Нотингам, минимална температура на ферментация.

Модератор: Martin

Нотингам, минимална температура на ферментация.

Мнениеот swenstyle » 15 Апр 2019, 17:49

Здравейте,


до сега съм варил 13-14 бири, като течността ми за ферментация ми е 11-12 литра. Напоследък слагам по 5 грама дрожди на това количество, като директно ги посипвам върху пяната. Независимо от вида дрожди и бира, винаги така процедирам и нямам проблем. На другия ден вече бълбука клапана.

Снощи правих бира и поръсих нотингама пак така на пяната, при температура на течността към 20 градуса. Пренесох шишетата (2ве 10 литрови от мин вода) до мазето на хладно (14* в помещението), обаче забелязах че дрождите са паднали на дъното. Сега след 18 часа, отидох да ги проверя, има пяна отгоре, а на дъното на бутилките все още си лежат дрождите (може би са по намалели).
това нормално ли е?
сега ще сложа воден клапан да видя дали бълбука.
swenstyle
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 16
Регистриран на: 06 Ное 2016, 00:40

Re: Нотингам, минимална температура на ферментация.

Мнениеот MadButcher » 16 Апр 2019, 08:35

Щом се е образувала пяна на повърхността, предполагам протича вече някаква ферментация. Това, което виждаш на дъното предполагам е вече утайка. Няма как да сложиш 5гр. сухи дрожди ида ги виждаш в 10л. туба. Нотингам са ми работили на 11 градуса и правят страшно бистри бири в долния температурен диапазон. Не казваш дали си аерирал мъстта преди да посипеш дрождите? Най-лесно е в твоя случай да раздрусаш тубата до образуване на пяна и посипваш върху пяната. Но, защо не рехидрираш дрождите, което се препоръчва и от производителя? Има писано доста тук по темата. Ако смяташ, че са малко може да си направиш и стартер. Сега какво има на съда отгоре вместо клапан?
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Нотингам, минимална температура на ферментация.

Мнениеот swenstyle » 16 Апр 2019, 17:34

правих бира 3 поредни дни, и последната я сложих в бутилки 10 литра от минерална вода, раздрусвам силно около 20-30 секунди, пяната става 3 см, сипвам дрождите като се старая да са максимално равномерно пръснати, слагам капачката, като не я стягам. снощи сложих капачки с маркучета потопени в чаши с вода.
мисля че са дрожди защото стоят на пръчици на дъното, просто са се удебелили.

снощи правих още 1 бира пак с нотингам, пръсих ги пак на пяната, но оставих бутилките вкъщи на топло, да започне ферментация и тогава ги я сваля на по хладно.

опитвах да рехидратирам един път и нищо не стана, а съм виждал дрожди за вино да шупват като мая за хляб

как да направя рехидратация?
вода + мъст + захар? или само вода и захар?
всичко заедно да е преварено, охладено до 20-22 гр. аерира ли се? после сипвам дрождите, пак отгоре или ги бъркам? след колко време трябва да има резултат и как изглежда тоя резултат? колко течност ми трявба за 5 грама дрожди? 100 мл? въобще не ми е ясно не намирам темата в която се обеснява как се рехидратира, или поне заглавието и не е такова.
swenstyle
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 16
Регистриран на: 06 Ное 2016, 00:40

Re: Нотингам, минимална температура на ферментация.

Мнениеот victoryvt » 17 Апр 2019, 09:16

Рехидратирането на всякакъв вид дрожди (вкл. и такива за вино) става във вода, без нищо друго.
За пивоварски цели може и в пивна мъст от варилния съд, след като е охладена до 25-30 градуса.
Количеството течност (вода или пивна мъст) е 10:1 спрямо дрождите.
Или за 11гр. дрожди - 100мл. течност (за 5гр. - 50мл.)
Сипваш ги на повърхността и оставяш така до 20 мин., след това разбъркваш добре и получената суспензия е готова за вливане във ферментатора.
В твоя случай, ако ги виждаш на пръчици - просто вдигни тубата и я раздрусай с въртеливи движения. Няма начин да не се разтворят след като са престояли там повече от ден.
Но аз лично се съмнявам че виждаш пръчии от дрожди :)
Нещо друго е ...
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Нотингам, минимална температура на ферментация.

Мнениеот swenstyle » 17 Апр 2019, 23:58

както казах правих 4 бири, всички с миналогодишни дрожди, съхранени в шишенца в хладилника, 2-те са с нотингам:
едната е най обикновенна само Pale Ale Malt, която вече има признаци на ферментация, макар и с бълбукане през около минута.
другата бира по рецепта е нещо като RIA, я сварих един ден преди пейла, обаче не иска и не иска да ферментира, а използвам дрожди от същото шишенце.
сутринта по тъмно рехидратирах по 2 начина които намерих във форума, т.е. със първоначалното посипване станаха 3 дози дрожди във мъстта, всички са поне от 18 часа престой във мъстта и не се разтварят.
Мисля утре да бутилирам вайса, който е готов, и направо върху утайката (WB-06) да излея проблемната мъст. Поне да ферментира в бира, да не става зян мъстта, 5-6 часа от живота си и отделих.
swenstyle
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 16
Регистриран на: 06 Ное 2016, 00:40


Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта