Belle Saison

Модератор: Martin

Re: Belle Saison

Мнениеот deuspld » 12 Авг 2019, 10:39

Привет,
вдигам тази старичка тема, защото последните две седмици направих две поредни варки с Belle saison. Дрождите са чук, ферментират яко на 25-26 градуса и свалят екстракта под 1,005. Сега предстои бутилиране и ми изниква въпрос: подходящи ли са тези дрожди за бутилкова газировка?
Питането ми е провокирано от следното: в спецификациите на дрождите бях прочел, че този щам има специфична ензимна система, която, след изчерпване на ферментируемите захари, може да разгради и съответно изферментира някои полизахариди (декстрини). Това е и причината да сваля толкова много крайната плътност. В този смисъл се чудя дали е подходяща за бутилкова газировка и ако да, трябва ли да предвидя по-малко захар за газировка (примерно 5-6гр/л, вместо 7)? Не обичам силно газирани бири и ме притеснява, че ако сложа нормалната доза захар и дрождите допълнително си набавят още, може да прегазирам. Ще се радвам някой да сподели опит.
Или е по-добре да си сложа едни Нотингам-ки преди бутилиране и да не го мисля толкова?
Keep calm and кот' - тако'а!
Аватар
deuspld
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 08 Дек 2017, 12:57
Местоположение: Пловдив

Re: Belle Saison

Мнениеот dr_slavov » 12 Авг 2019, 11:08

Преди няколко години правих нещо белгийско (не помня дрождите), седмица след бутилирането нямаше никакви признаци на газировка. Отворих бутилките и във всяка сложих по няколко гранули Belle Saison. Такова прегазиране стана, че като отвориш правеше фонтан по 30-40 см над бутилката. Това е единствения път в който са ми гърмели бутилки.
При теб ситуацията е различна защото си направил основната ферментация с Belle Saison. На теория трябва да са изферментирали каквото могат в бирата и вторичната да протече само с добавената захар. Но трябва да си абсолютно сигурен, че са приключили ферментацията преди да бутилираш, защото ако продължи в бутилките става страшно.
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Belle Saison

Мнениеот deuspld » 12 Авг 2019, 13:09

Точно това ме притеснява и мен. Ферментацията уж беше приключила, нямаше видими признаци. После направих и колд краш за 3 дни в хладилника с желатин. Днес откалявам и като се постопли направо ще добавя малко Нотингам и затварям със 6 гр/л захар и каквото стане...
Keep calm and кот' - тако'а!
Аватар
deuspld
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 08 Дек 2017, 12:57
Местоположение: Пловдив

Re: Belle Saison

Мнениеот MadButcher » 12 Авг 2019, 13:17

Миналата година правих един сезон с тях, газирах с неферментираал мъст по калкулатор, нямаше проблеми, бирата беше добре газирана. Не съм правил обаче колдкрашове. Това, което помня, че беше останала сладникава, а за сезона не е характерно
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Belle Saison

Мнениеот dr_slavov » 12 Авг 2019, 13:28

deuspld написа: ще добавя малко Нотингам и затварям със 6 гр/л захар и каквото стане...
Това е по-безопасният вариант. :D
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Предишна

Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта