Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Модератор: Martin

Какво се рабира под 20-литрова варка ?

20 литра преди варенето с хмела (след прецеждане и промиване)
3
11%
20 литра след варенето и след охлаждането (свива се с 4%)
10
37%
20 литра след вливането във ферментатора (махнати са горещите и студените утайки с хмелните частици)
9
33%
20 литра след ферментацията и бутилирани / кегирани за пиене
5
19%
 
Общо гласове : 27

Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Мнениеот mayosha » 28 Мар 2016, 02:11

В разговор с колеги от форума възникна слединя въпрос – какво разбираме под 15-литрова варка (batch size)?

А) количество преди варене (след прецеждане на майша)
Б) количество след варене, евентуално след охлаждане (предвид физичните закони, пивната мъст намалява обема си с едни 4%)
В) количество във ферментатора (след прецеждане на разнообразните там утайки – коагулирали белтъци, хмелови частици, косми)
Г) количество бутилирана бира / количество в кега

P.S. Не знам как се пуска анкета във форума, моля админа, ако намира въпроса за подходящ, да пусне такава анкета.
Аватар
mayosha
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 154
Регистриран на: 30 Юни 2014, 09:19
Местоположение: Sofia

Re: Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Мнениеот victoryvt » 28 Мар 2016, 08:20

За мен поне batch size = позиция 2 (след края на варката - литрите в съда заедно с утайките)
boil size = преди варката литрите в казана

Иначе всеки сам си знае (от опит) че за да имаш 20л. след варката трябва да си имал 24 - 25 преди нея, а във ферментатора ще влязат 18-19, а за бутилиране ще останат 17-18.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Мнениеот Martin » 28 Мар 2016, 22:32

Доста варира това понятие. Дори и из американските форуми 5 галоновата варка някои я разбират за 5 галона готова мъст за заквасване, други да може да ферментира в 5 галона туба а трети да привърши в 5 галона кег. При мене както дойде. Дали ще се прецака нещо варката, каква бира правя, защото съм ограничен откъм съд за озахаряване. Бил съм между 17 и 21 литра бутилирана.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Мнениеот dakobow » 29 Мар 2016, 00:03

Подкрепям Виктор !!!
Аватар
dakobow
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 86
Регистриран на: 27 Яну 2014, 01:20

Re: Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Мнениеот DAHKO » 29 Мар 2016, 10:24

В Beersmith се ползва за бирата, която стига до съда за ферментация.. Там за първото от анкетата се ползва Pre-Boil vol., за второто ползват Post Boil vol.
Калкулаторът на Brewers Friend позволява да се избира между второто и третото.
Нещо като правилата на белота, нужно е предварително уточнояване ;)
In hops we trust.
DAHKO
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Фев 2013, 18:14

Re: Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Мнениеот mayosha » 29 Мар 2016, 12:48

Аз ползвам Brewer's Friend с опцията ending kettle volume (втората опция от анкетата). Според мен количеството след варене е най-предсказуемо, защото количеството след прецеждане и това което стига до бутилките варира в зависимост от добавения хмел и това доколко ми се свиди последния литър мътилка. А и така 20-литрова варка се събира в 20-литров ферментатор.
Аватар
mayosha
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 154
Регистриран на: 30 Юни 2014, 09:19
Местоположение: Sofia

Re: Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Мнениеот vsd » 01 Апр 2016, 08:41

Търсих доста информация по темата. Повечето програми като BeerSmith или Brewer's Friend приемат за batch size (размер на варката) количеството мъст във ферментора.
Brewer's Friend имат ъпдейт в софтуера, който позволява това да се смени на количество мъст след охлаждане. За BeerSmith, не съм сигурен дали има такава възможност, там пише само "Estimated batch size of the recipe, as measured into the fermenter" или "Измереното количество мъст, прехвърлено във ферментора". Също, по-голямата част от рецептите по чужди форуми използват количеството мъст във ферментора за бач сайз.

http://www.brewersfriend.com/2012/10/23 ... -upgrades/
Batch Size:
Like the term efficiency, ‘batch size’ is also ambiguous. Up until this release, batch size meant how much wort is going into the fermentor for all recipe types. That still makes sense for Extract and Partial Mash recipes, which involve topping off the fermentor with water to hit target volume. This release does not change how Extract or Partial Mash recipes work.

All Grain and BAIB recipes now have a setting to change the ‘batch size target’ to ‘kettle’. Ending kettle volume becomes the batch size in that case.


Според мен, най-добрия вариант е да се придържаме към това което е общоприето. Най-малкото някой като ползва програма за рецептите, всичко ще се изчисли спрямо това кеот е заложено там. Така объркването ще е по-малко.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Мнениеот mayosha » 01 Апр 2016, 09:01

И така става, щом повечето програми използват "обем във ферментатора" по подразбиране... Само да не е количеството за бутилиране, че тогава съвсем се отдалечаваме.
Аватар
mayosha
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 154
Регистриран на: 30 Юни 2014, 09:19
Местоположение: Sofia

Re: Какво разбирате под 10, 15, 20-литрова варка?

Мнениеот Dr1nata » 03 Апр 2016, 12:38

Аз лично казвам, че от една варка изкарвам еди колко си бира т.е. за "варка" приемам количеството преди варенето, "бач сайз" казвам на това, което събера във ферментатора преди заквасване, а "партида" може да се приеме за същото или за количеството бутилирана бира. Сравнението с белота е много на място тук :D
Варки: 38
Малц: 155.75 кг.
Пиво: 710.5 л.
Аватар
Dr1nata
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 87
Регистриран на: 18 Авг 2014, 23:11
Местоположение: Русе


Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта

cron