъл заради цената.

Кълнчето трябва да стане 2/3 от размера на зърното за малц от ечемик, за малц от пшеница - той така или иначе расте извън зърното и то няма люспа. Царевица не съм малцовал.
Не е проблем ако за малц от ечемик кълнчето пробие и излезе навън, просто започваш да губиш нишесте, защото той го яде (кълнът).
На Болярка всичкият малц е прерасъл доста - виждат се с по два три мм по-дълги от зърното кълнове. Докато немският на Вайерман е бетон - точно 2/3 от дължината на зърното. Поне за 70% от зърната.
Значение има предимно за бира.
За уиски няма такова значение.
По-добре го остави да прерастне, независимо от заггубата на нишесте.
Поне ще си сигурен че е натрупал нужните ензими за безпроблемно озахаряване.
И още един съвет (не само защото продавам малц) :
Няма да ти излезе по-евтино да малцоваш зърно, освен ако не ти е без пари ечемика и енергията за сушене.
Вярвай ми, 3 кг сушен малц ми струваха 8-9лв само за енергия да ги суша.
Това е 3лв. на кг. без самото зърно, а то първо е около 50ст. за кг.и второ - от 1 кг. ечемик стават 800гр. малц.
Разбира се, с някакъв шкаф-сушилня за около 10кг. на зареждане може да падне и до 2лв. на кг. цената, но пак е загуба на време и няма да е с това качество,което излиза от фабриките, даже и нашите.
За немския да не говорим.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Малцово уиски

Мнениеот ziz357 » 28 Дек 2014, 23:54

До сега не се бях замислял как ще ми излезе по евтино.Сега след прости сметки излиза,че наистина е по евтино да се закупи,а не да се прави малц. :? :? :? Ами ще започна с домашно производство малц,да добия опит и кое,как,колко,защо..... ,пък ако ми хареса краиния продукт ще взема да си купя.Може ли да ми кажеш каква е оптималната захарност на зърнената мъст(при колко процента захарност да залагам материала за ферментация) и ако не я догоня след озахаряването може ли да добавя захар?
ziz357
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Дек 2014, 21:30

Re: Малцово уиски

Мнениеот victoryvt » 29 Дек 2014, 09:17

Ако озахаряваш зърното при съотношение 1:3 (зърно : вода) трябва да добиеш каша със захарност 18-19%.
Можеш и да не добавяш захар, а ако желаеш добави до 20-22%.
Най-лесният вариант е да ферментираш всичко така както е озхарено и после да цедиш само течното за в казана.
По-правилният начин е следния :
1. Озахаряваш при 1:3.5 до 1:4 зърно:вода и имаш захарност около 15-16%.
2. Източваш течното и то отива за ферментация.
3. Мокрите и сладки трици ги промиваш с толкова вода , колкото ти трябва за следващото озахаряване.
4. Изхвърляш триците или ги даваш на преживни животни, започваш ново озахаряване с водата от промивката, така новата зхарност достига почти 20%.
5. Източваш я и я добавяш към предишната, която вече ферментира.
6. Промиваш с нова вода и затваряш цикъла до безкрай.

Така се работи в шотландските дестилерии.
Захар не се ползва изобщо.
Рандеманът на захари и алкохол е максимален.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Малцово уиски

Мнениеот psihobrute1 » 22 Яну 2015, 21:04

Пичове вече 5,6 пъти озахарявам и варя обаче след озахаряването захарноста ми е около 20 25 но след 3 ,4 дена немога да я бутна на по малко от 5,6 а слагам бая дрожди фермиол температурата е около 25 30 градуса дайте съвет как да бутна захарноста доре долу до 0
psihobrute1
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 15 Дек 2014, 22:53

Re: Малцово уиски

Мнениеот vsd » 22 Яну 2015, 22:07

При каква температура майшуваш. Най-вероятно ти е малко висока и не всички захари са ферментируеми.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Малцово уиски

Мнениеот victoryvt » 23 Яну 2015, 09:29

Пробвай озахаряване на около 60гр, не повече. Но ще трае поне 2 часа.
И си свери уреда дето мери захарността.
Да не е рефрактомер ?
(има специална тема за мерене с рефрактомер повреме на ферментацията)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Малцово уиски

Мнениеот psihobrute1 » 23 Яну 2015, 12:22

Не с един захаромер дето струва 2 лв :? :? по принцип слагам бая повече дрожди 15 гр дето са за 100л каша ги излагах за 30 л и ферментацията е доста бурна това може ли да е проблем ? иначе температурата в съда дето ферметира е 25 до 30 градуса не повече .Ще пробвам другия пър на 60 градуса само да ми дойдат дрождите че свършеха
psihobrute1
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 15 Дек 2014, 22:53

ПредишнаСледваща

Назад към Високоалкохолни напитки домашно производство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта