Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот karan4o » 07 Мар 2016, 12:53

Здравейте,
аз съм новобранец в домашното пивоварство. Имам вече 4 варки, пия си бирата, всичко е наред засега.
Естествено имам и доста въпроси, но лека-полека ще питам с времето. Засега ме притеснява един проблем... здравословен.

Брат ми, който е голям фен на мътната, нефилтрирана бира с голям кеф изпи 3-4 бири. Различни бири, от две варки. Едната варка беше с течен малцов екстракт, а другата си беше класика с озахаряване на малц.
Та след като ги изпи, няколко часа по-късно му стана много кофти, и като започна да повръща, цяла вечер и цяла нощ. Много крива хава! Мисля си дали не е от бирата, защото той си пиеше и маята, която е на дъното на бутилката.
Възможно ли е маята да причини такива поражения. Аз си пия всеки ден по две бирички и досега не съм имал проблеми, само че не си сипвам последната мътилка от бутилката.

Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем или знае нещо по въпроса, нека да сподели, че се притесних онзи ден.

Поздрави на всички пивовари!
karan4o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 01 Фев 2016, 16:02

Re: Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот cervesa » 07 Мар 2016, 13:49

Много притеснителен пост!
Това е първи документиран по-скоро,споделен,случай за съмнения от вредни последствия след употреба на бира ,домашна!

Вероятно причината е извън бирата!
Какви бутилки ползваш?Как ги миеш?Как дезинфекцираш?

Ето една от причините поради,която настоявам да се махат етикетите на комерсиални бири,когато бутилките се ползват за домашно пиво!
Представете си злополука със домашна бира ,вследствие замърсяване или употреба на бутилка в което е държано инсектицид,например?И с етикет на Загорка!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот karan4o » 07 Мар 2016, 13:57

Бутилките са със суинг-топ керамични капачки и са измити перфектно. Примерно ми отне 2 часа за 20-на бутилки. Отделно аз постоянно си пия бира - същата, нямам проблеми, просто не си сипвам най-голямата мътилка от маята в чашата, а той си я пиеше. Честно казано в Германия съм изпил доста вайцен бира, като съм си пиел и мътилката. Пак съм нямал проблеми.
Точно това е, че не съм сигурен дали маята може да причини такова разстройване на организма. Нали уж бирената мая е полезна :)

Може въобще да не е било от бирата, но при така стеклите се обстоятелства водят единствено към нея. Аз затова и питам, защото не съм се сблъсквал с такъв проблем. Гарантирам обаче, че всичко е било почистено, като в аптека.
karan4o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 01 Фев 2016, 16:02

Re: Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот dr_slavov » 07 Мар 2016, 16:34

Изпрати от двете варки по 10 бири и аз ще се подложа на експеримент в името на науката. :lol:

Сега сериозно. Филтрирана и пастьоризирана бира има от няколко столетия, а като цяло бира от няколко хилядолетия. Ако бяха толкова опасни дрождите нямаше вобще да има такъв продукт. Има още много причини за повръщане. Предполагам се яли нещо докато сте пили бирата, някаква вирусна инфекция и т.н.
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот karan4o » 07 Мар 2016, 18:05

Започвам да си изяснявам нещата.
Една колежка е имала подобни проблеми след пиене само на една ледена бира. Оказва се, че е много вероятно да се простудят стомахът и червата, след което се стига до това състояние. Той си изпи 4 ледени бири една след друга и най-вероятно това е причината. Простуда на стомаха!

Е... Поне да знаете, че може да се случи и такова нещо :)

Важното е, че сега му няма нищо вече, а за 10-те бири, с удоволствие мога да споделям, само трябва да си направя оборудването за повече литри, защото сега варя по 10л и мнооого крива хава. Постоянно свършва бирата :) :) :)

... но се ъпгрейдвам :) От малцов екстракт, сега вече на истински малц. От кафемелачка, сега си имам мелница... лека полека, живи и здрави, ще вървим напред :)

Наздраве!
karan4o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 01 Фев 2016, 16:02

Re: Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот cervesa » 07 Мар 2016, 22:00

каран40 :на 4 градуса се пие арианка!без царевица!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот karan4o » 07 Мар 2016, 22:48

Абе току що изпих една домашна на 4 градуса. Много добре ми дойде, та още една ще ударя, а брата ги гълта по много на 4 градуса :)

Явно проблемът си остава нерешен...

Здраве да е... нали се оправи :lol: :lol: :lol:
karan4o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 01 Фев 2016, 16:02

Re: Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот karakondjul » 07 Мар 2016, 22:52

Друго се има в предвид тук. При консумация от 4 градуса се губят (почти) всички вкусове и аромати на бирата и пиеш една студена, газирана вода като цяло :)
Е, зависи от стила, но при 4 градуса не се сещам какво се пие :)
Последна промяна karakondjul на 07 Мар 2016, 23:11, променена общо 1 път
Аватар
karakondjul
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 20 Юли 2015, 12:19
Местоположение: София

Re: Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот karan4o » 07 Мар 2016, 22:59

Еми новобранец съм. Не съм се замислял за градусите, така ги написах.

Бирата си е от хладилник... Де да знам колко е 6-7 може би. Като я сипеш в чашата може и 8 да става.

Човек така се учи, като говори глупости :lol: :lol: :lol:

:text-thankyoublue:
karan4o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 01 Фев 2016, 16:02

Re: Здравословен проблем... дали е причинен от бирата?

Мнениеот victoryvt » 08 Мар 2016, 09:59

Няма никаква причина да се изпива и утайката от дрожди, освен ако бирата не е в стил Хефевайцен.
Но там дрождите са селектирани за целта.
Всички други дрожди в утайката няма смисъл да се пият, те не дават никакви приятни усещания.
Предозирането с живи дрожди в стомаха няма начин да не даде стомашни "изживявания" , които после правят взривове в тоалетната.
Но чак да разболеят човек не знам да е имало случай.
Пиенето на прекалено студени напитки има и друг дългосрочен ефект - мой роднина почина от рак на гърлото или на лимфните възли (вече не помня точно) - но по-скоро заболяването му го караше да пие ледена бира, вода, безалкохолни. Държеше си питиетата в най-долната част на хладилника и преди консумация ги слагаше за няколко минути в камерата !
Говорът му се промени - стана грачещ и с постоянни ръмжения и изкашляния и т.н.
И в момента като чуя някой да говори по същия начин се замислям дали и той не страда от същото заболяване.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Следваща

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта