Филтриране на пивната мъст

Кой с какво охлажда - чилъри, ледени бутилки, водна баня, проточно охлаждане, топлообменници и др.

Модератор: Martin

Филтриране на пивната мъст

Мнениеот ChinoMoreno » 08 Фев 2017, 16:45

Здравейте,

чудя се след като охладя пивната мъст дали ще мога да я филтрирам от белтъците и хмела с филтър за водни помпи. Прилагам линк на подобен, но ако имате по-добре предложение моля да го споделите.

http://www.onlinemashini.bg/filtar-komp ... 80#product

Благодаря!
Последна промяна ChinoMoreno на 08 Фев 2017, 17:01, променена общо 1 път
ChinoMoreno
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 05 Ное 2015, 16:52

Re: Филтриране на пивната мъст

Мнениеот ultrashock » 08 Фев 2017, 16:53

Не ти работи линка(по скоро структурата на техния сайт), но аз го намерих: https://tinyurl.com/jh7v7dp. Аз лично филтрирам всичко през торбата за филтриране от магазина. Трудоемко е, но се получава добре. Това нещо ми се струва, че на десетия литър ще се задръсти.
Като цяло, доколкото знам, дори не е проблем и въобще да не се филтрира след варене, т.е. всичко от казана влиза във ферментатора(без мътилката на дъното). Аз лично не съм го пробвам, но мисля да експериментирам, защото е много сложно това прецеждане/филтриране през торбата от магазина. За следваща варка мисля да опитам с един ситен гевгир, през който да хвана само едрите парчета, всичко останало във ферментатора. Нека по-опитните колеги споделят.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Филтриране на пивната мъст

Мнениеот 5th-hokage » 08 Фев 2017, 20:55

Значи - след охлаждане се остава за поне час (може и повече) да се утаят белтъците - после с маркуч се изсмуква от горе-надолу направо във ферментатора, но с малък филтър - аз използвам парче тензух (все пак се засмукват по малко хмелни частици). Като тензуха се задръси и остане около 1/4 или 1/5 от течноста се спира смученето с маркуч и остаъка се сипва в торбата (при 20 литрова варка не са 10 лита а към 5 някъде) остава се да се оцежда спокойно и оцедената течност се слага и тя във ферментатора (вече без тензуха). Докато се оцежда може да се закваси с маята - когато решиш че е досатъчно оцедено затваряш ферментатора с клапъна и започваш да миеш посудата :)
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Филтриране на пивната мъст

Мнениеот petiomalchev » 08 Фев 2017, 23:19

Аз си купих подобен филтър, но съм го ползвал 1 път и то за сухо охмеляване.
Прецеждам от ферментатора в друг съд преди бутилирането, като във входящият филтърен отсек сложих натрошен хмел на пелети.
Аромата на хмел в бирата стана по-силен, все още отлежава за газировк, чак след като стане готова мога да кажа дали има наистина ефект.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: Филтриране на пивната мъст

Мнениеот Yaskata » 09 Фев 2017, 16:09

Това с изчакването хубавно, но да се има предвид, че при бавното изтиване хмелът продължава да отдава горчивина. От горчив опит го знам ;) - смятах го за 30, a то излезе сигурно към 50 IBU. Не можах да охлад и метнах тенджерата в снега - изстиваше към четири часа.
Аватар
Yaskata
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 311
Регистриран на: 01 Ное 2014, 18:37
Местоположение: София

Re: Филтриране на пивната мъст

Мнениеот Dr1nata » 10 Фев 2017, 10:44

Yaskata написа:Това с изчакването хубавно, но да се има предвид, че при бавното изтиване хмелът продължава да отдава горчивина. От горчив опит го знам ;) - смятах го за 30, a то излезе сигурно към 50 IBU. Не можах да охлад и метнах тенджерата в снега - изстиваше към четири часа.


5th-hokage написа:Значи - след охлаждане се остава за поне час...


Иначе си прав, до колкото помня хмела отдава горчивина до 85-90 градуса
Варки: 38
Малц: 155.75 кг.
Пиво: 710.5 л.
Аватар
Dr1nata
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 87
Регистриран на: 18 Авг 2014, 23:11
Местоположение: Русе

Re: Филтриране на пивната мъст

Мнениеот ChinoMoreno » 10 Фев 2017, 11:18

Моята идея е веднага след охлаждане да прекарам мъста през този филтър директно във ферментора и след това само посяване. Дали ще се получи или ще има запушване и голямо омазване?
ChinoMoreno
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 05 Ное 2015, 16:52

Re: Филтриране на пивната мъст

Мнениеот dr_slavov » 10 Фев 2017, 12:08

Не знам защо е тази мания по прецеждане и филтриране. При при бързо охлаждане и добро формиране на студените утайки при мен остава около 2 литра в казана (20 литрова варка). Ако от тези два литра махнем хмела и преципитиралите белтъци може би ще изкарам 1 -1,5 течност. За себе си съм преценил, че за две бири не си струва шашканията по прецеждане през тензух, торби, филтри и т.н. Да не говорим след това как се мие и дезинфекцира цялото това оборудване. Отделно риска да си заразя цялата варка заради един литър. :naughty:
Прикачвам снимки на две мой бири по-светлата е с лагерни дрожди, а другата е с Нотингам. И двете са без филтриране и след около 2 седмици отлежаване в хладилник.
DSC_1378.JPG
DSC_1065.JPG
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Филтриране на пивната мъст

Мнениеот Yaskata » 10 Фев 2017, 14:53

Одавна "мътна" не е равно на "развалена". Това го знаят и по-старите хора опитвали нещо повече от Ариана и Загорка.
След няколко хубави, различни бири, ще ти е все тая дали е мътна или не. Иначе начини за бистрене има, но всеки изисква допълнително време, а има и рискове.
Преди прецеждах през жълтата торба от магазина - много добра работа върши, но след 10л се задръства и трябва друга или да плакнеш и дезинфекцираш. Това че си прецедил преди ферментатора не ти гарантира бистра бира, а по-малко утайка. По хитро според мен (не е достатъчно изпробвано), е да прецеждаш след ферментатора. Или да бистриш с желатин, но там има други проблеми - потърси във форума писано по темата. Аз залагам на студеното бистрене. Най-икономично е от към работа и рискове май няма :)
Аватар
Yaskata
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 311
Регистриран на: 01 Ное 2014, 18:37
Местоположение: София

Re: Филтриране на пивната мъст

Мнениеот petiomalchev » 11 Фев 2017, 08:55

petiomalchev написа:Аз си купих подобен филтър, но съм го ползвал 1 път и то за сухо охмеляване.
Прецеждам от ферментатора в друг съд преди бутилирането, като във входящият филтърен отсек сложих натрошен хмел на пелети.
Аромата на хмел в бирата стана по-силен, все още отлежава за газировк, чак след като стане готова мога да кажа дали има наистина ефект.


Ефекта от сухото охмеляване през водопроводният филтър е невероятен бирата има вкус и аромат все едно сега си сложил хмела.
Бирата върху която изпробвах Star Anise Stout хмел Аурора.
От моят скромен опит в пивоварството, 6 варки бих споделил опита си с бистрителя "ирландски мъх".
Че какво забелязах, първите 3 варки без мъх, газирам в бутилките за 7-10 дни при температура 17-18 градуса.
4 и 5 варка с ирландски мъх, след ферментацията много бистра, но газировката при същите условия протича по бавно, че взех и я сложих на по топло 20-22С и работата стана.
Последната варка №6 след като преточих от ферментатора бистрото 15л. и сложих захарта за газиране гребнах една супена лъжица от ферментатора утайка и я сложих в бирата.
Газировката протече както при първите 3 варки.
Направих си извод че колкото е по бистра бирата в края на ферментацията толкова по малко са дрождите в нея и трудно се газира в бутилките, при използване на кег и газиране с кран това е плюс.
Тъй че бистренето с ирландски мъх, желатин е нож с две остриета.
Филтрите за водопроводната мрежа имат различни елементи за филтрация 5,10, 25, 50 микрона, размерите на дрождите са 5-10 микрона тъй че и с тях трябва да се внимава.
Моят филтриращ елемент е 60 микрона.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Следваща

Назад към Охлаждане и финално прецеждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта