място за кибици?

Модератор: Martin

място за кибици?

Мнениеот alvinator » 28 Яну 2014, 00:47

Здравейте!

Надявам се да не разводня много питането си, затова направо - има ли някой от вас, който се намира в София и няма нищо против да сподели преживяванията покрай някоя варка срещу помощ, мезе по избор и немного тъпи въпроси?
Не ме мързи да чета (напротив, доста изчетох напоследък!), но аз винаги предпочитам първо да видя и да попитам, пък после да се захвана. Нещо като чиракуване за 2-3 часа :)
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: място за кибици?

Мнениеот cervesa » 28 Яну 2014, 17:23

Колегите от София,помогнете на кандидат пивоваря!!!
Все някой ще вари-да се свърже и да го покани-и мезе предлага човека:)
Ако не-идвай при мен в Пазарджишко.
А като се пооправи времето ще направим и демонстрационна варка-през миналото лято ,по време на Конкурса,Крисо прави демонстрация,но вниманието на публиката беше повече към вече готовата за консумация бира:)....
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: място за кибици?

Мнениеот alvinator » 29 Яну 2014, 01:30

Особено ми е важно да видя какво място заема един вихрещ се роррпивовар, заедно с оборудването си :)
Истината е, че живея в 2-3 стаен апартамент в жилищен блок в София, няма мазе, таван или гараж. Пространството кът, само една тераса, чиято връзка с бирата може да бъде само пиенето. Ако много се запаля, ще намеря нещо подходящо наоколо, но трябва да имам някаква представа.

Знам, че във форума се гледа със снизхождение на всичко, което не е all-grain, но методите с готов малцов екстракт ми се струват добър начален вариант. Някак по си представям всичко на кухненския плот. Палмър например също споменава екстрактното варене на бира, дори си има цяла глава за това, нещо като подготовка за истинското пивоварство. Друг е въпросът, че у нас май не се намират малцови екстракти (изключвам предварително охмелените готови beer kits, с които процесите съвсем са редуцирани и всичко опира до едната ферментация), иначе с хмела и special grains работата е по-лесна.
Истината е, че намерих форума и започнах да се интересувам, след като пих бок бира, направена от приятел с готов beer kit. Беше по-хубава от всички тъмни гадории, които човек може да си купи на масовия щанд в местното магазинче.
Така че всяка стъпка си има чар, въпросът е докъде ще стигне човек, а не откъде ще започне. Май :)

Питането ми за 2-3 часа чиракуване в Софийско остава. Както и предложението за мезе! :mrgreen:
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: място за кибици?

Мнениеот cervesa » 29 Яну 2014, 10:38

Екстрактното пивоварене е развито в целия свят и нерядко ,бира приготвена по този начин печели конкурси.
Тук изключвам т.нар"китове за бира".
Малцов екстракт,течен или сух има в Бълагария ,питай Виктор и ще получиш.
С него прескачаш процеса на озахаряване на малц, а в същото време получената мъст е бистра и готова за охмеляване и заквасване.Наистина е добър вариант за хобипивовари ,които са с ограничено пространство за практикуване.
Технологията в три думи е следната:разреждане на течния или сух малцов екстракт до необходимата плътност с вода>завиране на пивната мъст>охмеляване>охлаждане>заквасване(влагане на маята)>ферментация>бутилиране>отлежаване >дегустация(на тоя етап се включваме и по-опитните пивовари:)
Очакваме резултата !
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: място за кибици?

Мнениеот victoryvt » 29 Яну 2014, 10:56

Колега, каквато и тъмна домашна да пиеш - ще е по-добра от промишлените тъмни.
Причината е много проста.
Фабриките не варят РАЗЛИЧНИ бири !
Те варят само един вид бира - проста светла с малко малц и много сурогати (ечемик, просо, сорго, царевичен грис и т.н.), загубата на ензими заради малца я компенсират с бактериална амилаза, а загубата на минерални вещества - азот,фосфор - като добавят минералите (азотни торове - диамониев фосфат, амониев сулфат и витамин Б1 - тиамин).
Отделно - варката се прави при висока гравитация - т.е. вместо да се вари мъст с 10-11% Плато - те варят мъст с 20-21% , но не за да ни дарят с високоекстрактна бира после, а за да пестят място във ферменторите (най-скъпото в една пивоварна).
Освен това - не се вари хмел по време на варката, защото при тези големи % захарност - ефективността на отдаване на алфа киселини от хмела е много малка и те ще влязат в преразход на хмел. Решението им е още по-просто - ползва се готов хмелов екстракт, варен във ВОДА ! Да, точно така - във вода хмелът отдава максимално алфа горчивините си.
Накрая при бутилирането високоекстрактната бира от ферментора се разрежда с вода и се добавя в поток и хмеловия концентрат. Филтрира се, бутилира се и се пастьоризира, а понякога добавят и консерванти за бирите с трайност една година.

Как се правят няколкото бирени продукта ?
Много лесно - евтината бира в ПЕТ бутилки (8-9% Плато , 1.50лв. за 2л примерно) се разрежда с вода повече, отколкото по-скъпата с екстракт 10.5% Плато
Най-скъпата - се разрежда най-малко и й се пуска повече хмелов екстракт.

Как се прави тогава тъмна бира ?
Ми много просто - при разливането в бутилки към светлата се добавя тъмен бирен концентрат, закупен на цистерни от Германия.
И ето ти продукта дето иначе се рекламира че бил произведен от "подбрани сортове малц и хмел" - подбрани, ама от стоковата борса на готови бирени концентрати.

Та така - свари си една собствена бира, охмели си я по време на вренето, да ти замирише тъй както едно време миришеше покрай бирената фабрика :)
От малц, от хмел и ферментирана при нормалната си плътност, без филтриране на полезните дрожди, без пастьоризация и без консерванти.
Мътна, вкусна и полезна.

А между другото - малцови екстракти има в магазина, но останаха малко.
Другата седмица ще има един течен на Вайерман - Баварски пилс , а по-нататък и насипен сух светъл малцов екстракт от Мунтонс.
http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_3&products_id=66
Но пак сметни - 11лв. за 500гр. екстракт от който ще направиш 4-5л. бира, вместо 1кг. малц за 1.50лв. от който ще направиш пак толкова бира.
Разликата е в един час повече работа.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: място за кибици?

Мнениеот alvinator » 29 Яну 2014, 21:52

Първо, добрата новина е, че с мен се свърза човек от форума и съвсем скоро се надявам да присъствам на варка във вече известната по този повод Горна Баня ;)

cervesa,
Благодаря за ясното резюме по въпроса, нещо подобно планирам, май!

victoryvt,
Схванах почти всичко, но аз така или иначе на гърба си съм усетил, че в магазина продават бевзкусна газирана вода. И с времето май става все по-зле.
Не знам какви предпочитания имаш за "купешки" бири (при положение, че си я правиш сам и имаш на разположение), но аз в заведение не пия нищо друго, освен наливно Starobrno. Говорим за масови бири за под 3 лева, когато си с приятели на кръчма и така или иначе трябва да се поръчва. Някъде бях чел нещо за качеството на Starobrno у нас и защо се различава от останалите нашенски вносни бири, но не мога да преразкажа в момента.

Със сметката цена/литър съм съгласен, знам че all-grain е най-изгодно. Както писах и по-горе, аз съм сериозно ограничен откъм място за развихряне и вариантът с екстракта цели само и единствено това. Но нека първо да видя как ще протече посещението на чуждата варка :)
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: място за кибици?

Мнениеот Boarhunter » 30 Яну 2014, 11:53

Не се притеснявай за мястото. Аз започнах в кухнята със 2 тенджери- 9 и 5л и една пластмасова кофа ( лаутертюн ).
Все още съм си в кухнята, но вече с 2 30-литрови тенджери и същата кофа. Мястото е предостатъчно.
Вярно вече събирам елементите за трисъдова 100-литрова система, но апетитът идва с яденето :D
Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

Re: място за кибици?

Мнениеот Hristo » 30 Яну 2014, 23:40

Въобще не го мисли мястото. Давай смело с главата напред, ако ти е тясно, сам ще си направиш място. Веднъж почнеш ли, няма спиране. Аз също имам малко място, но пък имам добра жена, която не ме бие много когато плочките в кухнята започнат да лепнат и замирише на хмел.
P.S.: Днеска си отворих една бира, сварена преди 306 дни. Няма такъв кеф! :)
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: място за кибици?

Мнениеот mBeer » 01 Фев 2014, 22:56

Привет и от мен! Има ли още едно кибик-място?
Като гледам тъщата с какъв мерак, макар в началото и по неволя, си прави виното и ракията - заразата ме е полазила.
В момента бирата е единствената напитка, която купуваме. Ще е щастие ако и това си го произвеждаме.
:)
mBeer
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2014, 17:09

Re: място за кибици?

Мнениеот cervesa » 01 Фев 2014, 23:03

За всички ,коите желаят да видят в действие ,целия процес на варене,подготвяме нещо като 'Бирена академия,вкл.с тестове на готова домашна и крафт бира и комбинирането й с подходящи храни.
Засега в София,после и в други градове:)
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Следваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта

cron