Бутилиране на бирата

Дискусия относно методите за газиране и начините за разливане на бирата - бутилки, кегове, бурета и т.н.

Модератор: Martin

Бутилиране на бирата

Мнениеот Hristo » 09 Яну 2013, 11:54

Здравейте,

В какви бутилки затваряте бирата - пластмасови или стъклени? Не питам във връзка с вкусови качества, тъй като при начинаещия пивовар едва ли ще има разлика между бира, отлежавала в пластмаса или в стъкло. Интересува ме трайността - ако отворим пластмасово шише с бира, след това колкото и добре да го натягаме, газировката бързо се губи. Съответно при затваряне на бирата в употребявани пластмасови шишета постига ли се добра ферментация?
А какъв е срокът на годност на вече готовата за консумация бира? И има ли разлика дали се съхранява в стъклена бутилка или в пластмасова?
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Бутилиране на бирата

Мнениеот victoryvt » 09 Яну 2013, 17:17

Бутилките от 1,2,2.2,2.5 л. са от ПЕТ (поливинил-етил-терафталат) , погрешно наричани ПВЦ.
Принципно е по-добре в стъкло да се бутилира, но аз лично не съм забелязал разлика във вкуса и качеството.
Да бутилираш в стъкло 30 литра, че и нагоре - си е голямо преживяване :)
Аз понеже съм мързелив - бутилирам в ПЕТ бутилки оъ 2 и 2.2 л. и каквото остане в една или две стъклени от по 500мл.
ПЕТ бутилките много добре си личат кога са се газирали - одървят се като за световно.
След това ги местим на хладно.

Трайността на домашната бира при добре проведена ферментация, и спазвана хигиена е не по-малко от няколко месеца.
Разбира се без прекалено раздрусване, а само да си стои и отлежава.
Аз имам две останали бутилки от май-месец 2012 (вайцен) и като ги отворя ще ти кажа дали са издържали почти година.
От други домашни пивовари има сведения за над година перфектни бири. (и стават все по-добри, докато се развалят уж)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Бутилиране на бирата

Мнениеот brokenerror » 11 Апр 2013, 20:40

Аз имам един въпрос: как се бутилира домашната бива, в смисъл, след като се напълнят в стъклени бутилки и се "запечатат" с нови капачки трябва ли да се преваряват шишетата пълни с бира или не?
В бирата била истината - там се раждала мъдростта, аз ли? Аз все прост си стоя :)
Аватар
brokenerror
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 71
Регистриран на: 10 Апр 2013, 20:18
Местоположение: Раковски

Re: Бутилиране на бирата

Мнениеот hellreiser » 12 Апр 2013, 09:50

Не се варят, складираш за отлежаване на тъмно.
hellreiser
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 29
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:34
Местоположение: Plovdiv

Re: Бутилиране на бирата

Мнениеот vsd » 12 Апр 2013, 10:08

Използвам темата за бутилките за едно предложение. Лично аз нямам много налични пет бутилки, защото поначало си купувам само стъклени бутилки, а не знам защо, но ми е по-удобно да си бутилирам в пет бутилки. Писах един мейл на http://www.itd.bg/
като ги питах за стотина бутилки по 0,5 и 1 литър. Разбира се ми казаха, че с такива малки количества не се занимават.
Въпроса е има ли някой желание да се обединим и да поръчаме по-голямо количество.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Бутилиране на бирата

Мнениеот cervesa » 12 Апр 2013, 10:28

За 500 мл и 1 л в момента не мога да проверя,но за 1,5 л и 2 л,мога да ти уредя колкото искаш.При мен има производител и не връщат никой.Първоначално купих 1,5 л за газирани напитки (дъното им е по-различно) ,но зелени,след това взех кафяви,предназначени за вино,но заради цвета( не предпочитам зелените),вършат перфектно работа,с изключение ,че им се издува дъното при карбонизацията,но стоят прави:).Ползвам ги за да мога да раздавам на приятели,защото са еднократни.Доколкото стъклото ми е фаворит и си го търся за връщане:).Въпреки всичко съм решително против ПЕТ бутилките-стават да си пренесеш пиво от кръчмата до вкъщи-за отлежаване -не.
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Бутилиране на бирата

Мнениеот vsd » 12 Апр 2013, 10:49

Току що ми пратиха мейл, че минималната поръчка е 20000 бутилки :) Май отпадат.
cervesa, можеш ли да видиш каква е цената на зелените 1,5 л. Ако можеш да провериш и за 0,5 и 1 л ще е идеално :)
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Бутилиране на бирата

Мнениеот cervesa » 12 Апр 2013, 11:27

Проучването показа следното:
В момента има около 500 бр,1,5 л зелени на цена 0,22 ст/бр,вкл.капачката-след изчерпване на тези количества няма да произвеждат от тях без заявка(т.е.огромно количество).
Другите за газирани напитки са безцветни,т.е. отпадът като вариант,само за инфо 2л-0,19 лв,1,5л-0,19лв,1-0,18лв,0,5 л-0,12 лв
Налични са кафявите 2-литрови за вино при цена 0,25 лв,и от тях ще имат.
Това е.
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Бутилиране на бирата

Мнениеот brokenerror » 13 Апр 2013, 16:43

Пичове, имам един въпрос, след като биричката се налее във ферментатора и се затвори с S-образният клапан, самият клапан има червена капачка отгоре, трябва ли тази капачка да си стои или не, и в клапана вода ли се налива до обозначението макс????
В бирата била истината - там се раждала мъдростта, аз ли? Аз все прост си стоя :)
Аватар
brokenerror
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 71
Регистриран на: 10 Апр 2013, 20:18
Местоположение: Раковски

Re: Бутилиране на бирата

Мнениеот victoryvt » 13 Апр 2013, 17:52

http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=4&t=2496&start=10&sid=caa26616fdcade81c8be112017cb6d40

Пустия му и воден клапан, все забравяме че няма как да му викат "воден" ако е сух :lol:

Капачката е фиктивна, да не влиза прах, вода се пълни до чертичката макс.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Следваща

Назад към Газировка (карбонизация) и бутилиране / кегиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта