Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Модератор: Martin

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот mirix » 05 Май 2017, 23:16

Dave Lombardo да упрекна и теб, човека го упрекнах и преди това. Не голяма част от съфорумниците помнят едновремешния вкус не могат и да направят сравнение.
Истината е в директния двубой, но няма как да стане.
Да имаше БДС някой послъгваше с малко повечко вода....
В интерес на истината трайността на бирата беше 3 дена. След това се появяваха парцали и на боклука. Наливната бира беше в едни странни кегове - алпака или алумин 50 л. 3 дена и аут.
Всеки окръжен град си имаше пивоварна. Тук масово се пиеше Болярка 1991 като навлезе Загорка беше хит.
Дупенцата си бяха хит по морето и кока кола.
Опитах ретро дупе, ами вода от немито дупе.
Взех си ретро загорка, ами разредена сегашна загорка.
Бях по Банско -Разложко. Наложи ми се да пия Пиринско, ами Шуменско 3 степен воднисто.
Една вечер направих тест, напих се естествено.
Опитах всички бири които предлагаха в кръчмата, не бяха малко.
1. Чета етикети- не че им имам вяра
Каменицопроизводните имаха малц и ечемик, другите и царевица .....
Колкото и да не ги уважавам трябва да призная че тяхната бира плътност-вкус... и болярка бяха що годе на ниво.
От купешките Бритос най ми допада. Няма ги по кръчмите..... Трудно е
Малко по вече ИБУ и лееекнко водниста, но е добре балансирана.Наскоро тествах италиански словенски.... Няма да пиша в каква опитвах защото не са кой знае какво , но 1 идея по добре от нашенските, не и бритоса.
И за родопите и за колбасите, на времето в малка степен са се ползвали "химии" ако може да се каже и добавки.
Сега като направя без глюкомати, се отказва да се яде. Е за мен по добре.
Това време някои от нас си спомняме, други са чували, но няма да се върне.
Едно време за смях станах като исках в магазина кучешка радост, а то било свинска варена.
Пазете традициите. Там е истината. Затова се гърчим да си правим това онова.
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Dejmos » 05 Май 2017, 23:45

Вярно е, че едно време бирата беше с малка трайност. Но със сигурно зависеше и от условията на съхранение. В магазините не стоеше в хладилници, а където имат място, понякога дори на открито през лятото.

Сещам се един случай.
На село съседът му намаля водата в кладенеца и влезе вътре - да свали смукателя по-близо до дъното.
И извади една чанта Болярка, обикновена. Пуснал я преди 2-3 месеца да се охлажда, но се развързал възела на въжето и там си останала. При трайност 3 дни тази си ставаше за пиене. Дори ни се стори по-хубава, отколкото прясната, в срок на годност. Но тези 2-3 месеца е стояла на тъмно и студено.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот mirix » 06 Май 2017, 00:24

:think: в бащината къща имаше една бутилка вино от 1960 г. когато е отивал войник. Е чистихме кладенеца но на жилки върти я не можахме да я извадим. Купи я една англичанка. Сигурен съм че бутилката е там.
Да подходим и малко научно
На времето бирата беше филтрирана и непастьризирана. Предпоставки за развитие на микроорганизми!
Излагане на слънчева светлина и ...
Аз бях малък.
Всеки петък имаше едно павильонче до хлебозавода. Караха с ТИРа бира. Велико Търновско пиво разбира се
Около 3 часа
Опашки имаше
Баща ми ме оставяше с касата бира и после идваше да ме вземе. Не беше бираджия, но...
Все още в главата ми е спомена преди да отида войник 1993 г.
Да не говоря ала бала..
Кръчмата се казваше Ивона. Тази жена охлаждаше бирата на кладенчова вода в големи бидони и което поливаше поливаше градината и. Това е най хубавата бира която съм пил. отвориш я излиза пушек от СО2. отключени вкусове....... още ми е в спомена.
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Yaskata » 06 Май 2017, 17:24

И от наше село има история с бира от едно време, останала в кладенеца :)
Бащата разправяше, че паднала от кофата и чак след година когато слезли да чистят кладенеца я извадили. Общо три бири. Първата я мушнал веднагически - много добра била! Другите решил да ги остави за на обед, обаче за час-два бирата станала на парцали.

Относно Загорка Ретро.
До колкото съ подочул от един юнак в рекламния бизнес ситорията е следната:
Дошли от загорка в рекламната агенция и казали: "Ще правим непастьоризирана бира, кажете как да я продадем". Рекламните пичове седнали и измислили останалото. С други думи в тази бира няма нищо ретро или поне не е била мислена да наподобява онзи! вкус. Чисто технически погледнато едно голямо "Евала" за хората дето измислиха и завъртяха цялата идея и компонентите към нея - разбират си от работата!
Това дали е така или е съвсем нов градски мит, не мога да кажа ;)

Онази бира не съм я пил (86ти набор съм), но този пич прави едно забавно обобщение на въпроса:
"Конят ви е болен от диабет.
Или защо тъгуваме по бирата при Тодор Живков?"
https://www.24chasa.bg/mnenia/article/5691926
Аватар
Yaskata
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 311
Регистриран на: 01 Ное 2014, 18:37
Местоположение: София

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Delikatesi.es » 08 Май 2017, 21:44

Добра статия. Благодаря.
"Качествата на бирата се познават в сравнението, но възможностите за сравнение бяха крайно ограничени."
Този цитат обяснява че носталгията е по младоста, а не по хубавата бира или детска закуска, сирене или каквото ще да е там.
Аватар
Delikatesi.es
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 45
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:26
Местоположение: София

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот mirix » 08 Май 2017, 23:42

Delikatesi.es да отидеш в една Румъния, Сърбия, да опиташ сирене и хляб и да те върнат в "едно време".
В статията има истина и не до там. Сега че овкусители, глюкомати, нитрати. Да докараш вкус. Нали гледам и жената и децата, те не познават истинския вкус. Най добре го оценява моя братовчед, когато си дойде от Франция. Казва месото вкусно само със сол и пипер. Отиваш на пазара домат, сливи пъпеш праскови, мирише чудесно. За него дали е носталгия или ядат наилонки целогодишно?
И аз съм бил там видял съм ял съм. Красота на клонка, вкус нулев.
При сегашната бира дали се спазва отлежаване 52 дена да кажем? Или шибаме сурогатно материали, ензими и ....
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Dave Lombardo » 09 Май 2017, 09:27

Dejmos написа:Вярно е, че едно време бирата беше с малка трайност. Но със сигурно зависеше и от условията на съхранение. В магазините не стоеше в хладилници, а където имат място, понякога дори на открито през лятото.

Съхранение? Човече, чакал съм над 5 часа в адската жега за двайсет бири, грабеше се като банани по Нова година...
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Dejmos » 09 Май 2017, 16:14

Е, аз съм го виждал.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот mirix » 09 Май 2017, 21:33

Идваше ТИРа с бира около 16:00, 16:30 започваше продажбата, но опашка имаше преди да се стовари. Дори хората помагаха. Аз вземах 1 каса и чаках да мине баща ми да ме вземе с колата. Че помня и с 5 литровата тубичка съм ходил за наливна.
Ех спомениии.
Дори 1 ми напиване беше с бира виждаше ми св двойно. :D
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Ретро ли са предлаганите на пазара бири "ретро"

Мнениеот Delikatesi.es » 09 Май 2017, 21:46

mirix написа:Delikatesi.es да отидеш в една Румъния, Сърбия, да опиташ сирене и хляб и да те върнат в "едно време".

mirix, няма нужда ходя до Румъния и Сърбия за да се върна в "едно време". Хубав хляб има и в София- 3-3.50 лв.бройката, сирене фермерско около 13-15 лв.за кг. Мисълта ми беше че има хубаво и лошо, както сега така и тогава(проблема на сравнението тогава е бил че няма с какво да го сравниш за да разбереш колко е хубаво. Има една бира пиеш я и я приемаш за хубава и толкоз). А и чесно казано не вярвам някой да има 30 годишна вкусова памет. Просто опитваш и казваш харесва ми или не ми харесва и това е което помниш. Да опиташ днес нещо и да кажеш по-лошо/по-добро е от това което опитах преди 30 години е малко силно според мен.
Аватар
Delikatesi.es
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 45
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:26
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта