Първа варка.

Модератор: Martin

Re: Първа варка.

Мнениеот dandilov » 03 Мар 2015, 20:07

Честит празник на всички!
Колега, много добре изглежда! Браво! :clap:
А как ще запазиш поне една бутилка за месец време ли...?
Цитат от един виц: "Отворих хладилника - вътре само един кренвирш. Взех го, огледах го, поревах, поревах, пък го прибрах обратно" :lol:
За да запазиш някоя - друга бутилка от варка, направи 2 -3 варки една след друга и отваряй всеки ден по една бутилка от всяка варка. Така има шанс... ;) :)
...макар и минимален... :lol:
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Първа варка.

Мнениеот dog123 » 23 Мар 2015, 00:14

dog123 написа:
dog123 написа:И така колеги да разкажа подробно, имам и доста въпроси към вас.
Значи спазих процедурите която описах в началото, но промених малко рецептата , спрямо ваши съвети.
Продукти:
1. 2кг. Pale ale malt /светъл/ смлян готов

2. 6л. вода за озахаряване и 8л. вода за промиване.

3. 20 гр. хмел Магнум горчив + още 25 гр. Халертауер-Мителфрю за ароматизация в края на варенето.

4. Дрожди Nottingham- 5гр.



И така колеги, след доста четене из форума, взех че прочетох сам какво съм писал, и установявам че е полезно ;)
Полезно защото ще знам защо бирата ми ще е адската горчивина :roll:
Имах план да намаля горчивия хмел на 14 грама , обаче си остана само плана в главата ми.
И днес използвайки калкулатор, сметнах че Total IBU:
99.02
И така , сега се колебая дали да не променя името на бирата от силната на горчивата :lol: :lol:
В събота, мисля да се явя на поправка!


Колеги както знаете ако сте чели брътвежите ми , варих 2 пъти едно и също, като при първия обърках количеството на горчивия хмел.
Реших да споделя разликите.
При първата варка , с повече хмел бирата беше по горчива остатъчно, обаче първоначално по сладка.Тоест при пиенето беше по СЛАДКА а след няколко секунди в устата оставаше горчив вкус. Това наблюдение не е само мое а на няколко човека.На около 80% от пробвалите я , бирата се хареса много.2 рата варка , с нормално количество хмел , бих определил като посредствена, незапомняща се , като мнението ми се припокрива с други хора които я тестваха.Не казвам че беше лоша , или че не ми харесва, но първата , обърканата беше специална!Просто този нюанс , първо сладък а после горчив вкус в устата изчезна, втората е някак как да кажа , някак масова.... Освен това аромата на хмел при първата бе вълшебен...
И така , при мен в грешката се роди много интересна бира, надявам се ако грешите понякога , да имате както мен , интересен ,добър резултат ;)
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Предишна

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron