Малцов екстракт

Дискусия относно видове, качество и характеристики на суровините и материалите за домашна бира - малц, хмел, дрожди и немалцови добавки.

Модератор: Martin

Re: Малцов екстракт

Мнениеот GunGod » 01 Юли 2019, 12:44

Хмм то ако трябва и да го майшува за останалите няма да е вече екстрактно варене. Трябва да се проучи дали този концентрат е подходящ за бира или как.
Той колегата затова пита за рецепта за този LME конкретно, капани ни пуска май :D
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: Малцов екстракт

Мнениеот upili » 01 Юли 2019, 12:58

Това за захарите го видях и стигнах до извода, че ще прави по-плътно тяло от неферментируемите останали компоненти. За компенсация може да се сложи инвертирана захар за алокохол. За цвета- попаднах на някакви Финландски и Американски концентрати със EBC 1100-1200. Не изпитвам никой, напълно новак съм в производството на бира :D Понеже жените ми мрънкат за бира, и то нещо карамелче, шоколадче се нахендрих та взех 1 туба. Сега трябва да мисля как да я оползотворя. С ферментациите се оправям добре покрай другите видове алкохол, но с бирените компоненти съм мъгла. Ще видя тези дни да забъркам 20-тина литра за проба какво ще се получи. Снощи ми дойде хладилната кутия за летните извращения. Ако някои има идеи какво може да се спретне с наличното тук е мястото за рецепти и съвети :D
upili
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Юни 2019, 20:38
Местоположение: гр. Белоградчик

Re: Малцов екстракт

Мнениеот Dejmos » 01 Юли 2019, 15:01

Неферментируемите захари пак са захари. А ако тези 30% са нишесте, не знам какво може да се направи с тях. Нито се сещам как може да се провери предварително.
Нишестето не се разтваря във вода, би трябвало да е формирало утайка на дъното и да си го видял. Но пък в много гъста течност може да не се утаява.
При толкова тъмен екстракт йодната проба е безсмислена.

Остава да се надяваш под "захари" да имат предвид монозахариди и дизахариди (прости захари, т.е. ферментируеми, макар че в продукт за пекарството едва ли някой го интересува дали са ферментируеми), а другото да са полизахариди и да формират тяло.

Един съвет - преди да направиш 20л "варка" и да се набуташ с екстракт, хмел и дрожди, направи една пробна ферментация. Направи си около литър разтвор на екстракта с плътност 12-15°В, кипни го за дезинфекция, охлади го и му сложи малко суха мая за хляб. Измери екстракта преди началото и след края на ферментацията, така ще знаеш с какво си имаш работа.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Малцов екстракт

Мнениеот ВескоВарна » 01 Юли 2019, 15:55

Ако не можеш да го върнеш, остава да пробваш. Ето ти рецепта за около 18л бира:
Напълни 2 пластмасови шишета по 0,5л с вода, дезинфекцирай ги, сложи ги в найлонова торба и после във фризера от вечер.
На другия ден разреди екстракта до 12-13% захарност в количество 20-21л.
Сложи го да ври 70мин без капак . Добави 20гр Нъгет на 10-тата мин и 20 гр Халертау 15мин преди края.
Когато свърши варенето извади заледените шишета от фризера и ги ползвай последователно за бъркалки докато охладиш течноста до 30С.( 30-40мин)
Бяхме ги сложили ги в торба за да нямат допир с бактериите във фризера.
До момента си загубил около 2л. при варенето. Измери захарноста! Прехвърли течноста без утайката(0,5л) в 2 туби от минерална вода по 11л. или 1 съд 20-25л. Добави 1 пак. S-04 или направи стартер.
Ако нямаш клапан, не затягай капачките плътно. Седмица на 18-25С. После премери захарноста и тогава ще говорим за бутилирането.
Успех!
Малката ракия вечер е прелюдия към голямата студена Бира сутрин.
Аватар
ВескоВарна
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 185
Регистриран на: 12 Мар 2016, 17:05

Re: Малцов екстракт

Мнениеот upili » 01 Юли 2019, 16:32

Направих си съд с воден клапан, кран и т.н. за 25-30л. Очаквам утре или вдруги ден да ми дойде 30л. тенджера. В къщи температурата в момента варира 22-24 градуса, а и един приятел ми спретна термокутия от 5 см. фибран за всяка евентуалност, така, че с ферментацията няма да имам проблем. Ще пробвам тези дни да видя може ли да се измъдри нещо, ако ли не ще му врътна малцово уиски и готово :D Високоалкохолните са ми позната територия. Но ще продължа и с бирата де, колко пари набутах за оборудване- няма да остане сираче я. Лошото е, че лятото нямам нито време, нито условия за варене на ечемик, но ще дойде есента, зимата, пролетта- и тогава ще видим кон боб яде ли, и магаре стока ли е. Ако видя, че с това не става, може да врътна някое китче за жените за лятото, или комбинирана варка с китчето, варианти има.
upili
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Юни 2019, 20:38
Местоположение: гр. Белоградчик

Re: Малцов екстракт

Мнениеот GunGod » 02 Юли 2019, 10:42

Dejmos написа:При толкова тъмен екстракт йодната проба е безсмислена.


Може да разреди с вода и да направи съвсем спокойно, ако обаче е положителна ще трябва да майшува сиропа или пък не. :twisted:
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: Малцов екстракт

Мнениеот Martin » 02 Юли 2019, 12:47

Хора, осъзнайте се!
Екстракта е с 800 EBC. Дори при 1/10 разреждане със светъл малц, пак ще е като импрески стаут.
Човека ще загуби време, работа и пари да прави нещо с това ако не го разреди със светъл малц.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Малцов екстракт

Мнениеот upili » 02 Юли 2019, 14:41

Такава идея ми се е заформила вече в главата. Разреждане на 1:10(1:12) и допълване с инвертирана захар за алкохол като в готовите китове. Явно при печенето на малца повечето вещества вътре се карамелизират, затова тъмните малцове имат по-ниска захарност. За сметка на това обаче неферментируемите остатъци ще дадат тяло и аромат на алкохола от захарта. За разлика от китовете обаче ще трябва да се свари за охмеляване. В един английски форум препоръчваха да се свари малка част от малца с вода и хмел и накрая няколко минути преди махане от огъня да се добави и другия малц. Да не потъмнява повече заради варенето. Парите вече съм ги набутал, сега въпроса е да ги оползотворя рационално :D
upili
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Юни 2019, 20:38
Местоположение: гр. Белоградчик

Re: Малцов екстракт

Мнениеот dr_slavov » 02 Юли 2019, 15:47

upili написа:Разреждане на 1:10(1:12) и допълване с инвертирана захар за алкохол като в готовите китове
Скептичен съм към това!
Няма да имаш малцов вкус и аромат. Реално ще ферментираш добавената захар. Ще има силни препечени вкусове от тъмния екстракт, които няма да имат с какво да се балансират.
Що не вземеш от Виктор, сух малцов екстракт и да си забъркаш една истинска бира.
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Малцов екстракт

Мнениеот Martin » 02 Юли 2019, 17:19

upili написа:Разреждане на 1:10(1:12) и допълване с инвертирана захар за алкохол като в готовите китове.


Не четете....!
Colour EBC (10%-разтвор) 750 – 850
1:10 разредено е 800 EBC. В момента ти е 8000.
Как да обясня че си взел подправка, а не нещо което да рареждаш за да правиш бира.
Това нещо при 1:10 разреждане може да ти е 5-10% от бирата. И то за тъмни бири (портър/стаут)
В момента се опитваш да направиш мусака с лъжичка кайма, кубче картоф колкото зарче и 4кг черен пипер. Няма как да стане.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

ПредишнаСледваща

Назад към Материали и суровини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта