Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможности :)

Модератор: Martin

Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможности :)

Мнениеот ALL_ON » 15 Авг 2014, 11:54

Здравейте домашни пивовари, ентусиасти и фенове на най-добрата напитка - БИРАТА! Бих желал на първо място да Ви поздравя за уникалните неща, които всекидневно творите, просто мога да кажа само едно - ПОКЛОН! Новорегистриран съм във форума и пускам тази тема, за да може в нея да споделям всичките си воли и неволи и да търся съвети, насоки и препоръки от най-добрите - тоест Вие :)
Нека да започна темата с малко предистория. От години не употребявам никакъв друг алкохол освен бира (съвсем рядко нещо друго, смесено с много сок и то само ако няма бира). Пия всякаква бира, но с годините установих, че най-много допада на вкуса ми бирата от вида Вайс. В тази връзка мога да кажа, че моята любима Вайс бира е Weihenstephaner Weisbier - http://weihenstephaner.de/ Като цяло всички продукти на марката са доста качествени, лично аз харесвам много и тъмната им бира. Ако вярваме на информацията предоставена от производителя, тази бира се прави в най-старата регистрирана пивоварна в света (1050 г.), построена в манастир в Германия. От българските бири бих отличил Столично Вайс - http://zagorkacompany.bg/bg/post/306/stolichno-weiss , която също ми допада.
Така сега леко продължаваме нататък. Като голям фен на бирата, преди около половин година попаднах горе долу по едно и също време на форума тук и ел. магазин към него и на сайта birata.net. Започнах да се ровя в нета, да чета, да гледам клипове и така се запалих по идеята да сътворя някаква домашна бира и аз. Доста мислих, премислях и обмислях (мали, ама как го написах :) ) и въпреки, че личното ми желание беше да започна да правя бира по описания от вас начин от зърното до халбата, това не бе възможно в моя случай. Причините са много, но ще изтъкна основната - невъзможност за провеждане на озахаряване на малца, в условията които имам вкъщи, а именно готварска печка с котлони с диаметър 15-20 см., които иначе не са лоши, но всеки съд над посочения диаметър върху тях е огромна мъка (в по-голяма тенджера не мога да сваря нормално яйца и ги чакам по 1 час минимум!). Самата печка има и газови котлони, които обаче не ползвам поради страха на жена ми от газта и дъщеря ми, която е на 1 г. и 4 месеца :) Затова колкото и да не ми се искаше се насочих към заклеймяваните тук във форума консерви (зная вашето мнение за тях), като единствен засега начин, подходящ за мен, чрез който да се опитам да направя нещо, което може да не е толкова добро, но поне да се води "homebrew". В бъдеще с ваша помощ, ако успея да измисля начин в моите домашни условия да озахарявам малц с добър резултат, бих се насочил в тази посока. Та така се стигна до закупуването на стартов кит от сайта birata.net , който освен оборудване има и 2 консерви, съдържащи малцов екстракт. По този начин зареден с ентусиазъм и набавил си всичко нужно (в този случай) във вторник 12.08.2014г. , изкъпахме и приспахме детето и се насочих към кухнята :) Бих желал да опиша какво сътворих, с какво се сблъсках и какви трудности срещнах тогава.
Значи часа е около 21.30 вечерта, датата я споменах по-горе, отбрах всичко необходимо от кита и започнах да разтварям стерелизиращ препарат. Тук е момента да спомена каква бира реших да бъркам - http://www.birata.net/index.php?page=sh ... &Itemid=26 Белгийска бира от типа Вайс (естествено нали ми е любима като вид), която според производителя трябва да се получи 5 % алкохолно съдържание при плътност след ферментацията 1010 SG, общо количество 15 литра. Измих първо всичко с препарат за съдове и след това го стерелизирах с препарата включен в кита. Взех консервата, предварително я отворих (тук беше 1-вото приключение, че попаднах на китайска отварачка, която не ми свърши никаква работа, а дори почти веднага раждяса от стерелизиращия препарат, та се наложи със стерелизиран нож да я отварям) и я потопих в предварително напълнената мивка с вряла вода да се кисне. Междувременно сложих 2 литра вода в тенджера (която събира 2.5 до 3 литра макс.) на котлона да се загрява и като се стопли, разтворих там захарта. Тук да вметна само, че по рецепта захарта я дават 0.750 кг., но изрично споменават, че ако решим да ползваме например кафява захар е необходимо да се сложи 5% по-голямо количество. Аз използвах кафява нерефинирана захар, в количество около 0.790 кг., казвам около, защото кухненската везна която имам и ползвам не е цифрова, а аналогова! След около 15-20 минути киснене на консервата в мивката я изсипах директно във ферментатора (в последствие прочетох тук, че е било по-добре да поври в тенджера екстракта, ама късно), сгрях в каната гореща вода и изплакнах с нея каквото беше останало в консервата и него излях във ферментатора. Междувременно захарта се беше разтопила и оцветила в тъмнокафяво 2-та литра вода и хайде и тази смес във ферментатора. Хареса ми аромата на получената смес, която разбърках доста добре. За малко да забравя да кажа за водата, която ползвах. Понеже прочетох във форума, че чешмяната вода е за предпочитане пред минерална и изворна, но е необходимо преваряване за отстраняване на хлорта, реших да направя друго - използвах кана за пречистване на водата на Аквафлор (между другото не съм вярвал, че ще заобичам чешмяна вода, но с тая кана направо я преоткрих!), която реално не променя химичния състав на водата, но задържа гадостите от нея като хлорта. Та цялата вода която ползвах, предварително я минах през тази кана (доста бавничко става). Започнах да доливам вода на стайна температура във ферментатора, който предварително бях измерил и разграфил на литри. Спрях около 12-стия литър и реших да измеря температурата. Предварително на ферментатора отвън бях лепнал един термометър от тия за аквариуми, но не му се доверих и взех, стерелизирах и използвах на детето термометъра, с който и мерихме доскоро водата за баня :lol: (естествено стерелизиран). Тук започна голямото приключение, защото температурата на водата беше 37-38 градуса. Викам си ще изпържа дрождите ако ги сложа, ще гоня температура 25-26 градуса макс! Почна се едно чакане, бъркане, добавяне 4-5 пъти на лед, изстудяване на вода във фризера и в крайна сметка около 00.30 часа (цели 3 часа откакто бях стартирал всичко) успях да докарам температурата до 26 градуса при точно 15 литра смес във ферментатора. Измерих плътността с хидрометър и показа 1052-1053 SG, при температура на въздуха 23-25 градуса в помещението (знам, че това не са реалните стойности, предвид, че уреда е калибриран да мери на 20 градуса), което ако се постигне след ферментацията, зададената от производителя плътност от 1010, би дало алкохолно съдържание над 5%, може би 5.5-5.6% (което мен не ме притеснява). Междувременно имах и друго приключение, след като установих, че от канелката на ферментатора сълзи леко :cry: . Стерелизирах си ръцете и айде бъркай да достягам, но в крайна сметка продължи да сълзи и реших, че може би е от температурата. В последствие увих салфетка с тиксо около канелката и досега не съм забелязал да е текло (вече 3-тия ден изминава). Реших да сложа дрождите директно във ферментатора (може би беше по-добре да ги кисна първо), разбърках доста добре, затворих плътно капака, поставих водния клапан отгоре, напълних го с вода, докъдето е указано и замъкнах ферментатора в другата стая, където температурата на въздуха тия дни варира в границите от 23 до 27 градуса. Сложих го на земята под едно бюро, че да не е на пряка слънчева светлина и легнах да спя. Не знам защо очаквах изключително бурна и бърза фермантация и като станах в 07.30 часа на следващата сутрин и погледнах ферментатора, малко се разочаровах. 7 часа след добавянето на дрождите, единствения признак за промяна беше изместена вода във водния клапан в посока навън. Отидох на работа и около 09.30 получих обаждане от жена ми, която ми се кара, че в стаята миришело неприятно според нея. Викам си това е добре, явно има ферментация. По това време успях да се свържа и да си пиша с Виктор (шапка му свалям, че не само ме изтрая с въпросите ми, но ми влезе в положение и ми обясни ясно каквото ме интересуваше тогава), като той ми препоръча като се прибера от работа да опитам да отворя ферментатора за да видя дали протича нормална ферментация, има ли пяна на повърхността и т.н. Прибирайки се вкъщи влизайки в стаята, усетих доста приятна миризма на малцовия екстракт :) Мехурчета във водния клапан нямаше, но капака на кофата ми се видя издут. Дръпнах кофата, с намерение да я отварям и в този момент като започна едно бурно излизане на мехурчета през водния клапан, чак вода почна да изхвърля и забелязах по стената отвътре полепнала пяна :lol: Викам си няма кво да я отварям, явно има ферментация. От този момент цяла нощ чак до сутринта (това 2-рия ден) имаше бурно излизане на мехтчета през водния клапан. Днес сутринта (3-ти ден) вече позатихнаха нещата, мехурчета няма толкова, но капака на кофата е надут и като го натисна леко, веднага започва да изкарва мехурчета през клапана. Та колеги до тук съм я докарал засега и реших да задам няколко въпроса, които да ми изяснят някой моменти за по-нататък.
Бутилиране - тук имам дилема как точно да извърша процедурата. По рецепта захарта я дават 0.120 кг., ако ползвам бяла кристална захар и съответно 0.126 кг. (5% повече) ако ползвам кафява за газировка на бирата. Това прави по 4 гр. на бутилка от 0.500 л. и по 2.5-2.6 гр. за бутилка от 0.330 л. (ще ползвам стъклени бутилки). Четейки във форума като чели това количество на захарта идва малко множко, та ето го и 1-вия ми въпрос - Според Вас да спазвам ли предписанията на производителя или да редуцирам захарта? В началото мислех да ползвам захар на пакетчета, но след това видях и варианта за захарен сироп, та реших, че е по-удачен.Решил съм да източа в бутилка за минерална вода за машина (19 литра), бирата без утайката и да добавя сиропа там, да разбъркам добре и да налея след това в шишетата. С маркуч и засмукване може би няма да е удобно, затова ето го и 2-рия ми въпрос - ако прехвърлям от бутилката бирата в канче и оттам да пълня бутилките, като ги държа под наклон, ще има ли проблем? Този въпрос го задавам, защото прочетох тук, че не било добре бирата да контактува така с въздуха да не се зарази и др. такива. По препоръка на Виктор, остатъка от бирата, в която има утайка от ферментатора ще гледам да прехвърля в 2.5 литра пластмасова бутилка от бира, ще изчакам да се утаи и ще напълня още няколко бутилки от нея, че да има по-малко фира. Ето го и 3-тия въпрос - за колко време се утаява бирата? Питам и защото ферментатора сега съм го сложил на пода, ще трябва да го кача на плота в кухнята, тоест ще го пренеса до там и ще се поразбърка сместа и е добре да я оставя да се утаи. Като цяло ще се радвам на всякакви съвети, свързани с бутилирането. Да вметна тук, че в рецептата пише, че за избистряне може да се прехвърли в друг съд и да престои на малко по-ниска температура още седмица, но това все пак е Вайс, а той не ми се връзва да е много бистър, та затова ще се бутилира след седмица (ако плътността е ок). Като споменах за плътността, задължително ли да чакам да стане 1010, както е по рецепта или да кажем може да се бутилира при 1012 или 1008 (тоест с отклонение)? Реално измерването няма да е абсолютно точно, защото по всяка вероятност температурата в помещението ми ще е над 20 градуса. След бутилиране смятам да ги оставя още седмица на стайна температура бутилките и след това да ги сложа в хладилника, където измерих температура 7-8 градуса (мога да я намаля още при необходимост). В рецептата пише, че се препоръчва да отлежават 6-8 седмици, но се съмнявам да ги чакам толкова :) Общо взето бих се радвал да ми помогнете със съвети и насоки за по-нататък, както за бутилирането, така и за отлежаване и всичко, което сметнете за необходимо да се направи. Благодаря предварително, извинявайте за дългия ферман, но нали Ви казах в началото ентусиазъм има в изобилие, но възможностите са малки :lol:
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот cervesa » 15 Авг 2014, 20:05

Фермана е толкова дълъг и за да се отговори,трябва да се повтори всичко казано във форума!-за съжаление.
Общо взето си направил някакъв микс от екстрактно,китово и зърнено варене и в крайна сметка се е получил Франкещайн:)
Препоръчвам ти да пробваш едноинфузионен метод на озахаряване,т.е загряваш вода до 67 *С,слагаш смления малц,чакаш 60 мин.,филтрираш,като междувременно си загрял вода за промиване до 78/80*С,която изсипваш на два или три пъти ,след, като се прецеди първата мъст.Събираш всичко в една тенджера и ВАРИШ (това е големият ти пропуск в горния опит).Слагаш хмел на два пъти,охлаждаш в коритото на детето с вода и лед,заквасваш,ферментира за 7 дни,бутилираш,чакаш още 7 дни,охлаждаш ЕДНА бутилка в хладилника и.....ПИЕШ!:)
Наздраве!

Домашна бира?Това е лесно!:)
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 15 Авг 2014, 21:31

Благодаря за отговора колега, след тази проба имам още една консерва и след това ще помисля за варианта, който ти ми предложи. Виктор също ми предложи интересен вариант с малцов екстракт, който ми се видя доста добра алтернатива, та мисля да го пробвам и него. Преди малко привърших порцийка цаца с биричка Столично Вайс и сега може спокойно да се отправям към леглото :D
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 16 Авг 2014, 22:11

Колеги, тъй като тези тема я отворих не само заради опитите ми да сътворя нещо вкъщи, а въобще да споделям неща, който са ми направили впечатление, искам да направя точно това. Преди малко се прибрах от едно заведение (ресторант), което предполагам живеещите в София познават добре. Това е бившата бирария на Лучано в кв. Драгалевци. Преди няколко дни разбрах, че са я възстановили след пожара и днес я посетих. Обстановката е същата като преди, като за тези, който не са ходили ще кажа само, че е уникално - разположено е над кв. Драгалевци в борова горичка. Естествено аз отидох заради друго, а именно бирата ;) Преди когато собственик беше Лучано предлагаха бира, правена там на място в цилиндър висок 1 метър с кранче отдолу (метър бира). Сега тази екстра я няма, но бирата е уникална! Отново я правят там, като оборудването се вижда в самото заведение. Предлага се наливна по 0.500 и 0.330 л. Принципно има светла и тъмна, но сега имаше само светла. Просто трябва да се пробва, няма как да я опиша точно :) Пивото е тип pilsner (lager) произвеждано в микропивоварна
по немска рецепта, изцяло с немски продукти (мая, малц, хмел) и планинска вода. Цвета е много интересен светло жълт, мътна е, лека но много пивка. Налична бе и информация за градуса Плато, а именно 12, както и за алкохолното съдържание, ако не ме лъже 5%, но може и да бъркам. Дори беше упоменат и сорта на хмела, но го забравих :oops: Общо взето много ми хареса биричката, заведението и цялата обстановка. Горещо го препоръчвам на всеки, който не го е посетил, а има възможност. Ето интернет сайта им за контакти (мисля, че заведението се казва точно така, както и немската бира) http://www.riverside.bg/ НАЗДРАВЕ!
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот cervesa » 17 Авг 2014, 13:59

...и заведението сега е собственост на КОЙ? :lol:
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот alvinator » 17 Авг 2014, 15:09

на сайта бирата е описаната като HBH - сервира се в бирария "Лучано" на пл. Славейков от години.
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 17 Авг 2014, 16:43

Хм, явно си е още негово :) Просто мислех, че след палежа го е продал! Грешката е моя :D Не, че има значение на кой е, просто биричката е добра! Днес пробвах бира на ARGUS с пшеничен малц, пише мътна, нефилтрирана 5,7% алкохолно съдържание. За мътна е мътна, но не са я докарали нещо на вкус, имаше остатъчна миризма някаква. Естествено щом е биричка си я изпих де :lol: Аргус като бира само в Лидъл ли я продават? Пише, че е произведена за Лидъл, но не пише кой е производителя, та ми стана интересно къде ги творят тия бирички?
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот cervesa » 17 Авг 2014, 21:15

Заведението сега е собственост на групата на Делян Пеевски и майка Му!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 17 Авг 2014, 22:50

Колеги, живи и здрави да сме и да се е получило нещо от ферментацията, във вторник вечерта след измерване на плътността на бирата ще я бутилирам. В тази връзка искам да задам един въпрос от серията "тъпи" :lol: Зная, че утайката не се ползва и се изхвърля, като по този начин заминава и определено количество от бирата. Какво ще стане ако утайката я прецедя през няколко ката тензух? Ще бъде ли достатъчно да я задържи и да няма проблем с прецедената бира? Моля споделете опит в тази насока. Благодаря!
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Един начинаещ......лаик с много мерак и малко възможност

Мнениеот ALL_ON » 20 Авг 2014, 10:43

И така, колеги снощи бутилирах биричката :) Набързо да спомена какво се случи. Останах приятно изненадан, още щом махнах аеротапата - замириса на БИРА :lol: Измерих плътността и хидрометърът отчете 1010 SG, което е точно както пише в рецептата, но предполагам има отклонение, защото температурата в стаята не беше 20 градуса. Изпих количеството в цилиндъра, като ми хареса на вкус как е (естествено не е газирана), но мога да кажа, че ще е бая силничка, веднага се усеща, че е по-високоалкохолна! Цвета е по-тъмен от описаното от производителя, но това е заради кафявата захар, която оцветява доста тъмно течността, въпреки това е наситено кехлибарен :) Голямото приключение беше миенето на шишетата (киснене във вряла вода, махане на всички етикетчета, миене с препарат, подсушаване). След това дезинфекцирах всичко, което щях да ползвам като оборудване, натопих чисто нови капачки в дезинфекциращ разтвор и ги оставих в него. Прехвърлих бирата от ферментатора в една предварително разграфена бутилка за минерална вода 19 литра (за машина), като след това останалото количество прехвърлих в бутилка от минерална вода 6 литра и оставих да се утаи прехвърлената утайка (същинската най-мътна и мръсна утайка си остана във ферментатора). След това чрез маркуч, прехвърлих и това количество в 19 литровата бутилка (стана общо около 14 литра, което е 1 литър фира само :) ). Сипах в съд вода около 150-200 мл. и я оставих да заври на котлона, добавих към нея 90-100 грама кафява нерафинирана захар (същата, която ползвах за направата на бирата), разтопих я и оставих сместа да поври още определено време. След това изсипах разтвора в бирата и разклатих добре. Самото бутилиране направих по следния начин: Постепенно прехвърлях в стерелизирано канче част от бирата, като преди да я сипя в бутилката, самата бутилка я стерелизирах (не я изплаквах с вода след това). Пълненето извършвах под ъгъл за да не се образува пяна. Веднага след това слагах стерилна капачка (чисто нова с логото на Леденика :lol: ) и ако нямаше образувана пяна затварях, ако имаше макар и лека, оставях за 1-2 минути бутилката с поставена върху нея капачка да се махне пяната. В резултат бутилирах 20 броя стъклени бутилки с вместимост 0.500 л., 1 брой ПВЦ бутилка с вместимост 0.500 л. (бутилката е от Л-карнетин :lol: и е много тъмна, нея по препоръка на Виктор ще я ползвам за следене как върви газировката), 11 броя стъклени бутилки, с вместимост 0.330 л. и 1 брой стъклена бутилка с вместимост 0.250 л. (тая ще е за жената :lol: ). Капачките захващаха на бутилките много добре (самата затварачка ми харесва как ги затваря). Проблеми имах само с бутилки, които са много стари (сега вече такива само се ползват при нектари), защото са им много дебели ръбовете, където трябва да захваща капачката и съответно ги махнах. Установих, че бутилките от Ариана се затварят, но леко опира при затварянето затварачката и драска стъклото, защото нямат издължена и изтънена гърловина (затова ползвах само една такава бутилка). Като цяло съм доволен как се получиха нещата, но си беше голяма хамалогия. Започнах около 21.30 ч. и приключих с бутилирането в 02.30 ч. и докато измия и оправя нещата, занеса бутилките в мазето и др. стана 03.45 ч. Днес съм като труп :cry: , но поне удовлетворението от свършеното ме крепи :D Ще ги държа поне седмица в мазето на температура 20-24 градуса и след това ще ги прехвърля в хладилника за отлежаване (поне още седмица минимум), като ще си оставя от бирата (ако всичко е наред и се е получила) до 8-ма седмица (отлежаване), за да видя, дали ще има промяна в положителна насока. Ами това е колеги, живи и здрави, ако всичко е наред ще кача снимки като направя дегустация. НАЗДРАВЕ!
P.S. Ето няколко снимчици на крайният резултат от снощи, правени около 02.30 часа :) Предварително се извинявам за качеството, но камерата на телефона не е добра за снимки на изкуствено осветление.
Прикачени файлове
2014-08-20 02.39.45.jpg
2014-08-20 02.35.25.jpg
2014-08-20 02.35.02.jpg
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Следваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта

cron