Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот Steelheart » 05 Мар 2016, 11:16

Така да започнем първо с параметрите.
Бохемски пилзнер: Озахаряването многотемпературно, 55 градуса за 20 мин, 66 градуса за 45 мин и 72 за 20 минунти, всичко протече без спънки и учудващо без грешки. Варене само с Жатец до малко ИБУ около 20 (тогава още не се бях запознал със стила и го направих слабогорчив). Бистра течност влезе във ферментатора и си бълбукаше необоспокоявано точно 7 дни с начален екстракт 12% до краен 3 на около 12 - 13 градуса (толкова ми позволи мазето). Бутилирах с 0.5 грама захар и пак в мазето, този път времето позволи температурата да падне до 10 градуса и бях щастлив. След седмица газировка опитах и да не повярвам. Втората ми варка беше станала върхът и газировка и вкус и мога да отбележа че си искаше повечето горчивина но не беше болка за умиране. Занесох в работата и от 10 човека които я харесаха адски много 2-ма казаха че им остава вкус като от шипково вино, след това се съредоточих да усетя този вкус и наистина се долавяше доста леко. за ферментацията използвах дрожди Brew Masters Pilsner - Erbsloh - Германия (немски лагерни дрожди) 2 пакетчета за 20 литра понеже очаквах по ниски температури, но не се случиха. Всичко беше дезинфекцирано с пероцетна киселина в началото, а при бутилирането с препарата от магазина - финк окорон.
Прикачени файлове
20160126_224244.jpg
Аватар
Steelheart
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 134
Регистриран на: 25 Дек 2015, 15:19
Местоположение: София

Re: Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот cervesa » 05 Мар 2016, 23:34

Откъде да си купя шипково вино за да разбера какъв му е вкуса???!!!

Разбираш ли защо ми е такъв въпроса?
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот Steelheart » 06 Мар 2016, 10:57

Предполагах, че няма човек който да не е пил това питие. Добре да кажем леко резлив получаващ се след като газировката мине през гърлото.
Аватар
Steelheart
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 134
Регистриран на: 25 Дек 2015, 15:19
Местоположение: София

Re: Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот cervesa » 06 Мар 2016, 11:41

Това,което описваш е mouthfeel,по-скоро част-карбонизация,астригенция,тартнес.....
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот Steelheart » 06 Мар 2016, 11:51

Нямам никаква представа какво каза току що :D Въпроса ми е тук, защото това беше отбелязано като дефект и нямам никаква идея на какво може да се дължи. От всичко което съм изложил като детайли откъм процесите, най ме съмнява да не съм прекалил с дрождите.
Аватар
Steelheart
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 134
Регистриран на: 25 Дек 2015, 15:19
Местоположение: София

Re: Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот cervesa » 06 Мар 2016, 12:23

Именно на това искам да ти обърна внимание.Защо смяташ,че това е дефект на бирата ти?Колко от хората ,които са изказали това впечатление,имат опит с домашно и/или крафт пиво?
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот Steelheart » 06 Мар 2016, 13:04

Нито един никога, нито пък аз и не знам нормално ли е. Лека по лека ще ме накараш сам да си отговоря на всичко. Значи ще се окаже нормално да има лек резлив вкус, така ли?
Аватар
Steelheart
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 134
Регистриран на: 25 Дек 2015, 15:19
Местоположение: София

Re: Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот Steelheart » 06 Мар 2016, 13:14

Тази варка си я изпих само докато мигна. Жена ми хареса адски много бирата, предимно заради слабата горчивина. Чашата изчезваше за миг след като беше сипана и не остана нищо. Ще направя сега още една и ще коригирам всичко в което се съмнявам. Дрожди отговарящи като количество за съответната температура на която ще отлежава и стабилна температура в един хладилник, който чакам днес да дойде вързан с термоконтролера който направих. И ще видя има ли разлика и дали този "дефект" ще се появи пак. Както имах оплаквания в други постове, жегите които се появиха направиха рязко мазето, като парник и докато се усетя не успях да направя никакво отлежаване след газировката, даже и последните 2 шишета поеха дългият път по канализацията. Този път ще има много по-големи старания в подържането на ниските температури. И евентуално да намеря някой колега в София който да дегустира и даде оценка, аз не съм толкова надежден имайки предвид, че наливам само Ариана :D
Аватар
Steelheart
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 134
Регистриран на: 25 Дек 2015, 15:19
Местоположение: София

Re: Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот d.gorev » 06 Мар 2016, 20:07

И примен тези дрожди дадоха странен вкус на бирата при две различни варки. Първият път 11гр дрожди на 10 литра мъст заквасена на 12 гр.С, ферментира около седмица. По време на откаляването я опитах и реших, че нещо се е прецакало. Оставих тубата навън и точно тогва температурите паднаха до -20С, бирата замръзна, след 20 дни се размарази (стоя на около месец навън).
Вторият път заквасих 40л с 22 гр дрожди на около 15 С. След една седмица ферментация също я откалих и същият странен вкус беше на лице. Тогава се сетих за оная туба навън и се оказа, че странния вкус почти беше изчезнал - напълних я в един кег и си я изпих.
Сега втората варка съм я зарязал на температура около 10 С и към края на месеца ще я пробвам.
А същият вкус го усетих в някаква комерсиална, ниско-бюджетна бира,(по-слаб разбира се) на за съжаление не се загледах за марката.
Моят съвет е да опиташ с други дрожди.
d.gorev
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Юли 2014, 08:23

Re: Едвам доловим остатъчен вкус на шипково вино

Мнениеот Steelheart » 06 Мар 2016, 21:59

Притеснението ми е, че са предозирани. Защото 11 грама са за 20 литра мъст но над 10 или 9 градуса беше (говоря по спомен) под 9 градуса вече се заквасва с тях по 2 пакетчета, поне това им пише на опаковката. Иначе мисля да пробвам Diamond, но ще имам още една задължително със същите, но правилно количество.
Аватар
Steelheart
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 134
Регистриран на: 25 Дек 2015, 15:19
Местоположение: София

Следваща

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта