Сваляне на етикети

Дискусия относно начините на почистване на оборудването, бутилките, ферментаторите, кеговете и т.н. Дезинфекция, дезинфектанти, почистващи препарати

Модератор: Martin

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот melhaer » 05 Май 2019, 11:22

За отлепване на етикети, Гларус, след накисване във вода с хлебна сода, вадя бутилката, подсушавам и ако не се маха етикета лесно нагрявам със сешоар и се маха за десетина секунди, но лепилото остава. За него ще пробвам с олио, WD-40 или лакочистител.
melhaer
Малко вари, малко споделя

Мнениеот MadButcher » 07 Май 2019, 09:31

Може да си спестиш първата част. Достатъчно е нагряването със сушоар или вряла вода в бутилката. Отлепя се лесно и се почиства идеално с лакочистител, дори и безацетонов. На мене ми се наложи за конкурса в Румъния да го направя на пълни бутилки, защото от мързел остатъка от боровинковата бира, която не влезе в кега за 13.04. бутилирах в каквито ми бяха останали бутилки и повечето етикирани. Никакъв проблем. Тая хлебна сода не виждам в каква реакция влиза. Предполагам, не я бъркаш със сода каустик.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето

Мнениеот melhaer » 08 Май 2019, 05:44

В някакъв американски форум го четох:) Аз все още не съм варил, но се подготвям със събирането на бутилки, така че, все още трупам базисни познания:)
melhaer

Мнениеот melhaer » 26 Май 2019, 14:08

Значи, Гларусите ги пробвах с разкисване първо, после търках със спирт, с лакочистител, с Бардал, който е еквивалент на ВД-40, накрая и със специален препарат за премахване на лепило - еми, няма махане това лепило, но бутилките доволно се осмърдяха на всякакви гадости, сега ги премеих и ги пуснах в съдомиялната на най-висока температура.

За в бъдеще, просто въобще няма да си играя да им махам етикетите, ами ще си лепя върху тях ако искам да отбележа нещо.
melhaer

Мнениеот GunGod » 26 Май 2019, 22:08

:shock: Заслужават ли си тези усилия? За мен си е излишна хамалогия при положение че има и кафяви и зелени бутилки на които етикетиет падат след 1-2 часа киснене в кофа с вода.
Аватар
GunGod
Колкото вари, толкова и споделя

Мнениеот melhaer » 27 Май 2019, 14:21

Според мен - не, но ги имах и ми харесва, че бутилките нямат релефни надписи, но определено за в бъдеще ще ги оставям етикетите, то е безсмислено да се занимаваш с махането им, по-скоро с лепилото след махането им.
melhaer

Мнениеот mirix » 27 Май 2019, 22:18

Хора ако нямате работа, аз ще ви намеря. Че то чистенето на бутилката ви излиза ценово като нова! Какъв е смисъла от всичките упражнения?
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix

Мнениеот melhaer » 29 Май 2019, 17:09

Има нещо такова:) Но не очаквах, че дори с лакочистител и спирт няма да успея да го махна това лепило...
melhaer

Мнениеот GunGod » 11 Юни 2019, 10:30

Туй що е лепено от Гларус си остава лепено от Гларус :D

Само за инфо, етикетите на новото Пиринско Ледено се събличат само с поглед. Отдавна търсех прозрачна бутилка. :twisted:
Аватар
GunGod

Предишна

Назад към Почистване и дезинфекция