Въпросите на един начинаещ

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот Heisenberg » 22 Окт 2013, 16:08

cervesa написа:Сигурно си пропуснал указанието на сашето:)Или ако са насипни нямаш указание:)
Преди да вложиш дрождите в бирената мъст (ферментатора),ги наръсваш във хладка преварена вода (35*С),например 5 гр дрожди в 50 гр(мл)вода,т.е. количеството на водата е 10 пъти повече от количеството на дрождите.НЕ ГИ БЪРКАШ,а ги ПОРЪСВАШ на повърхността.След 30 мин можеш да ги разбъркаш,да добавиш мъст ,колкото е водата с дрождите(за темпериране) и ги изсипваш в ферментатора (мъстта във ферментатора е добре да бъде аерирана (наситена с кислород-най лесно става с джуркане на дамаджана:)),слагаш водния затвор и...чакаш.
И после носиш за оценка на резултата:)
Наздраве!

Указания нямах просто изсипах 11гр насипни дрожни нотингам във ферментатора и туй беше... това което ми описваш ти мисля че се казваше yeast starter. Ама до колкото си спомням бях чел някъде дрождите да не се били оставяли повече от 20мин в топлата вода защото умирали или аз се бъркам нещо? След като се добави от маста в съда с дрождите колко време трябва да престои така преди да се добави във ферментатора?
Аватар
Heisenberg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 18 Окт 2013, 13:06

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот mirix » 22 Окт 2013, 21:54

:D Винаги ще ти е малко бирата не се притеснявай. Ако вариш по 100 л. през седмица ще ти е одстатъчно бъди сигурен, дори щр има и да отлежи.
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот victoryvt » 22 Окт 2013, 23:28

Сега, момци ...
На пакетчето от Ферментис си пише :
Начин на използване : наръси ги във ферментора.
Иначе ние като големи разбирачи и четящи всякакви литератури и сайтове сме стигнали до извода че най-доброто е следното :
1. рехидратиране на сухите дрожди във вода в съотношение 1:10 - 10 гр. дрожди в 100мл.вода
2. Това рехидриране не може да е повече от 20 мин. без захар защото ще умрат.
3. Освен захар те искат и минерали, затова е най-добре след 20-те минути рехидриране да им се подаде захарен сироп + малко от готовата неферментирала пивна мъст или воден разтвор на сух малцов екстракт.
4. Всичко това се нарича мини стартер, а истинският стартер е друга песен. За него си има специални стойности за изчисление , които грубо са 1:10:100:1000 и т.н.

За начинаещият пивовар е достатъчно да наръси дрождите върху аерираната пивна мъст във ферментора.
За този,който вече се чувства силен и знаещ - нека пробва министартера, а следващата стъпка е да успее да направи многостъпален стартер за заквасване на 300л. пивна мъст с 11гр дрожди :)
Т.е. - да ги закваси с 30 л. ферментираща мъст , която е била заквасена предишния ден с 11 гр. дрожди.

Всичко е въпрос на техника, технология и опит.
Стартерите са колкото полезни и тарикатски, толкова и са капани за наивници :
Проста сметка - спестяването на 4 лв. за дрожди може да доведе до хвърлянето на 100л. бира, ако не се спазва добра хигиена.

Та ...
Въпрос на избор.
Препоръчвам на всички колеги млади пивовари, да влагат повечко дрожди , а като добият опит - да тестват и стартерите.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот Heisenberg » 23 Окт 2013, 10:02

Ясно...
Днес сложих бутилките в хладилника :) бутилките бяха твърдички от което предполагам че газировката е преминала успешно :mrgreen:
PS: Нямам търпение да минат тия 7 дни че да видя каква съм я сготвил :P
Аватар
Heisenberg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 18 Окт 2013, 13:06

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот Heisenberg » 03 Ное 2013, 14:06

Пак съм аз и с още въпросчета :)
1во да кажа че от 1вата варка нищо не остана :D бирата беше плътна , силна, ароматна, горчива (успях да направя няколко снимки и довечера ще ги кача ако незабравя)
Та на 24ти правих 2ра варка (почти по същия метод но с повече вода) и реших да експирементирам малко като добавих 3 шайби ананас в бирената мъст след като завря. Надявам се да е поело от аромата на ананаса (идеята я откраднах от 1 видео в което човека правеше бира но вместо ананас беше тиква :D) ще видим какво е станало на 10ти (21 литра) :). Като взимах 2рата броба от ферментатора да видя дали е готова за бутилиране ми излезе 1.007. До колкото знам че би трябвало да е 1.008. Защо е по-малко? Да не би да е седяла във ферментатора повече от необходимото? Тази вечер ще нося бутилките в хладилника след като бяха седмица на стайна температура и се сещам че няма да има толкова място да събера всички... за тия които няма място какво да ги правя? Да ги оставя на стайна температура или не е хубаво?
Аватар
Heisenberg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 18 Окт 2013, 13:06

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот victoryvt » 03 Ное 2013, 15:32

Не е проблем да са и на стайна.
Просто в хладилника по-бързо става узряването.
Тъкмо ще имаш други бутилки като изпиеш тези от хладилника.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот cervesa » 03 Ное 2013, 17:03

Откъде разбра ,че финалната плътностТРЯБВА да е 1.008?
Тя може да бъде най-различна.Това зависи от вида на дрождите(до колко са способни да разграждат захарите),схемата на озахаряване(колко ферментируеми и НЕферментируеми захари са произведени),стила на пивото (демек от майстора) и т.н.
На по късен етап от занаята ще се научиш да правиш "бърз"тест,за това ДО каква плътност ще ферментира мъстта.(ако чак толкова ти трябва) ,това се прави в големите пивоварни и при големи количества,когато се шпунтира ферметатора,т.е. ферментацията продължава под свръх налягане -1.0-1,5 бара за да се газира пивото от произвеждания СО2,в края на ферментацията.
И да запзаиш мостри за 30.11.
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот Heisenberg » 03 Ное 2013, 18:06

Благодаря за инфото :)
Виктор може ли да дадеш рецептата за червената бира в сигнатурата ти? Изглежда невероятно пък и 3та варка трябва да се прави :)
Аватар
Heisenberg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 18 Окт 2013, 13:06

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот victoryvt » 03 Ное 2013, 23:54

Разбира се, ето :
http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=4&t=2463&sid=ce590cd22ec6d49d16f9c5bb30f3c681

Но както виждаш точно този малц е правен във фурната, а не купен, така че не мога да ти го определя точно на кой отговаря.
Виж ми и темата за 90л. амбър ейл, там е подобна бирата - не точно червена, но амбър - кехлибарена.
В момента точно такава пия и днес бутилирах.
Най-общо : 80% СВЕТЪЛМАЛЦ, 20% Карамюних 2.
Или някаква комбинация от карамелени малцове до 20% без Карафа.
Сложиш ли Карафа - става вече стаут или портър.
Можеш да видиш и всякакви рецепти за Ирландско червено.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот Heisenberg » 04 Ное 2013, 13:56

Намерих в 1 сайт определени температури за изпичане на определен малц...ще видим какво ще излезе :D
PS: Виктор ме зарадва сега по телефона че нещата които поръчах днес на обяд утре ще са при мeн :) така че утре ще е 3тата варка... вкъщи имам 5кила несмлян малц от който мисля 1кг да го изпека за тип амбер. Проблема е че после няма с какво да го смеля... мисля си че ако го слагам малко по малко в една по-здрава найлонова торбичка и го поблъскам малко с чука за пържоли ще се "смели". Някой с подобни креативни идеи да сподели? :D
Аватар
Heisenberg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 18 Окт 2013, 13:06

ПредишнаСледваща

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron