Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможности :)

Модератор: Martin

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 20 Мар 2016, 23:39

Грам на литър ароматичен + грам на литър за сухо си е ок според мен! Ако питаш за горчивината, по калкулатор излиза около 40IBU, което е точно колкото беше целта.
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 23 Мар 2016, 20:16

Така, преди малко метнах хмела за сухото охмеляване :) Постъпих по следния начин: Изчаках да мине така наречената алкохолна ферментация ( в моя случай чаках 76 часа, въпреки, че за по-малко приключи според мен), стерелизирах всичко около капака и клапана със Старсан. Внимателно извадих водния клапан, отворих ферментатора (хареса ми какво видях и усетих в него :D ), след което директно изсипах вътре 25 гр. Цитра на пелети без да ползвам каквито и да е торбички, чорапи и др. неща. Днес се консултирах с Ицо, защото се чудех, дали да разбъркам сложения хмел до попиването и евентуалното му потъване, но той ме разубеди да не го правя, за да не вкарам допълнителен кислород в бирата. Именно заради това не съм разбърквал, затворих ферментатора, поставих и напълних водния клапан със разтвор на Старсан и приключих.
Въпроси:
1. Според Вас удачно ли е, както сега е затворен ферментатора и реално няма достъп на допълнителен кислород, периодично леко да го разклащам, с цел да попие по-добре хмела, да не стои отгоре и да има по-добър ефект?
2. Смятам така да държа бирата още 7 дни, след което да бутилирам, според Вас достатъчно ли е, малко или много?
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот cervesa » 23 Мар 2016, 21:05

След 7дни,всичкият хмел ще е на дъното.омесен с цялата гняс от белтъци,умрели и живи клетки и всичко с плътност по-ниска от 1.012!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 23 Мар 2016, 22:04

Това, предполагам е добре в случая или?
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 31 Мар 2016, 01:11

Тази вечер бутилирах бирата. В бутилките влязоха 24 литра пиво. Дрождите са свалили плътността до 2,5 Плато. Според калкулатора това прави 6,17% ABV, без да броим добавената захар, която е около 7 гр. на литър! Мисля да запиша бирата 6,4-6,5% ABV. Пробвах я, на аромат, вкус и вид е ок, усеща се добре и горчивина. Заради хмела директно във ферментатора е станала по-мътна леко, но смятам, че в бутилките ще се избистри. Голям зор видях с количеството по-близо до дъното, задръстваше постоянно тензуха, но се справих :) Това, което направих е, че паралелно с бутилирането си поиграх и направих така нареченото "миене на дрожди". За тези, които не са чували за какво става въпрос, това е процедура, която цели отделяне на утайката от дрожди, която е останала във ферментатора, от вече умрелите такива, хмелни частици и др. гадости. Преди да пристъпя към това "упражнение" изгледах бая клипове в нета и общо взето направих каквото видях там, а именно: преварих около 3 литра вода, докато прехвърлям бирата от ферментатора в други съдове, охладих тази преварена вода до около 20 градуса. След прехвърлянето на бирата, на дъното на ферментатора остана познатата ни утайка, смесена с по-голямата част от хмела за сухото охмеляване. Изсипах 3-те литра преварена вода във ферментатора, разклатих добре и цялата утайка се вдигна. Прехвърлих в бутилка от минерална вода (предварително дезинфекцирана) така получената смес и я оставих да се утаява. След определено време по-тежките и хмеловите частици се утаяват на дъното, като отгоре започва да се образува слой избистряща се течност. Според клиповете, които гледах, активните, живи дрожди се намират между тежката утайка и избистрящия се горен слой. След около 2 часа (може и повече), започнах да прехвърлям течността в буркани, които бях предварително подготвил и дезинфекцирал (стъклени с винтова капачка, ако не се лъжа с вместимост 750 мл.). Събрах общо 6 буркана, които също оставих да се утаяват на стайна температура. След още около час започнах да преливам и тях в други буркани, като целта бе отново да оставя утайката отдолу. Така след второто преливане имам общо 5 буркана, които са пълни на 70-80% и които сложих в хладилника. Според информацията в нета, след около седмица до две, течността ще се избистри много, а същинските дрожди ще се утаят на дъното на бурканите. След това вече е ясно, вади се буркан, прави се нещо като мини стартер да се осъзнаят къде се намират гадовете и се заквасва нова варка. Сигурно ще попитата, колко време може да се съхраняват в хладилник? Попаднах на мнения на американски домашни пивовари, твърдящи, че с подобни дрожди са заквасвали бирена мъст до 2-3 месеца от момента на отделянето им. Самите те споделят, че вероятно може и по-дълъг период да изкарат дрождите по този начин, но те не са експериментирали. Ами това е, по долу е снимка на бутилираната бира, а като се избистрят бурканите с дрожди, може да снимам и тях ;)
P.S. Май съм си прецакал термометъра, струва ми се, че показва по-ниска от реалната температура :cry:
Прикачени файлове
1.jpg
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 31 Мар 2016, 08:41

Ето така изглеждат бурканите с "измити дрожди" 7-8 часа след поставянето им в хладилника.
Прикачени файлове
12910868_1040319892670956_1871308408_n.jpg
12910868_1040319892670956_1871308408_n.jpg (10.47 KiB) Прегледано 21183 пъти
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 03 Апр 2016, 18:53

Днес варих втората сватбена бира за моя приятел. Рецепта като за Пейл Ейл, но с потенциал да стане Американски Пейл Ейл :)
5,7 кг. Пейл Ейл
0,3 кг. Пшеничен
Хмел Нъгет 25 гр, за 60 минути, Амарило 25 гр. за 15 минути, Ирлански мъх на 15 минути преди края. Предвидил съм и 25 гр. Амарало за сухо охмеляване!
Дрожди Нотингам второ поколение (от снимката по-горе) - изключително активни след мини стартера, очаквам да свършат работа доста бързо!
Озахаряване на 67-68 гр. еднотемпературно за 1 час, промиване с вода на 78-80 гр. За първи път използвах отдавна направена от мен оплетка от мека връзка, с навита в нея медна жица. Уникално лесно и добро промиване, никакво задръстване, много съм доволен. Налагаше се да пусна канелката едвам едвам, иначе щях да приключа промиването за 10 минути с много загуби на захари. В крайна сметка преди варенето 32-33 литра на 11-11,5 Плато. След варене час и 15-20 минути и охлаждане със серпентина (за която благодаря на Тодор, че ми я даде на заем) за 45 минути до 22 гр., финално прецеждане за около 30 минути (вървеше много гладко и всичко мина през торбата бързо без много утайки) и заквасване на 27-28 литра на 13-13,5 Плато. Тъй като в апартамента ми е топло, сложих ферментатора в мазето на 18-18,5 градуса. След 3-4 дни следва сухото охмеляване и след общо 10 бутилиране. Ще докладвам за резултата!
Прикачени файлове
12472476_1042873722415573_8557964306524748122_n.jpg
12472555_1042899332413012_3303349393773184621_n.jpg
12592255_1042943215741957_5899755100122052850_n.jpg
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот dr_slavov » 04 Апр 2016, 10:56

Ползваш много идентична инсталация и технология на моята, затова ще си позволя да задам няколко въпроса. Пробвах в една друга тема, но не достигнахме до смислен извод.
Затопляш ли маша по някакъв начин да 78°С преди да започнеш промиването? Защото ако озахаряваш еднотемпературно на 66°С и започнеш да промиваш директно с вода 78-80°, температурата на триците скача макс до 70-71°(от опит). А колко трябва да бъде? Навсякъде се упоменава Т на водата за промиване, а не триците.
Моята логика е: ако Т на триците трябва да бъде 78, то след края на майшуването трябва да се добави вряла вода докато достигне 78°на цялата каша и след това продължавам промиването със 78-80.

Между другото тази събота го пробвах по този начин и изкарах доста по-ниска екстрактивност от нормалната за мен при директно промиване със 78° :think:
Трябва да отбележа факта, че малца беше смлян преди няколко седмици и все не ми оставаше време да го сваря. Не знам дали може да окаже толкова голямо влияние?!
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот st_jivko » 04 Апр 2016, 16:55

Някай е пропуснал темата за начинаещи пивовари:

http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=18&t=2505

И на още сто места се споменава температурата на "триците"/78гр.,понякога76/.
Аватар
st_jivko
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 324
Регистриран на: 01 Мар 2015, 15:02
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот dr_slavov » 04 Апр 2016, 21:53

Уж съм я чел тази тема, ама...... :oops:
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron