Сваляне на етикети

Дискусия относно начините на почистване на оборудването, бутилките, ферментаторите, кеговете и т.н. Дезинфекция, дезинфектанти, почистващи препарати

Модератор: Martin

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот melhaer » 05 Май 2019, 11:22

За отлепване на етикети, Гларус, след накисване във вода с хлебна сода, вадя бутилката, подсушавам и ако не се маха етикета лесно нагрявам със сешоар и се маха за десетина секунди, но лепилото остава. За него ще пробвам с олио, WD-40 или лакочистител.
melhaer
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие

Мнениеот MadButcher » 07 Май 2019, 09:31

Може да си спестиш първата част. Достатъчно е нагряването със сушоар или вряла вода в бутилката. Отлепя се лесно и се почиства идеално с лакочистител, дори и безацетонов. На мене ми се наложи за конкурса в Румъния да го направя на пълни бутилки, защото от мързел остатъка от боровинковата бира, която не влезе в кега за 13.04. бутилирах в каквито ми бяха останали бутилки и повечето етикирани. Никакъв проблем. Тая хлебна сода не виждам в каква реакция влиза. Предполагам, не я бъркаш със сода каустик.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето

Мнениеот melhaer » 08 Май 2019, 05:44

В някакъв американски форум го четох:) Аз все още не съм варил, но се подготвям със събирането на бутилки, така че, все още трупам базисни познания:)
melhaer
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие

Предишна

Назад към Почистване и дезинфекция