Изчисляване на IBU

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Изчисляване на IBU

Мнениеот karakondjul » 04 Мар 2016, 23:39

Вероятно нещо пропускам, но....как мога си изчисля колко горчива да бъде една бира?
Калкулатора тук - http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/ изчислява това нещо, но ти смята колко ще е горчива бирата вече като си я сварил, а не да си планираш колко да е горчива.
Има ли вариант да речем искам 40 IBU и да си сметна грамажа хмел и времето за варене?
Аватар
karakondjul
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 20 Юли 2015, 12:19
Местоположение: София

Re: Изчисляване на IBU

Мнениеот ALL_ON » 05 Мар 2016, 00:02

По обратния ред колега :) Заложи някаква доза хмел за горчивина и за аромат, след това нагласи някакво време, получения резултат може да коригираш или от намаляване (респективно увеличаване) на времето за варене или от намаляване (увеличаване) на дозата хмел. По този начин ще получиш желания от теб резултат. Ако например желаната от теб горчивина е 40 ИБУ, гледай 30 да ти дойде от горчивата порция хмел, а 10 от ароматичната в края на варенето. Поиграй си с калкулатора е ще го схванеш, не е сложен!
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Изчисляване на IBU

Мнениеот SDS » 05 Мар 2016, 10:55

http://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/calculator
Ето тук си изчислявам цялата варка. Колко малц, колко хмел, и т.н.
Избираш си кг./ л. и стила бира който мислиш да правиш и програмата ти смята всичко IBU, SRM, OG, FG, ABV.
Дава ти колко е по стила който си избрал и колко са твоите стойности. Почваш да коригираш всичко.
SDS
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 279
Регистриран на: 09 Ное 2013, 18:11
Местоположение: гр. Сливен

Re: Изчисляване на IBU

Мнениеот karan4o » 07 Мар 2016, 18:34

Не знам, колко ще ви свърши работа, но да кажа и аз нещо научено от братята немци.

Дадоха ми следната формула за изчисляване на IBU

Примерно желано IBU e 30.
30x10x литрите готови за варене след промиването на малца. Това всичкото се дели на алфа единиците на хмела, умножени по 28.

Малко по нагледно. Ако варим 20л. Време на варене 75-80 минути.
30х10х20 = 6000
Използваме малц с 5,2 алфа единици, което означава - 5,2 х 28 = 145,6

6000/145,6 = 41,2 гр.
Което значи, че при желано IBU 30 и при хмел с 5,2 алфа единици, и при 20литрова варка са ви нужни около 42гр. от хмела.

Естествено при използване на повече видове хмел може да се изчислят количествата на хмеловете, като се разделят литрите и съотношението им.

Аз така варя до сега и съм доволен, но съм още доста голям лаик, така че не знам колко правилно е всичко това.
karan4o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 01 Фев 2016, 16:02

Re: Изчисляване на IBU

Мнениеот cervesa » 07 Мар 2016, 22:15

едно времена това му викахме "кравешки метод".някои го водят "свински":поясн.:ширина х височина (в см)/50. дава теглото на кравата?прасето..........
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Изчисляване на IBU

Мнениеот karan4o » 07 Мар 2016, 22:50

Домашните пивовари у баварско що така си изчисляват хмела :roll:

Незнам :roll:
karan4o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 01 Фев 2016, 16:02

Re: Изчисляване на IBU

Мнениеот victoryvt » 08 Мар 2016, 10:31

Този коефициент 28 по който се умножава е всъщност процента на утилизиация (28%)
Обаче е за пълно време на врене, няма как да изчислиш колко единици ИБУ ще внесе порция хмел, която е вряла само 20 минути или само 10 ..
Та въпросния коефициент на утилизация зависи от времето за врене, от гъстотата на пивната мъст и не е линейна функция, така че всичко е само приблизително.
Калкулатора и въобще рецепт-билдера на сайта http://brewersfriend.com е за мен доказано точен, стига да си определиш своята ефективност (brew house efficiency) - при мен е около 85%
От там насетне сайта ти определя много точно както плътността на пивната мъст при варката, през ИБУ-то до цвета на бъдещата бира.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Изчисляване на IBU

Мнениеот karan4o » 08 Мар 2016, 12:30

Добре,
ако варя по тази формула много ли ще съм далеч от истината :)
Защото сега си варя така, бирата си е добре, но естествено не знам колко точно IBU съм постигнал.
Примерно, ако варя 13л изчислявам си за 10 от тях да достигна 30 IBU, а останалите три ги оставям за ароматните хмелове към края на варенето, само че пак ги изчислявам по тази формула. Като накрая за ферментация примерно остават около 10л.
Щом коефициентът се отнася за цялото време на варене, то това означава, че ароматните малцове са съвсем неточни :)

Може ли малко повече да разясните за този коефициент и как да разбера ефективността у нас на печката :)
karan4o
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 25
Регистриран на: 01 Фев 2016, 16:02

Re: Изчисляване на IBU

Мнениеот Martin » 08 Мар 2016, 13:00

karan4o написа:Примерно, ако варя 13л изчислявам си за 10 от тях да достигна 30 IBU, а останалите три ги оставям за ароматните хмелове към края на варенето, само че пак ги изчислявам по тази формула. Като накрая за ферментация примерно остават около 10л.


Това тука нещо не ми е ясно, не го разбрах. Не ти трябват тези коефициенти или формули. Ползвай калкулатора на Brewersfriend. Слагаш литрите които ще вариш, плътността и после хмеловете - грамаж, алфа киселини и колко време ще врът 60/30/10 мин, зависи. След като си заложил всичко във калкулатора и не ти излиза ИБУто просто коригираш, увеличаваш или намаляш грамажа или минутите докато стигнеш желаната стойност. Във какви филми се вкарвате тука за може би най-лесната част. Гледаш при 15гр / 8% аа / 60мин ти идва ИБУ 14 а на тебе ти трябва 20 просто слагаш 22гр / 8% / 60мин.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Изчисляване на IBU

Мнениеот karakondjul » 29 Мар 2016, 10:22

За начинаещите като мен, които ще прочетат тази тема. Спрях се на BeerSmith 2. Изключително лесна програма, която ти позволява да коригираш IBU, EBC, алкохол и т.н Абе въобще всеки параметър на рецептата така, че да пасне на вкуса и оборудването с което вариш. Алтернатива на тази програма е уеб базираното приложение на brewersfriend.com. Върши също страхотна работа, но аз предпочитам BeerSmith.
Аватар
karakondjul
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 20 Юли 2015, 12:19
Местоположение: София


Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта