Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Модератор: Martin

Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Pando27 » 03 Май 2017, 11:01

Смея да твърдя ,че съм пил от почти всички марки на "ретро" бири у нас и някак си не ми се струват баш като "едно време" вкл. и "бомбичката"...

Възможно е да съм забравил онзи вкус на пивото от 70-те и 80-те години на миналия век ,но ми се ще да чуя мнението и на някой друг по въпроса.

Та според вас "ретро" ли са предлаганите на пазара "ретро" бири?
Начинаещ ,но с мерак вече с 6 варки от общо 110л бирунка.
Pando27
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 24 Апр 2017, 11:56

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Dave Lombardo » 03 Май 2017, 12:45

Лично според мен Хегел не е прав! Количествените натрупвания на безсмислени теми и постове по никакъв начин не води до качествени изменения на написаното от теб в този форум и не зная до кога ще те търпи администратора...
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Pando27 » 03 Май 2017, 20:30

Dave Lombardo написа:Лично според мен Хегел не е прав! Количествените натрупвания на безсмислени теми и постове по никакъв начин не води до качествени изменения на написаното от теб в този форум и не зная до кога ще те търпи администратора...


Всеки има право на мнение или да зададе тема във форума.

Аз мисля,че някои членове на форума не се отнасят правилно към начинаещи пивовари ,които искат да попитат нещо във форума ,който е достъпен за всички регистрирани в него.

И защо трябва да ме санкционира модератор като питам за лични мнения относно "ретро бира"?!
Начинаещ ,но с мерак вече с 6 варки от общо 110л бирунка.
Pando27
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 24 Апр 2017, 11:56

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот damyan_rm » 05 Май 2017, 09:03

Нищо против да се пита, а и раздела си е "праилния" :-)

Увлечението ми по бирата е скорошно и нямам много ясни спомени каква точно е била бирата по онова време и до колко сегашната "ретро" се доближава до оригинала ...

Изпъкват ясно 2 ярки спомена:
- за най-гадната която съм опитвал - в една жега на пролетния панаир в Пловдив през далечната 1986-та ... редихме се на опашка пред един павилион 10-на минути - естествено на слънце ... а бирата се оказа застояла Каменица, и естествено топла ... няма такава гадост ... стана ми лошо и после повръщах на гарата ...

- и за най-вкусната - в казармата бях химик, в Благоевград - имахме учение по "Промишлени аварии" т.е. запознаване с хладилната инсталация в бирената фабрика - щото ако нещо се случи, поне да имаме идея от къде се спира амоняка ... както и да е, след обиколката ни набутаха в една малка стаичка, точно до поточната линия където слагаха капачките на буилките с прясна бира ... него ден бутилираха местното "оригинално" ... няма такава вкуснотия, студена, сега разбирам, че е била и силно малцова, с приятна ненатрапчива после-сладост, охмелена точно колкото и е нужно като за светъл лагер ... "амброзия" :-) признавам си, че такава вкусна бира никъде другаде не съм опитвал ... освен може би в амстердам 2003-та, близо до старата фабрика на Хайникен - наливна, в хотелчето дето бяхме отседнали, сутрин развозваха кеговете с каруца и 2 тежковоза - предполагам повече за атракция на туристите ...
damyan_rm
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 173
Регистриран на: 10 Сеп 2014, 18:10
Местоположение: София

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот dr_slavov » 05 Май 2017, 16:10

1. Няма как някой да ти отговори! Защото дори и участниците във форума които преди 1989г са можели да консумират бира не помнят вкуса. Проста физиология, мозъка не помни толкова дълго. По-скоро спомените са свъразни с някави събития и преживявания. Както се вижда и от горния пост. "Пети курс съм в института. Вечерата зверски запой. До 22.00 домашна ракия в квартирата и после на дискотека само се довършваме (щото няма кинти). На сутринта искам да си сменя главата. На стаж сме в някаква мандра. Технолога ме вижда и ме пита кво ми има. Обяснявам. - Ела сега ще те излекувам. Наля ми в един компотен буркан от стартера за кашкавала. Консистенция на гъст айрян, охладен, с много млечно кисели бактерйи. Е не съм пил по-вкусно мляко през живота си. "
2. Концерните са се погрижили да променят вкусовете на потребителите без те да се усетят бавно и методично. Например горчивината. Все известно е, че намалят горчивината за да стане бирата по-масов продукт. Но ако ти свалят IBU от 30 на 15 в две последователни партиди, всички ще кажат това е пикня. Затова с една две единици на година.
3. Миналата седмица в Кауфланд имаше промоция на "бомбичката" - 45ст. Какво има вътре за толкова пари? При положение, че нито Карлсберг, нито Кауфланд са на загуба. Бомбичката преди 1989г мисля, че струваше около 60ст. Колко е това към днешна дата? Може би около 3лв.

Това смятам дава отговор на въпроса ти.
Последна промяна dr_slavov на 05 Май 2017, 17:06, променена общо 1 път
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот stoyanninov » 05 Май 2017, 16:41

Eeeeeee, по мое време каква бира имаше. Нищо не знаете вие. :D
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Dave Lombardo » 05 Май 2017, 17:04

dr_slavov написа:3. Миналата седмица в Кауфланд имаше промоция на "бомбичката" - 45ст. Какво има вътре за толкова пари? При положение, че нито Карлсберг, нито Кауфланд са на загуба. Бомбичката преди 1989г мисля, че струваше около 60ст. Колко е това към днешна дата? Може би около 3лв.


Бургаско обикновено (без етикет) беше 32 ст. Непастьоризирано, на третия ден ставаше на парцали и миришеше на партенки, ама кой ще ти я остави толкова време...
Бургаско специално (с етикет) беше 39 ст.
Луксозното (държеше по три месеца) беше май 42 ст.
И бомбичката беше някъде там - 42-45 ст.
Последна промяна Dave Lombardo на 09 Май 2017, 08:52, променена общо 1 път
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот 5th-hokage » 05 Май 2017, 21:32

Аз нямам много спомени от онова време освен че баща ми даваше 3 лева да купя 10 бири и с рестото си копувах 1 литър швепс портокал, който всъщост се правеше от тиква и струваше 33 стотинки. А иначе "Цена на бутилка бира:Светло пиво 1/2 литър до 1988 год. – 26 ст. 1989 год. – 32 стотинки. Една средна работна заплата през последната година от управлението на Тодор Живков, стига точно за 980 бири." - цитат намерен нейде из нета :)
От беглите ми спомени за 5 дни бирата не ставаше за нищо ... дори в хладилника ставаше на парцали и излизаше сама като я отвориш, млякото се слагаше в странен уред - млековар - сина ми няма идея какво е това - киселото мляко и в хладилника се надуваше за 3 дни и беше в стъклени буркани - за закуска ми даваха 50 стотинки които стигаха за баничка, боза и оставаха и за дъвки :)
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот 5th-hokage » 05 Май 2017, 21:40

"Преди 1989 г. ДСО ”Родопа” е единствената държавна фирма осигурявала снабдяването на населението с месо и месни продукти. Месокомбинатът има клонове във всеки окръжен град, както и много цехове пръснати в различни кътчета на страната. Производител на мечтаните от трудещите се маси панагюрски и карловски луканки, шпекови салами и свински филета, за които по празниците се извиват километрични опашки. Тогава хубавите луканки, суджук на подкови и някои видове колбаси, са дефицитна стока, която се появява в търговската мрежа от време на време.Най-масовите т.н.малотрайни основни марки са салам „Камчия”, „Хамбургски” и „Телешки”, кренвирши, сарфалади, дебърцини и др. Колбасите от най-ниския ценови клас народът им дава името „Кучешка радост”."

В този ред на мисли имам точно такъв спомен ... на гости на леля, която гледаше куче и ме праща до магазина да купя салам. Питам аз, какъв, и отговора е "кучешка радост" -- отивам аз - хлапе - и казвам 1 кило кучешка радост ... магазинерката се спука от смях, но все пак ми даде салам, в последствие разбрах че си имал друго име :)
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот petiomalchev » 05 Май 2017, 22:50

stoyanninov написа:Eeeeeee, по мое време каква бира имаше. Нищо не знаете вие. :D

Те тогава и презервативите бяха едни хубави сложиш го и стърчи пък сега едни меки ги продават :D
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Следваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта

cron