Проблем с висока крайна плътност

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Re: Проблем с висока крайна плътност

Мнениеот MadButcher » 19 Апр 2020, 19:16

Аз си мисля, че има нещо сбъркано при майшуването, не знам има ли връзка в случая или просто не са ти добре измервателните прибори. Два часа за една температурна пауза са страшно много- Бета амилазата действа за 50 до 60 мин, после дръж колкото искаш тя престава да действа, иска да се качи на ниво алфа амилаза на 70-72 градуса. Ако е било и някое абнормално рН нещата наистина може да се случат по-трудно. Изчисти си процеса майшуване до край. Нашего брата недолюбва да се задълбава там, нарича озахаряване и жули по една температурна пауза, щото е чел такава рецепта и често оставата неразгаредни докрай вериги, което не дава качествена пивна мъст
.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Проблем с висока крайна плътност

Мнениеот BobbyG » 21 Апр 2020, 12:53

Здравейте,
Не съм убеден, че пиша точно по темата, но ако сметнете, че мястото на коментара не е точно тук, преместете го.
Та, моя опит показва, че при една и съща рецепта (количество малц, вода, температурни паузи, всичко 1:1) изълнена няколко пъти, дава два резултата в зависимост това дали бъркам кашата по време на майша.
В случая, в който не разбърквам кашата (само се облива чрез циркулация) OG е 1.052,
а когато бъркам OG е 1.060.
Има обаче много противоречиви мнения относно това, трябва ли да се бърка кашата или не трябва.
Интересно ми е да разбера по кой начин майшувате, и защо?
Бъдете здрави!
BobbyG
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Яну 2020, 17:01

Re: Проблем с висока крайна плътност

Мнениеот GunGod » 21 Апр 2020, 13:36

BobbyG написа:В случая, в който не разбърквам кашата (само се облива чрез циркулация) OG е 1.052,
а когато бъркам OG е 1.060.


Има огромна разлика между техниките за майшуване и постиганата ефективност. Напълно е възможно една техника при две системи да дава различни резултати при една рецепта. Все пак 2 плато е огромна разлика и ме навежда на мисълта че някъде ти куца ефективноста. Кажи с каква техника майшуваш и промиваш и какво имаш в предвид под бъркане. От време на време, постоянно бъркане ?
Давам ти пример със системата на Лъчо (МТ с рециркулация, двойно дъно и подгряване на газ), почти няма разлика дали бъркам постоянно или от време на време колкото да се дренира по добре майша. Когато няма двойно дъно вече искаш не искаш трябва да бъркаш постоянно.
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Re: Проблем с висока крайна плътност

Мнениеот BobbyG » 21 Апр 2020, 15:42

GunGod написа:
BobbyG написа:В случая, в който не разбърквам кашата (само се облива чрез циркулация) OG е 1.052,
а когато бъркам OG е 1.060.


...Все пак 2 плато е огромна разлика и ме навежда на мисълта че някъде ти куца ефективноста. Кажи с каква техника майшуваш и промиваш и какво имаш в предвид под бъркане. От време на време, постоянно бъркане ?
Давам ти пример със системата на Лъчо (МТ с рециркулация, двойно дъно и подгряване на газ), почти няма разлика дали бъркам постоянно или от време на време колкото да се дренира по добре майша. Когато няма двойно дъно вече искаш не искаш трябва да бъркаш постоянно.


Здравей.
Че бъркам някъде ми е ясно, но не мога да разбера къде :lol: , затова и се надявам да помогнеш.
Системата ми е MT с двойно дъно и рецилкулация, подгряването е елктичество, да речем, че е почти същата като на Лъчо (не го познавам човека, просто цитирам името му от теб).
Техниката на разбъркване в случая с по-висока OG - почти постоянно разбъркване на майша, да речем около 80% от времето.
Ще бъда и благодарен, ако споделиш повече за това как да се постигне висока ефективност.

Благодаря за отделеното време.
Поздрави.
BobbyG
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Яну 2020, 17:01

Re: Проблем с висока крайна плътност

Мнениеот ensei27 » 23 Апр 2020, 21:36

Здравейте! След като бутилирах и отлежа 1 седмица за газировка, смъквам в мазата на по-хладно за още една седмица, но по пътя изстудих 1-2 за проба. Тъй като съм мераклия, съм направил и етикет :) Споделям снимки и впечетления:
01.jpg

Плътно тяло, аромат на карамел, хмела се усеща леко. Има лееек кисел вкус, който изчезва, сравнено с пробата ми от 3-тия ден при отлежаването. Пяната при сипване се получава добре, но изчезва бързо. При развъртане на чашата лесно се образува нова. Газировката е лека, нарочно търсех по-ниска и съм сложил бяла захар 5.5 гр/л. Определено има лек дъх на дрожди, от стоенето във ферментатора 12 дни, но не дразни. Послевкусът (след оригване ;) е на хмел, което на мен ми допада. Цветът е по-тъмен от колкото очаквах, бистра е, нищо не плува вътре :) Леко алкохолна, около 3%, което се оказа плюс в крайна сметка от гледна точка на женските членове на семейството :)
Отчитам пропуски при майшуването - твърде дълго на неконтролирана температура, откъдето дойде и по-продължителното ферментиране и високата крайна плътност. Имам да работя и върху преливането и стерилността. Водя си подробни записки и препрочитам преди да започна следващата варка :) Не се отчайвам, обмислям една хубава ИПА с много хмел и подобрени процеси! Благодаря на всички колеги, които се включиха в темата!

Наздраве!
ensei27
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Апр 2020, 23:06

Re: Проблем с висока крайна плътност

Мнениеот BobbyG » 30 Апр 2020, 15:13

[quote="ensei27"]Здравейте! След като бутилирах и отлежа 1 седмица за газировка, смъквам в мазата на по-хладно за още една седмица, но по пътя изстудих 1-2 за проба. Тъй като съм мераклия, съм направил и етикет :) Споделям снимки и впечетления:
01.jpg



Поздравления от мен!
Изглежда страхотно на снимката, а докато четях описанито ти ми потекоха лигите.
Наздраве!
BobbyG
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Яну 2020, 17:01

Re: Проблем с висока крайна плътност

Мнениеот GunGod » 02 Май 2020, 14:47

BobbyG написа:Здравей.
Че бъркам някъде ми е ясно, но не мога да разбера къде :lol: , затова и се надявам да помогнеш.
Системата ми е MT с двойно дъно и рецилкулация, подгряването е елктичество, да речем, че е почти същата като на Лъчо (не го познавам човека, просто цитирам името му от теб).
Техниката на разбъркване в случая с по-висока OG - почти постоянно разбъркване на майша, да речем около 80% от времето.
Ще бъда и благодарен, ако споделиш повече за това как да се постигне висока ефективност.

Благодаря за отделеното време.
Поздрави.

Колко пъти си варил рецептата ако е два пъти просто няма какво да говориме. Виж ако си я правил да кажем 4-6 вече е друго. Какво ти е съотношението вода малц? Как промиваш? Разликата да не е от промиването?
Аватар
GunGod
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 125
Регистриран на: 13 Окт 2014, 15:55
Местоположение: София

Предишна

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron