Хлебна мая

Модератор: Martin

Re: Хлебна мая

Мнениеот victoryvt » 20 Мар 2014, 12:12

С хлебна мая става прилична бира, но не е необходимо. При такъв голям избор от дрожди ...
Колегата от Димитровград правеше често с мая и твърди че ставала прилична, та питайте него - никнейм - Стасика.
За мен твърдението че дрождите определят голяма част от вкуса в съвсем на място казано.
Така е.
С един и същ материал, но с различни дрожди можеш да получиш коренно различни бири.
С маята за хляб ще стане мътна бирата, защото те не са флокулентни.
Освен това ще изядат още повече екстракт и тялото на бирата ще се оголи.
А за това че колегата Алмус твърди че бирата му нямала бирен вкус , а плодови нотки - това с ферментация на 9 гр. както казва няма как да стане. Би могло да се случи при по-високотемпературна ферментация, но за 9 гр. ...
И още нещо - температура на ферментация е тази вътре в съда, а не около него.
Аз в момента имам 10гр. темп. в гаража и 13 гр. вътре във ферментора. Така че за температура бих репортнал 13, а не 10.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Хлебна мая

Мнениеот ameba13 » 20 Мар 2014, 17:14

по повод ферментацията на ниска температура (10*С) в информационния лист на Saflager - s23 четем:
dosage
instructions
:
80 to 120 g/hl for pitching at 12°C – 15°C (53-59°F).
increase dosage for pitching below 12°C (53°F), up to 200 to 300 g/hl at 9°C (48°F)

което ще рече, че ако ще ферментираме на 9 градуса ни трябват 6 пакетчета за 20 литра пивна мъст = 60 лв

ако не пичнем достатъчно ще пием сладка бира с плодови и бог знае какви още нотки ;)
ameba13
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 117
Регистриран на: 01 Юли 2013, 15:42

Re: Хлебна мая

Мнениеот almus » 20 Мар 2014, 21:11

Така..
Направих лагер като използвах S23 около 2/3 от пакета за 9.5л пивна мъст да речем,с точност избягвам да говоря.Температурата в помещението беше 8-10 градуса,което според Виктор ще бъде към 12 гр в съда и си е така.Доколкото зная и чета за лагерните дрожди,когато ферментират при темп 9-14гр дават типично лагерен вкусов профил без плодови естерни ейлови и др. видове вкусове,аромати.Когато темп. е над 14,15 гр се произвеждали плодови нотки във вкуса,пише го и на пакета дрожди S23.Може и да не съм превел правилно.Използвах 2/3 от 11грама,защото чета,че при ниски темп. се изискват повече кол. дрожди /в сравнение с др за горна ферм./Директно ги слагам във ферментатора след добро аериране и никогa не съм имал проблем с ферментацията.
Бирата има бирен вкус,дори средно силни малцови нотки благодарение на едностепенната декокция,но доброто ми обоняние долавя много лек ейлов,плодов вкус.
Ако правилно разбирам колегата Амеба леките плодови нотки идват от това,че при моята темп. на ферментация съм сложил по-малко дрожди ли..
Бирата я опитах едва след 12-14 дни,но мисля,че след 2 месеца вкуса ще е по-изчистен,90% лагерен:).Като отлежи ще може да се анализира.
Преди месец купих течни дрожди Wyeast/за ейл/,да ви кажа вкусовия профил не е нищо различно от Нотингам например.Скоро ще опитам и с течни дрожди за белгийски тип бира,ще споделя получения вкус.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Предишна

Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта