ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Модератор: Martin

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот mirix » 11 Мар 2015, 23:04

Или казано с прости думи тънката кафява линия. Дано не забравя да снимам след като източа как са се слепнали като питка дрождите. на 120 л. бидон има няма 2-3 см слой.Все пак да вметна, че от значение е и прецеждането
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот ultrashock » 18 Окт 2017, 10:40

Темата е старичка, но имам няколко въпроса. Последните 5-6 варки местя във втори ферментатор, поради три причини:
- избистряне на бирата;
- по-лесно бутилиране, тъй като няма толкова утайки, добавям захар или от скоро пивна мъст, разбърквам леко, за да се разпредели равномерно и започвам с бутилирането;
- Dryhopping.
Та въпросите ми са:
Сериозна ли е опасността от зараза?
Сериозна ли е опасността от окисляване на бирата?
Знам, че и двете са възможни, но досега не ми се случвало, а хич не ми се пие подобна бира :)
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот petiomalchev » 18 Окт 2017, 12:13

За пръв път пробвах с откаляване на бирата, но една част бутилирах веднага след ферментацията, а другата ще бутилирам след седмица.
Та ще мога да сравня.
До сега след ферментацията охлаждам бирата за 24 часа, със замразени бутилки и бирата става бистра.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот victoryvt » 18 Окт 2017, 12:55

Аз лично спрях да го практикувам след 80 литра в канала :)
Подходяща практика е за 20-30 литра варки.
В момента бистря с желатин малко след бурната фаза на ферментацията и докато станат 7 дена от заквасването вече е готова за бутилиране / кегиране.
Бирата става бистра като магазинска.
Снякои щамове дрожди има проблеми с газировката, с други няма.
(За който прави бутилкова газировка)
Дозата е около едно малко пакетче желатин на 20-30 л. бира. Изсипва се в студена вода, изчаква се 20-тина мин. да набъбне, след това се стопля до 55 гр, разбърква се да се разтвори и се влива леко и с разбъркване горе - във ферментатора тъй както е с полусвършила ферментация.
В оставащите два дена до бутилирането бирата се избистря и на ферментационна температура.
Следва пълнене в бутилки по стандартния начин и ако се наложи добавка на малко чисти дрожди. Може и друг щам, подходящ за бутилкова газировка.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот Dave Lombardo » 18 Окт 2017, 13:12

А как разбираме кога е "ако се наложи"? ;)
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот ultrashock » 18 Окт 2017, 13:32

Dave Lombardo написа:А как разбираме кога е "ако се наложи"? ;)

И мен това ме притеснява. Как ще разберем, че няма да се газира достатъчно, за да добавим дрожди, не го ли разбираме след бутилиране?
За избистрянето ясно, ще е бистра и в един ферментатор, но какво се случва с утайките? Ще има ли повече утайки в бутилките?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот petiomalchev » 18 Окт 2017, 23:51

Току що бутилирах Дюбел стоял 7 дни след откаляване.
Изпих две шишета бутилирани преди една седмица, еми мисля че разлика няма между двете, макар че втората е не газирана.
Варя с ирландски мъх, откалената бира имаше слой, колкато да потъмнее дъното от дрождите.
По точнни данни, за вкуса мога да дам след най-рано една седмица, да се газира и откалената.
Но така като си мисля едно охлаждане на бирата 24 ч. преди бутилирането има същият ефект, но не крие рискове от зараза, а и ирландския мъх върши добра работа.
А ако е много бистра бирата преди бутилирането една супена лъжица от утайката на 15-20л. не вреди на бистротата да се добави към прецедения материал, при газировка в бутилки.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот victoryvt » 19 Окт 2017, 09:55

"Познаваме" от предишния неуспешен опит.
Например - предпоследната ми варка беше с Нотингам и бистрене и след това кегиране с добавяне на 6% пивна мъст в кеговете.
След няколко дена на около 18гр. нито един кег не беше се надул.
Изпуснах им налягането, извадих от единия (който си беше непълен и преди това) литър и нещо бира и в него добавих от преди това събрана около 2л. утайка от същите дрожди, която ще ползвам за следващи ферментации.
Влях обратно на око по равно във всеки кег и ги затворих - след два дена вече бяха вдигнали налягане.
Сега също чакам да свърши ферментация последната варка с Нотингам и пак ще я бистря, но този път ще кегирам навреме и смятам че ще има дрожди за газировка.
Другия вариант е да се върна на принудително газиране с налягане - тогава въобще не ме интересува има ли живи дрожди.

Предните варки в горещото бяха с дрожди Квейк - с тях нямаше проблем с утаяването им до степен да не могат да газират.
Предполагам че и S-33, К-97 и подобни също няма да имат проблем с преутаяването.
Предполагам също и че S-04 ще го имат, тъй като те са силно флокуленти и даже и без желатин залепват силно за дъното.
US-05 най-вероятно няма да имат проблем, но трябва да се пробва.

Ако бутилките са със суинг-топ капачки лесно става добавянето на дрожди, но ако не са :) ще има пак зор.
Затова - минавайте на кегове.
А който иска да пълни бутилки от кег - пак има решение. (като за 90 лв. :) )
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот MadButcher » 19 Окт 2017, 10:07

В някои от първите ми бири имаше дъх на мая. Предположих, че е защото не ги откалявам не знам дали това наистина е причината. Последните три варки ги откалявах, но аз ферментирам 18-24л, не че отпада риска от зараза. Иначе първта ми избистрена с желатин бира изглежда като по-долу и досега не съм имал проблеми с газировката.
amber ale.jpg
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: ЗА и ПРОТИВ преместването във втори съд за ферментация

Мнениеот dr_slavov » 19 Окт 2017, 11:27

victoryvt написа:Например - предпоследната ми варка беше с Нотингам и бистрене и след това кегиране с добавяне на 6% пивна мъст в кеговете.

victoryvt написа:Другия вариант е да се върна на принудително газиране с налягане - тогава въобще не ме интересува има ли живи дрожди.

Каква е причината когато работиш с кегове и имаш разливана инсталация да газираш с пивна мъст (захар)?
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта

cron