Вредни ли са бирените дрожди?

Модератор: Martin

Re: Вредни ли са бирените дрожди?

Мнениеот almus » 07 Мар 2014, 23:40

Дано е така както казваш.Прочетеното не би ме отказало от правенето на бира.Само търся компетентно мнение относно дрождите.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Вредни ли са бирените дрожди?

Мнениеот mirix » 07 Мар 2014, 23:42

Абе я си пийте бирата! Не знаете какви ла*на ядете ти за дрождите си се закъхарил. Каквото е писано, може да умреш от бира ама не баш от бира. Ако паднеш в казана и се удавиш умираш от бира преди да си стигнал до дрождите :D
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Вредни ли са бирените дрожди?

Мнениеот vsd » 08 Мар 2014, 09:12

almus написа:Да,няма вещества с точно име,но вещества като сярна киселина и хлор са достатъчни.

Хлор има и във водата в тръбопровода и в белината и в басейните. Това със сярната киселина съм доста сигурен че не са го разбраили грам, предполагам че се ползваа някакъв серен продукт за да станне чиста средата. Иначе този "брутален" и "нехуманен" начин за правене на мая, който са описали лошо, не ти ли прилича на това как правиш стартер?

Помисли каква е разликата между маята от квас и тази от пакетчетата и ще си отговориш на въпроса за клетките-убийци.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Вредни ли са бирените дрожди?

Мнениеот almus » 08 Мар 2014, 09:51

Клетки убийци, сякаш ви хареса, че го повтаряте:)
Не съм против пивните дрожди отново повтарям, искам да чуя компетентно мнение.Нямам идея каква е маята от квас, не правя стартери.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Вредни ли са бирените дрожди?

Мнениеот victoryvt » 08 Мар 2014, 12:29

Тъй,
Тази статия - руската, съм я чел преди години и всъщност отдавна съм я внесъл в раздел "Теории на конспирациите" .
Т.н. термофилни дрожди аз не съм срещал.
Там се твърди, че всички дрожди от рода Saccharomyces (сахаромицети) са термофилни и въобще се обобщава нещо за всички дрожди, което не е вярно.
Разгледайте цялото дърво на дрождите от този род и ще видите за какво многообразие става дума.
Там са всички винени дрожди, дрождите за бира, дрождите за хляб и т.н.
Нито един от тях не е "термофилен" - след загряване над 45гр. всичко умира.
Сами можете да пробвате - направете си два стартера - единият в хладка вода с дрожди, минерали изахар, а другият същото но във вряла вода.
Бас държа че в този с врялата вода дори и след изстиването няма да потръгне никаква ферментация. Освен ако не влязат някакви диви дрожди от въздуха.

Всички винени дрожди са от вида Saccharomycetes.Cerevisiae (почти), от него са и бирените дрожди - всъщност Cerevisiae на латински означава бирени.
От същия са и хлебните.
Каква е разликата ?
Разликата е в крайните подвидове - едни ферментират добре бира заради способността им да дават нужните аромати. Други ферментират добре плодови захари - това са винените (там пък е една огромна област от подвидове ...), трети ферментират добре при високо съдържание на алкохол, четвърти - при повишено налягане в бутилката (за шампанско), пети - имат частични способности да хидролизират нишестето от брашното - ползват се за хляб.
И т.н.

Всичко това са малки гъбички, те не могат да издържат на температури над 45-50гр. , а всякакви температури над 75 гр. ги убиват. Нали така именно се прави пастьоризацията - подлагат се на завиране за 5-10 мин бурканите с краставички и след това не се развалят с години (аз в момента имам от 2012).

Хлебните дрожди,които се продават в магазините са два вида - сухи и пресни. Сухите са в пакетчета и представляват дрождева маса, на която е изпарена вакуумно водата и после е раздробена и пакетирана. Пресните маи са на кубчета от по 40гр. и представляват гъста суспензия дрожди с вода.
Аз лично ползвам за хляб от пресните. Едно кубче 40гр. го разделям на 4 части и ги държа замразени в камера. Преди употреба размразявам една част в топла вода и веднага замесвам хляба с машината.
Правя и хляб с квас. Квасът е култура, която се развива в среда на брашно и вода. Завъжда се сам от въздуха и брашното, особено ако е пълнозърнесто. След това само се подхранва периодично с ново брашно и нова вода. Не се бърка с метални предмети.
По своята микробиология квасът е симбиоза на два вида дрожди с два вида млечно кисели бактерии. Те не допускат развитието на други микроорганизми.
Бактериите хидролизират нишестето със своите ензими, а дрождите използват получените при тази хидролиза прости захари за да правят алкохол и въглероден двуокис, който набухва и втасва брашното.
Хлябът с квас е много по-полезен, тъй като е по-кисел без това да се отразява на вкуса. А препичането на филия квасен хляб е с фантастичен вкус и мирис.
Ако някой желае мога да му пратя малко квас да си го отглежда.

Полезни или вредни са бирените дрожди ?
Ами самия факт, че в аптеките се продават убити термично бирени дрожди като източник на минерали и витамини от групата на Б е показателен.
Самата бирена мая в течна консистенция от дълги години се ползва като мазило срещу кожни болести. (като тийнейджъри не са ли ви мазали майките ви с мая срещу акне ?)
Пиенето на жива бира, каквото и да значи това понятие е полезно заради самите дрожди - стига стомасите ви да са наред.
Единственото неприятно може да е леко втечняване на отходните продукти. А за страдащите от запек (констипация) е даже полезно.

Та аз викам да оставим световните констипатори (пардон - конспиратори) да си говорят за евреите, Талмуда, Рокфелер, кемтрейлс и други. А ние да си ударим по една домашна бира - със или без дрожди - който както си я направи.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Вредни ли са бирените дрожди?

Мнениеот cervesa » 08 Мар 2014, 13:40

Да изкажем благодарност на Виктор за даденото описание и да се приключва тази тема!
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Вредни ли са бирените дрожди?

Мнениеот almus » 08 Мар 2014, 16:38

Ще закрием темата, имайте търпение....
Лично аз научих как се прави квас.
Спирам да пиша за противната глупава тема хаха.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Предишна

Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта