Фиксиране на температурата

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот ultrashock » 23 Фев 2018, 09:19

Както казва колегата ALL_ON хладилните чанти Igloo са много качествени но и трудно се намират. Аз търсих няколко месеца и накрая купих от колега от форума.

Моят първи уред за майшуване беше ел. казан за буркани, емайлиран. Върши перфектна работа с една изолация от каменна вата, обема му беше около 24 литра, но го продадох на колега от форума.
Като за начало тези от джъмбо ще ти свършат работа, ако нямат канелка, лесно се пробиват и монтираш един месингов кран 1/2 и си готов. Ако ще ползваш хладилна чанта вместо тенджера, защо не подгрееш водата с бързовар? Няма да се разминеш без тенджера, защото ще ти трябва съд за вода за промиване, както и съд за варене. Успех!
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот S.Dosev » 23 Фев 2018, 13:30

В МЕТРО имаше промоция 2 на цената на 1, хладилни чанти по 24 л. бяха 2 за 30 лв. това е най ниската цена която съм виждал но дали в момента има от тях нямам представа.Хладилни чанти има във всички градински центрове на големите вериги, не ти препоръчвам да взимаш втора употреба защото може да има миризми от които да не можеш да се отървеш.Желателно е хладилните чанти да са 2 едната за озахаряване а другата за промивната вода.
Аватар
S.Dosev
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Апр 2017, 12:24

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот jahlove » 23 Фев 2018, 15:10

Здравейте,

Това как ви изглежда ?
https://www.olx.bg/ad/hladilna-chanta-I ... a35b470a2b

Изглежда доста голяма.щам
Аз не мисля да я разпробивам така или иначе, че защо да я разпробивам..? Присипвам, поддържам температурата 1 час и после прецеждам.

P.S. По късно прочетох мнението на S.Dosev, че не е добре да е 2 ръка.
Хммм

Поздрави,

:text-thankyoublue:
jahlove
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Фев 2018, 23:13

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот ultrashock » 23 Фев 2018, 15:16

Ти сериозно ли? Надявам се да се шегуваш. Погледни малко снимки от google и ще ти стане явно: ето примери.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот KpaTyH » 23 Фев 2018, 16:24

И как ще цедиш, след като няма да има отвор за изтичане? Виж това: ЦЪК
Аватар
KpaTyH
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 128
Регистриран на: 05 Юни 2014, 15:40
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот Dejmos » 23 Фев 2018, 16:35

Ако загряваш водата с бързовар в хладилната чанта, загряваш и самата чанта, така майшът изстива по-бавно.
А ако изсипеш загретия майш от тенджерата в студената хладилна чанта... вече си извън търсените градуси.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот Martin » 23 Фев 2018, 17:04

ultrashock написа:Ти сериозно ли? Надявам се да се шегуваш. Погледни малко снимки от google и ще ти стане явно: ето примери.

Хахахаха. Тея снимки в гугъл са на моето MLT
Прикачени файлове
Opera Snapshot_2018-02-23_160118_www.google.bg.png
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот Dave Lombardo » 23 Фев 2018, 17:42

Миналата седмица в Техномаркет във Варна видях комплект от две хладилни чанти, по-голямата беше 36 л. (по-малката не знам, влизаха една в друга) за 60 кинта
Пишеше, че са френски, но от известно време не вярвам на надписи :D
В Метро са сезонен продукт и в момента има само някакви на ток, които са на цената на суровия петрол
В другите вериги също не съм виждал, но след месец-два като заредят лятна стока ще се появят
Последна промяна Dave Lombardo на 26 Фев 2018, 11:30, променена общо 1 път
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот MadButcher » 23 Фев 2018, 18:02

Аз озахарявм в тенджера, проста емайлирана даже няма и кран, реален обем 19л. и нямам никакви проблеми с поддръжка на температурата. Попадна ми някъде забравена и още я ползвам. Мисля 16 варки вече. Отначало я ползвах и за варене, и за озахяраване - универсална работа. Използва торба, но малц до 2кг. Загрявам примерно до 72 гр. при 5кг.малц в съотношение малц - вода 1към 3 пада на 65. Пак казва зависи от количеството на малца. Правя варки с малц от 3,5до 5,5кг. Повече не може да събере. Изолацията е много добра. Важна е и температурата на помещението. Колкото по-топла е околната температура, толкова по-бавно изстива. Сега ако е някъде навън на тия околни температури и парно ще трябва да и включиш :D Та:бодвам си термометър със сонда и следя температурата. От практика знам, че на първите 20мин.пада доградуса при околна температура 15-18гр., при по-топло време не мърда и 50мин. Пускам котлона Ако правя еднотемпературно озахаряване. Ака реша да правя различни паузи - нямам проблем. На котлона качва плавно както и до колкото си искам 50-52, 62-65, 72 , машаути 78 Квото си ща - това правя и за колкото време си искам. Даже с различни паузи ми е по-лесно. Прецеждам в лаутертюн самоделка от кофи за мед. Така съм му свикнал, че от три месеца имам един базука фитър 30см. и още не съм го монтирал. То и на емайлираната тенджера не е подходящо да се дупчи и слага каквото и да е - падне ли емайла ръждясва. Базуката ще чака за сега, пък му нямам и вяра как ще цеди това нещо. Площ си трябва.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Фиксиране на температурата

Мнениеот alvinator » 06 Мар 2018, 22:38

Аз също смятам да заменя тенджерата с нагревател от Лидъл с хладилна кутия/чанта, в която нещата да се случват без постоянно замерване и включване и изключване на нагревателя. Също така смятам да започна да варя пак де, щото 2-3 години пауза оказват смъртоносен ефект върху спомените за целия процес :D

Та, онлайн нещата са скъпи. Аз търся 30+ литра кутия (no sparge BIAB ще се практикува) и е солено. На всичко отгоре наистина в МЕТРО тези кутии са нещо като сезонен продукт и в момента нямат никакви.
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

ПредишнаСледваща

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта