Малцово уиски

Място за обсъждане на всичко което е над 35% алкохол - ракия, уиски, водка, мастика, ликьори, бренди, коняк, грапа, шнапс, саке, и т.н.

Re: Малцово уиски

Мнениеот psihobrute1 » 17 Дек 2014, 12:30

Да озахарявах само малц на 63 градуса .. за около час и йодната проба биеше на кафяво вдигнах градуса на 73 за 10 мин за всеки случай на вкус го пробвах беше сладко а иначе захаромер сам порачал в близките дни трябва да дойде ще следя крайната захарност .Като падна температурата на 25 градуса посях дрожди от тези който си показал и сега сам го оставил да ферментира и гледам да е около 20 25 градуса .Само не разбрах приблизително колко алкохол се вади от килограм малц . И отново много ви благодаря :text-thankyoublue:
psihobrute1
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 15 Дек 2014, 22:53

Re: Малцово уиски

Мнениеот victoryvt » 18 Дек 2014, 10:41

Лесно се смята :
1кг. малц дава в дом.условия около 65% екстракт - значи 650гр. захари, част от тях не са ферментируеми, но това зависи от темп. на озахаряване - висока темп. = бързо озахаряване с голем процент неферментируеми захари, ниска темп.=бавно озахаряване с малко неферментируеми захари.
Да речем че 80% от добития екстракт са ферментируемите захари - а именно 0.8*650=520гр.
Алкохолът се изчислява по коефициент 0.52-0.54 по ферментируемите захари или 0.52*520=270мл. чист 100%-тов алкохол.
Ако го обърнем в питеен на 45% - се получава от 1кг. малц 270/0.45=600мл. питеен алкохол.
Или грубо - от кило малц - бутикла уиски, но не пълна :)
Е, не забравяй и загубите в казана, фракциите, изпарението от бурето ...
Тъй че по-скоро е бутилка ама от 500мл.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Малцово уиски

Мнениеот psihobrute1 » 18 Дек 2014, 14:47

Добре Мерси много .Днес ми дадоха един хазаромер самоче ми някакав за 2 лв и реших да проверя с него докато ми дойде по хубавият и ми показа захарност 10-12% това е на 24 часа след озахаряването като следа и темп. да е около 25 с един обогрев и контролерче .И триците постоянно ми излизат отгоре над течност през 1 час ги бъркам да не изсахнат .Извинявам се за това че питам за какво ли не ама до сега не сам варил нищо дори и вино не сам правил .Притесняваме дали тази захарност е нормална :?
psihobrute1
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 15 Дек 2014, 22:53

Re: Малцово уиски

Мнениеот victoryvt » 18 Дек 2014, 15:35

24 часа след посяването на дрождите ?
Ми не може да се каже от колко е тръгнала, просто в момента е толкова.
Рано е още за край, поддържай така температурата и като станат общо 3 по 24 часа - мери и решавай. Най-много до 4 по 24 часа да се наложи да чакаш. След това вече ще започнат проблемите с вкисване. Ако не ти е удобно да дестилираш тогава - можеш да охладиш колкото може и така ще забавиш процесите на вкисване.
Но най-добре е да се дестилира веднага след края на ферментацията.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Малцово уиски

Мнениеот psihobrute1 » 18 Дек 2014, 22:20

Пичове я дайте един савет ако си купя една от тези тенджери в електронния магазин дето са например 30 литра от нераждаевейка как да и закрепвам капака такаче да я използвам като казан за варене . На работа сам си направил от една тенждера под налягане 7 литрова и на капака сам напривил колота на горе с прегради и най-отгоре термометър после филтър , топлообменник и т.н. самоче ми е малка и се чудя ако взема една от тия и и монтирам колоната и всичко на капака как да закрепвам капака за тенжерата ... :?
psihobrute1
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 15 Дек 2014, 22:53

Re: Малцово уиски

Мнениеот victoryvt » 19 Дек 2014, 10:03

Аз отдавна си ползвам тенджерата за бирата (малката) и за дестилация.
http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=5&t=2500

Първо с тесто замазвах, сега използвам уплътнение за прозорци от кафявото.
Може да я затиснеш отгоре с нещо тежко, а може и да се стегне с ластици с куки (дето са за връзване на разни неща по покрива на колата).
Има и вариант да се захване с дърводелсти стяги от малките (комплект 4 китайски малки стяги - 2-3 лв.).
Аз с такива стяги си захващаш и капака на големия казан.

На капака пробиваш дупка с размера на муфа за колонката и я запояваш - може и с мек припой (само да няма олово).
Уплътняването между муфата и колонката , за да не е с тесто - може с лента водопроводна.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Малцово уиски

Мнениеот SDS » 19 Дек 2014, 19:57

Някъде из форума бях чел вкарване за въздух в алкохола с компресор за аквариум с цел стареене на алкохола когато нямаш дървено буре. Колко време трябва да бълбука и има ли значение алкохола дали е пресен или е варен преди година например но е стоял в пластмасов бидон?
SDS
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 279
Регистриран на: 09 Ное 2013, 18:11
Местоположение: гр. Сливен

Re: Малцово уиски

Мнениеот victoryvt » 20 Дек 2014, 11:33

Няма значение.
За стареенето е нужен кислород и дървесина, а как ще ги осигуриш си е твоя работа.
Даже и професионалните "бързи състарители" са на същия принцип - дъбови летви , нареденеи на редове с отстояние помежду си, за да има контактна повърхност, вкарване на кислород от бутилка под налягане, и помпа за да се върти дестилата през летвите.
Това нещо състарява дестилата многократно по-бързо, отколкото простото чакане в буре.
Ето картинка от учебника на проф. Марин Маринов :

stareene-na-destilati.jpg


Който иска да го прочете целия, да ми пише на ЛС. :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Малцово уиски

Мнениеот psihobrute1 » 20 Дек 2014, 15:23

Нещо сам преебал цялата система с първата ми варка .... уж озахарих както трябва 1 килограм малц с три литра вода на 63 градуса за 1 час и показа добра иодна проба после добабих дрижди ферманацичта беше бурна изчаках 3 дена на 25 градуса и като мерих показа около 2,3 % захарност и викам ще почвам пък като почнах да варя и започна да ми излиза в началото на 50 градуса и после падна на 35 .. и след малко до 20 градуса и спрях с варенето от 1 килограм малц исках около 0.5 литра алкохол на 30 градуса сега ще кача малко снимки и ако може малко савет как да орпавя нещатата... (след като прецедих малцовите трици преди да сложа да варя ми се видяха че още са напоени с течност и с малко вода ги промих и го добавих кам ферментиралата течност ,това може ли да е оказало някакво влияние?) това е самоделния ми малак казан http://prikachi.com/images.php?images/841/7794841E.jpg http://prikachi.com/images.php?images/844/7794844U.jpg , а след като спрях с варнето това беше останало в тенджерата http://prikachi.com/images.php?images/846/7794846p.jpg ... термометъра от горе ми показваше около и над 90 градуса и алкохола излизаше бая бавно дали нещо сам объркал по казана или заради високите градуси на варене но при под 90 градуса там дето ми показва термометъра грам не искаше да излиза по капка на 10 сек. .. мисля утре пак да озахаря още 1 килограм малц и да пробвам пак ... :/ :think:
psihobrute1
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 15 Дек 2014, 22:53

Re: Малцово уиски

Мнениеот victoryvt » 20 Дек 2014, 16:25

Всичко е в рамките на нормалното.
Жалко, че не си попрочел повечко по въпроса. Изрично съм написал че уиски се дестилира два пъти.
Първия път се събира всичко до вода, полученото не е годно за пиене и е на нисък градус. Но след това се прави преварка и се отделят фракции. Главите и опашките се влагат в следващата дестилация. За пиене се използва средата.
Няма смисъл да си харчиш парите и времето, за да преоткриеш сам това което хората на собствен гръб са разбрали.
Ако беше събрал всичко до вода, бих се ангажирал да ти сметна и ефективността, но ако си оставил в казана неизваден алкохол, мислейки го за патоки - няма да е вярна сметката, още повече на такова малко количество.
Заложи още една доза и като стане за дестилация извлечи всичко от казана, не бързай с преварката, а направи още една - две ферментации и тогава превари всичко изкарано наведнъж. Отдели си добре фракциите и ще имаш - среда, глави и опашки, както си му е реда.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

ПредишнаСледваща

Назад към Високоалкохолни напитки домашно производство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта