Нагревател или котлон за варене ?

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Re: Нагревател или котлон за варене ?

Мнениеот Bra1nSicK » 29 Мар 2016, 23:17

karakondjul написа:Успех!
Имайте предвид, че при малки варки много материал заминава при варенето. Особено ако ври бясно.
В този форум масово се посочва 90 мин за варене което е най-добре (май) , но от западните заблезах, че варят 60 мин и аз последвах този пример. Ако ползвате бързовар едно наум - при един стаут бързовара "загори" мъстта и полепна по него. Все още не знам защо стана така.


Благодаря за съвета. Тъй като ще започнем с малки количества (имаме тенджера 10 литра) ще използваме кухненски котлони и ще си помагаме с кана за бързо завиране (ако има нужда да доливаме вряла вода за да регулираме температурата).

Ще нарпавим 2 партиди:

Първата:

1 кг Pale Ale,
5 гр. Магнум на 10-та мин + 5 грама Българска перла за Аромат (или може би само Магнум?)
Дрожди Nottingham - по 4 гр. на 10 литра ли се слагаха? В нашия случай ще излезе около 7 литра мъст, предполагам трябва да сложим около 2,5гр ?

Втората:

500 гр. Pale Ale и 500 гр Wheat Malt pale
5-6 грама Магнум на 10-та мин + 5-6 грама Перла за аромат преди края
Дрожди Safbrew WB-06


И двете рецепти ги видях тук във форума, за което съм благодарен. Малко са променени количествата, но се надявам всичко да е ОК.
Bra1nSicK
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Мар 2016, 10:51

Re: Нагревател или котлон за варене ?

Мнениеот karakondjul » 29 Мар 2016, 23:32

Аз подобно на вас съм начинаещ пивовар и за 5 варки си извадих заключения кое може да се подобри и т.н което е част от забавлението :)
За преизчисляване на рецепти виж това - viewtopic.php?f=30&t=3231#p11497
Аватар
karakondjul
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 20 Юли 2015, 12:19
Местоположение: София

Re: Нагревател или котлон за варене ?

Мнениеот Dr1nata » 03 Апр 2016, 11:41

Имай предвид, че поддържането на температурите на такива малки количества е по-трудно. Аз започнах с по 2кг малц на варка, след 3 варки минах на 3кг, а след още десетина качих на 5кг. За озахаряването ползвам домашната печка с газови котлони (не знам колко са мощни), за варенето пак върши работа но идва една идея по-слаба. Някой път варя на нея, някой път с 2кВ бързовар, който пък за първоначално количество от 30ина литра идва малко силничък. Спомена, че сте няколко човека, разтърсете се - от баби, дядовци, рода, приятели една емайлирана тенджера 20л. ще ви свърши работа да варите в нея, стига да не е очукана. Или пък поръчвате тая от стартовия пакет, после като искате да вдигнете количеството ще я ползвате за озахаряване. Успешни варки!
Варки: 38
Малц: 155.75 кг.
Пиво: 710.5 л.
Аватар
Dr1nata
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 87
Регистриран на: 18 Авг 2014, 23:11
Местоположение: Русе

Re: Нагревател или котлон за варене ?

Мнениеот Dejmos » 21 Апр 2016, 15:27

Колега, да ти опиша аз какво правя.
Не казвам, че е най-добрият начин, но и аз като теб страдам от липса на място и оборудване, а този начин ми върши добра работа.

Казан нямам. Варя в бидон с 3кв бързовар. Озахарявам по 5 кг малц в хладилна чанта, а промивната вода топля с 1,5кв бързовар във ферментора. Така минавам само с три съда - 40л бидон от полиетилен с висока плътност (HDPE) за варенето, 30л бидон от полиетилен с ниска плътност (LDPE) за ферментор/вода за промиване и 25л хладилна чанта за озахаряване. Всичко това на тераса 2х1м. Плюс една тенджера, в която кипвам малко вода на котлона в кухнята.

Загрявам 12,5 л вода с бързовара в хладилната чанта (това е важно, така чантата се загрява и после губи по-малко топлина), за съотношение 2,5:1, търся температура около 75*С (изчислявам с меш-инфюжън калкулатора, който ти показаха малко по-назад в темата). Смесвам с малца, температурата пада на около 67-69*С. Правя първата пауза - 45-50 минути, като разбърквам на 5-10 минути. Ако температурата падне твърде много, доподгрявам с 1,5квия бързовар с непрекъснато разбъркване, за да не загори. Това обикновено е половин час след смесването, малцът вече е сравнително втечнен и не залепва, но ако пробваш в началото, вероятно ще загори. В края на паузата вече имам добра йодна проба.
Повишавам температурата с доливане на около 2,5 литра вряща вода (изчислява се с калкулатора, коригира се температурата на кипене, зададена е 100*С, като за морското равнище) до температура за втора пауза. Съотношението вече е приблизително 3:1. Правя 15-20 минути пауза, като разбърквам от време на време.
Доливам още 5-6 литра кипяща вода и вдигам температурата до 78*С. Доподгрявам с бързовара, ако има нужда. Съотношението вече е 4:1.
Докато трае всичко това, във ферментора съм си сгрял 15 л вода за промиване до 78* - 3:1 спрямо малца.

Източвам мъстта в бидона за варене, меря си екстракта, промивам триците с водата. Меря крайния екстракт (има доста писано за меренето и на кои етапи е задължително да се мери). Варя с 3кв бързовар, който горе-долу се справя с 30-на литра. Варя 75 минути - по средата между 60 - 90, които пишат на различни места. Ако преценя, че е извряла твърде много вода (да е останала по-малко, отколкото очаквам, или захарността да се е вдигнала прекалено), доливам вряща вода, за да не прекратя вренето.
През зимата оставях мъстта да си изстива естествено, само слагах един напоен с окорон парцал на гърлото на бидона, за да избегна заразяване. Сега като се стопли, се принудих да си направя серпентина, защото пластмасата на бидона не отдава добре и охлаждане на водна баня отнема много време.
Междувременно си дезинфекцирам ферментора - 30 литровия бидон. Няма нужда от кой знае какво миене, все пак в него до преди малко е имало вода с температура 78-80*С. Изплаквам с окорон (навсякъде говоря за работен разтвор, не за чист), оставям 1-2 литра вътре, в които накисвам торбата за прецеждане. Докато се свари, охлади и утаи мъстта, гарантирано се е дезинфекцирала и отпада нуждата от изваряване.
От там нататък е ясно - отделяне на бистрото, прецеждане на утайките, аериране, засяване...
Умишлено не пиша за прецеждането на малца, ползвам нетрадиционен метод, който може да те подведе. Вършил ми е добра работа, но и ми е създавал ядове.

Ако се спреш на подобен вариант, внимавай за две неща - всички съдове да са от пластмаса, подходяща за хранителни цели. Хладилните чанти са от такава. Бидоните обикновено са, стига да не е някой бидон втора употреба, ползван за химикали. Бидонът за варене да е от полиетилен с висока плътност (HDPE), издържат 120*С. Този с ниска плътност няма да понесе час варене на около 100*С. И бързоварът да не опира дъното, половин-един сантиметър над него да е.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Предишна

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта