Охладител за лагер

Модератор: Martin

Охладител за лагер

Мнениеот Martin » 20 Ное 2015, 17:48

Попаднах в нета на това устройство, и мисля да си го конструирам. Единствено се чудя тази пръчка как да я измисля.... Пише че е галванизиран алуминий. Също така дали да я разклоня на 3 или на 5, тъй като ползвам само кофи за ферментация. Останалото ми е ясно, контролерчето за температурата, радиатора с вентилатора и Елемент на Пелтие. Някакви идеи?

http://www.brewjacket.com/product/brewj ... base-unit/
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Охладител за лагер

Мнениеот victoryvt » 20 Ное 2015, 18:18

Пробвал съм с дебела медна шина, потопена в кофа с вода и Пелтие 90 вата консумация, с добър охладител.
Но нищо не стана. Просто иска циркулация на течността.
Сега съм замислил една нова проба с две пелтиета и превъртане на водата с помпа, а ферментатора да е потопен в студената вода.
Нещо като водна риза ...
Ще видим какво ще стане.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Охладител за лагер

Мнениеот Martin » 20 Ное 2015, 18:28

Ами хора които ползват това устройство казват че тайната е в изолацията. Поръчано върви с някакъв кожух, и без него е просто нищо.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Охладител за лагер

Мнениеот st_jivko » 20 Ное 2015, 20:03

Две пелтиета не харчат ли ток,колкото един 100л. хладилник?
Аватар
st_jivko
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 324
Регистриран на: 01 Мар 2015, 15:02
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Охладител за лагер

Мнениеот bojo » 20 Ное 2015, 23:13

Па и хладилника ще свърши работа.
По-добре да се мисли направо за хладилна камера. 4-5 квадрата затворени с гипсокартон и вата, най-евтиния климатик за студ и ферментираме и съхраняваме...ама тате ми каза, че ще ми купи колело, ама друг път :lol:
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Охладител за лагер

Мнениеот Martin » 21 Ное 2015, 09:06

Проблема ми е мястото. Хладилник на село имам един работещ Мраз. Ама няма къде да го мушна.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Охладител за лагер

Мнениеот Dejmos » 21 Ное 2015, 12:28

bojo написа:По-добре да се мисли направо за хладилна камера. 4-5 квадрата затворени с гипсокартон и вата, най-евтиния климатик за студ и ферментираме и съхраняваме...

И аз съм мислил за този вариант (да, рано ми е още, но няма да съм все на квартира), но виждам един проблем.
Не съм попадал на климатик, който да охлажда под 18 градуса. А ако в камерата (climate chamber) е 18, по време на бурната ферментация във ферментора ще е примерно 3-4 повече, т.е. около 22. Изглежда ми малко повече, отколкото трябва.

Ако някой е виждал евтин климатик, който охлажда поне до 15-16 градуса, да сподели. Иначе ще трябва да се ровичка из електрониката, което не е добра идея.

Алтернативата - в камерата да се сложи външното тяло, а климатикът да се пусне на затопляне. Така в камерата може да се получат отрицателни температури, виждал съм го на живо. Обаче температурният контрол става още по-труден.
Може евентуално да се сложи термоконтролер в камерата, който да спира захранването на климатика при достигане на исканата температура, климатикът би трябвало да си запомни настройките. Но и тук има проблем - ако околната температура надхвърли 30 градуса (не съм виждал климатик, който да грее над 30), цялата система спира точно когато трябва най-добро охлаждане.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Охладител за лагер

Мнениеот Veni_rb » 21 Ное 2015, 12:38

Климатика на охлаждане духа с около и под 10 градуса. Така че принципно е възможно, с малко "бъркане" в електрониката.
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Re: Охладител за лагер

Мнениеот vsd » 24 Ное 2015, 16:38

Абе вие по 1000 литра бира ли ферментирате че мислите за хладилна камера 4 кв.м. :mrgreen:

Сега сериозно, купете си голям леген или корито за строителни смеси като това:
http://www.suhstroi.com/korito-stroitelno-hardy.html

Слагате го в банята и слагате ферментора вътре и пълните до някъде с лед и вода и сте готови. Най-много да се наложи да допълните с лед и да изгребете малко вода (или пък жената да ви изхвърли щото й пълните банята с глупости и тогава го слагате в спалнята :D ). Като го изолирате добре, би трябвало да ви държи ниска температура доста дълго време.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Охладител за лагер

Мнениеот Dejmos » 28 Ное 2015, 22:46

Идеята е да не изисква непрекъсната намеса.
Ако ще трябва по два пъти на ден някой да досипва лед, а после да отлива вода, защото твърде много е паднала температурата във ферментора........

Има още един вариант. Във форума има линк към бирения сетъп на един холандец, Емил. Освен всичко друго си е направил climate chamber като е разширил хоризонтален фризер, сменил му е термостата и е добавил нагревател. Събира един 100ина литра бидон и още 2-3 малки ферментора.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Следваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта