автоматичен сифонен маркуч?

Дискусия относно методите за газиране и начините за разливане на бирата - бутилки, кегове, бурета и т.н.

Модератор: Martin

автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот alvinator » 05 Фев 2014, 01:51

В магазина не намерих нищо подобно, дори не знам как би се наричало на български. На английски е auto-syphon и май е най-удобния начин да източване от ферментори тип дамаджана (бутилка от минерална вода).

Изображение

Няколко "напомпвания" и течността потича, без смучене, духане, наливане с вода/саниитарен препарат или нещо друго от сорта (каквито методи разгледах доста).

Вие как се справяте, когато няма канелка?

/сори за новата тема по дребен въпрос, но не намерих по-подходящо място, разделът за начинаещи е заключен/
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот victoryvt » 05 Фев 2014, 09:40

Така е, няма го ...
Но като се има пред вид и че преди 2г. ни сайта го имаше , нито някакъв малц можеше да се намери.
А разнообразието от хмел беше - два до три вида и то само ако бай Асен се навие да пакетира на по 200гр.
Амбицирал съм се да доставям всякакви неща, но точно тоя автосифон досега не ми е попадал.

Поживем, увидем ...
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот alvinator » 05 Фев 2014, 09:59

О, темата ми не е критика към асортимента (ти виждаш каква ми е първата поръчка - като хлапе в детски магазин :) ), а питане каква е чуждата практика. Викторе, ти как разливаш от съд без канелка?
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот victoryvt » 05 Фев 2014, 10:41

Лапам, смуча и гълтам :lol:

(да ме прощават магистралните мадами)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот mirix » 05 Фев 2014, 11:16

Отиваш в магазина за авточасти и си купуват такава помпа, ако не те е страх да засмучеш пиво
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот Boarhunter » 05 Фев 2014, 19:59

На мен пък тази първата глътка от сифона ми е най-сладка :D
Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

Re: автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот acho58 » 07 Фев 2014, 19:35

Автоматичен сифонен маркуч, може да се направиш и сам, като си купиш от магазините за ВИК:

- възвратен клапан 1/2”
възвратен клапан.jpg


- щуцер-маркуч 1/2”
ЩУЦЕР МАРКУЧ.jpg


- прозрачен маркуч според диаметъра на щуцера, но да се надява стегнато за да не ползваш скоба

На възвратния клапан премахваш пружинката, която натиска клапанчето /пружината е от тънка тел и лесно се отстранява/. Щуцера го завиваш към възвратния клапан от към страната на клапанчето /естествено уплътняваш резбата :D /. Към щуцера надяваш маркуча и си готов. Пъхаш във ферментатора възвратния клапан, изчакваш да се запълни маркуча с течност, помпаш няколко пъти и трябва да потече. И още нещо, хубаво е маркуча, частта, която влиза във ферментатора да се укрепи с неръждаема или стъклена тръбичка за да може маркуча да стой прав, докато се помпи.
Такава система ползвам за претакане на нафта, но не виждам причина да стане и за бира. Като цена няма да е повече от 10-15лв.
acho58
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Май 2013, 09:34

Re: автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот acho58 » 07 Фев 2014, 21:33

Като се разрових из нета, открих проста система за претакане, която създава начално налягане във ферментатора с помощта на помпа или бутилка с въглероден двуокис. Лесно изпълнима от домашен майстор.
1.JPG
1.JPG (28.27 KiB) Прегледано 25783 пъти
2.jpg
3.jpg
acho58
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Май 2013, 09:34

Re: автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот acho58 » 07 Фев 2014, 21:40

Като идея автосифона, който си показал - от неръждаема тръбичка и неръждаемо бутало:
4.jpg
5.jpg
acho58
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Май 2013, 09:34

Re: автоматичен сифонен маркуч?

Мнениеот nikolay.illov » 10 Ное 2014, 01:26

Здравейте колеги.

И аз днес си направих една ( джиджавка ) за пълнене на бутилките. Идеята тук ми е да се ограничи достъпа на кислород от разплискването на бирата в момента на започване на пълненето. Идеята съм взаимствал от т.нар "bottle filler" с, който пълнят в доста от клиповете които съм гледал. Виждал съм някъде въпросното устройство за 45 лв но не помня в кой сайт беше.. а и ми е малко скъпичко, а това което сътворих ми излезе без пари и си върши работата доста добре.
Ползвах тръбичка ( не знам как точно се казва това ) от поилка за гризачи ( домашни любимци ) :lol: , чак сега осъзнавам колко е смешно... Та тази тръбичка е снабдена с топче което при натискане пуска течността, която се намира в поилката.
DSC_0076.jpg


След това го набутах в калъфчето от термометъра, който си купих от е-магазина - пасна си като песница на нос :lol: Това ще е частта, която ще пъхам в бутилките и трябва да е по твърда за-да може да се притисне леко в дъното и да се освободи течността. Когато се напълни бутилката, устройството се отлепва от дъното и подаването на течност спира до второ притискане без да се разплисква ( точно както исках да бъде) Първоначалното засмукване с уста си остава, но само веднъж.
DSC_0078.jpg


Пробвах с вода и работи, бутилка от 0,5 литра се пълни за около минута. Продавах преди време аксесоари за домашни любимци и от там са ми останали 3-4 поилки (нови) та ако на някой му хареса идеята мога да му пратя поилчица безплатно ако няма от къде да си намери. Ура-Ура.
Аватар
nikolay.illov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 230
Регистриран на: 19 Окт 2014, 19:17
Местоположение: Костинброд

Следваща

Назад към Газировка (карбонизация) и бутилиране / кегиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта