Начало и старт

Модератор: Martin

Начало и старт

Мнениеот Veni_rb » 11 Авг 2014, 16:47

Здравейте.
Работата започна малко като на шега. Ей така, като нямаше какво да правя, порових в Интернет, попаднах на този форум и... се започна с практическата част. Първата варка я нарекох пробна, така да се каже да се преминат всички стъпки. Използвах 1 кг малц Pilsner, вода 1:3 и 1:4 за промиване, хмел 5гр. N.Brewer в началото и 5гр Saaz 15 минути преди края. Използвах озахаряване 45 мин на 65 гр., после 20 мин на 72 гр. и накрая загряване плавно до 78 гр. Всичко изглеждаше че върви както трябва (йодна проба , прецеждането) докато след края на 90 минутното варене установих, че е останал 2,5 литра материал!! По почудих се какво да правя, па взех та кипнах още 2,5 литра вода и още преди да е изстинала варката ги допълних до 5 литра. Охладих до около 27-28 градуса, премерих захарността - 12 %, и сложих дрождите (SF04 2.5 gr.) предварително рехидратирани в 200 мл вода за около 15минути - докато потънаха сами в чашата с вода. Занесох тубата с така получената "течност" в мазата - на около 22 гр. След около 9 часа се виждаше бълбукане през саморъчно пригодения воден клапан. Сега остава да се получи и бира. Е, надявам се поне да става за пиене, че иначе ще спадне ентусиазма :) Сега ще чакам, пък каквото сабя покаже
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Re: Начало и старт

Мнениеот bojo » 11 Авг 2014, 18:06

Ще стане нещо и няма да бъде изхвърлено, вервай ми. Само ме притеснява високата температура до която си охладил. Предпоследната ми партида нещо малко бега от вкусовите норми и след справка с Виктор (да е жив и здрав и все така да помага и да ни снабдява с продукти), причината може да е и височка температура при ферментиране.
И аз след по-дълго четене почнах на майтап преди около два месеца, ма сега немам спирачки :D . Съветвам те да действаш с по-големи количества, по-лесно е и по-малко време отива за единица продукция.
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Начало и старт

Мнениеот victoryvt » 11 Авг 2014, 19:07

При малки количества в тенджерата и особено ако е голяма и широка - се изпарява прекалено много вода. Трябва да се намали котлона на минимум, така че да ври по-слабо, а може и да се сложи капака наполовина и да се намали съсем котлона.
Температурите над 25 гр. околна са вече на границата на развалянето на вкуса. Може да се охлажда в леген с вода, ферментатора потопен там и "облечен" в някакъв парцал, който се мокри от легена и това всичкото го духа един вентилатор.
Или климатика на 18гр., ама докато ви изгонят от къщи :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Начало и старт

Мнениеот mirix » 11 Авг 2014, 22:41

Божо къде видя високи температури. Аз заквасеам на 30 гр. На 22 за ферментация за 7-8 дена иможе да е готова.
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Начало и старт

Мнениеот Veni_rb » 12 Авг 2014, 14:49

Ами под 22 градуса за съжаление сега няма как да осигуря при ферментацията. Пък и нямах търпение да пробвам. Предполагам че от Септември нататък с температурата няма да има проблем. Това с капака сложен на половината ще го приложа още на следващата варка, че се видях в чудо с това извиране ( ама нали пише да ври силно и аз така и направих ). А за количеството - още сега едвам се сдържах от по-голямо , ама нали не знам какво ме очаква, та за това. Тенджерата която използвам е 18 литра, за втората варка ше я запълня максимално ;)
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Re: Начало и старт

Мнениеот cervesa » 12 Авг 2014, 14:50

@mirix-Миро,то затова бирата ти е наситена с феноли!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Начало и старт

Мнениеот bojo » 12 Авг 2014, 18:02

Въпросната ми бира точно фенолен вкус има. Домързя ме да я охладя до 21-22 градуса, а я оставих около 25-26гр. Явно захароядите ловят някакво разтройство и отделят едни чудесии, ама пак става за пиене де.
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Начало и старт

Мнениеот ozko » 13 Авг 2014, 21:15

За начинаещи като мен е трудно да се държи температура, все пак е разгара на лятото :D
В моето мазе температурата стига 25 и нещата са зле но няма как, мерак има и ще продалжавам така.
Все пак не се опитвам да вляза в стиловете на BJCP след няколко варки, човек има нужда от опит и екипировка.
Вариш, четеш и инвестираш и само напред!

За тези като мен, които нямат мелница и ги е страх да поръчват по-големи количества млян малц ето какво правя аз:
торба, от всичко по левче или домашни потреби, за вакумиране на дрехи, като слагам чорап (чист) на винтила за да може да вакумира максимално.
И задължително на тъмно!
Прикачени файлове
IMG_20140813_205203.jpg
Аватар
ozko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 18
Регистриран на: 14 Фев 2014, 11:03

Re: Начало и старт

Мнениеот cervesa » 13 Авг 2014, 22:26

@ozko:Адмирации за разбрания подход!
Темите повдигнати от начинаещи домашни пивовари се радват винаги на повишен итерес,поради факта че поставят фундаментални въпроси:)
Лично аз ,се престраших да търся пълно покритие на стила съгласно BJCP,едва след около 30 варки:)
Конкурсите не бива да се възприемат като надбягване ,кой да бъде първи,а по-скоро като възможност да се получи мнение и съвет от по-опитни колеги.
Тка ,че:
Мелете ,пивоварете,дегустирайте!
И Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Начало и старт

Мнениеот Veni_rb » 22 Авг 2014, 23:40

По отношение на нужните градуси за ферментирането на бирата взех мерки. Пригодих един стар хладилник да поддържа 16-18 градуса Целзий :D
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Следваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта

cron