Лекции за любопитни

Модератор: Martin

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот stoyanninov » 08 Фев 2018, 17:42

IvayloSf написа:Защо не систематизирате и предложените от гласуващите теми, защото със сигурност има сходни предложени теми, които ако се видят от останалите, могат да предизвикат интерес.

добавих ги, вече може да се гласува и за тах
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот stoyanninov » 08 Фев 2018, 17:47

dr_slavov написа:Мислех да се включа към Виктор в темата за дрождите. Мога да помогна да стане като workshop. Имам микроскоп, хемоцитометър. Как става разреждане и броене. Мога да покажа растеж на дрожди на различни видове твърди среди. Как се оцветява и как се различават живи и мъртви. Също така как да различим колониите на бактериите от дрождите. Вярно, че почти никой няма да тръгне да го прави в домашни условия. Но пък е интересно, най-малко за обща култура. Това нямам да е достатъчно за тема, така че може да се съчетае с нещо по-практично. Събиране и промиване на дрожди, съхранение, замразяване и т.н.

Аз съм първият записал се :)
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот LivingInChaos » 08 Фев 2018, 18:40

Към дрождите - стартер, изчисляване на количества необходим материал за посявка. От тук - захранване на дрождите. От тук произлиза и микротема - захар за газировка, количества газировка и т.н. В смисъл всички тези неща са коментирани някъде, има много литература написана, но живия контакт е важен. Да ти разкаже някой ходил по мотики не е като да четеш как се настъпват!
LivingInChaos
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 27 Май 2016, 09:28

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот Martin » 09 Фев 2018, 10:40

dr_slavov написа:Мислех да се включа към Виктор в темата за дрождите. Мога да помогна да стане като workshop. Имам микроскоп, хемоцитометър. Как става разреждане и броене. Мога да покажа растеж на дрожди на различни видове твърди среди. Как се оцветява и как се различават живи и мъртви. Също така как да различим колониите на бактериите от дрождите. Вярно, че почти никой няма да тръгне да го прави в домашни условия. Но пък е интересно, най-малко за обща култура. Това нямам да е достатъчно за тема, така че може да се съчетае с нещо по-практично. Събиране и промиване на дрожди, съхранение, замразяване и т.н.

Мисля че е по-важно да се обясни за различни щамове, промиване, съхранение, температури на ферментация. Общо взето как да третираш дрождите за максимално добри резултати. Броене на дрожди, микроскопи, бактерии по- отгоре отгоре.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот stoyanninov » 15 Фев 2018, 13:15

Неочаквано за мен се събраха 77 отговора, като и за осемте записани лекции има повече от трима желаещи, а за накои са даже над 20.
Сега трябва да преценим кога да се провеждат и кой да ги води :)
Предлагам да бъдат всеки първи вторник от месеца след работно време - примерно след 7ч вечер. ? на дискусия
-Лекция 1 - Вода и обработката ѝ според стила бира - 06.03.2018
-Лекция 2 - Технологично оборудване - видове системи и направата им - 03.04.2018
-Лекция 3 - Изолиране, съхранение на мая, работа с чиста култура, засяване и тн. - 01.05.2018
-Лекция 4 - Плодове и подправки в бирата - 05.06.2018
-Лекция 5 - Кегиране-необходими материали и инструменти. Домашен кегератор - 04.09.2018
-Лекция 6 - Тяло/плътност на бирата за различните стилове - 02.10.2018
-Лекция 7 - Температурен контрол по време на ферментацията - 06.11.2018
-Лекция 8 - Измерване на алкохолно съдържание и екстракт чрез микродестилация или ебулиометър - 04.12.2018
Мястото на провеждането на лекциите засега не е ясно, защото зависи от броя хора, както и това от къде са - далеч не всички са от СФ :)
Направих още един формуляр за попълване, който ще улесни организацията - в него ще се попълва името на участника и като какъв иска да участва - посетител или лектор.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... sp=sf_link
При заявени няколко лектори за една лекция ще направим надпиване, и който пръв си изпие бирата - той ще е :D
Последна промяна stoyanninov на 16 Фев 2018, 14:02, променена общо 2 пъти
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот ultrashock » 15 Фев 2018, 16:35

Това е супер! Записвам се поне за първата, а сигурно и за някоя друга по натам.
Поздравления за идеята, ще помагаме с каквото можем за реализацията й!
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот Martin » 15 Фев 2018, 16:52

Общо взето идеята за вторник вечер просто изключва хора извън София.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот stoyanninov » 15 Фев 2018, 17:06

знам обаче, като погледнеш календата, почти всички пролетни уикенди са заети с нещо пивно. а на мен не ми се развежда :)
ако има по удачен вариант предложете, аз ще се опитам да присъствам на макс.
може да се обърнем към модерните технологии и да предаваме на живо за който иска да се включи от хола :) тука даже може и въпроси да се задават.
балига, ще стане както го измислим :)
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот Martin » 15 Фев 2018, 17:20

Мисля че онлайн стрийминг за тези които не могат да присъстват или може пък да бъде записано с камера ще е идеален вариант.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Лекции за любопитни

Мнениеот LivingInChaos » 15 Фев 2018, 18:48

@martin Което като цяло може да се направи канал на асоциацията - където да правим любителски видеа /на български/ за основните аспекти, техники и похвати при варенето и т.н. Как се вика бирена медия!
LivingInChaos
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 58
Регистриран на: 27 Май 2016, 09:28

ПредишнаСледваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта