Вайцен с мая за хляб

Модератор: Martin

Re: Вайцен с мая за хляб

Мнениеот asenr » 25 Юли 2016, 16:12

Има дрожди за бира, дрожди за вино, дрожди за хляб... Не са се сетили за кисело зеле да пуснат, иначе и такива има :) Купуваш каквито ти трябват. Дрождите са животинките, а маята е търговския продукт. Просто две различни думи за едно и също нещо.
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Вайцен с мая за хляб

Мнениеот gandy8 » 30 Юли 2016, 10:20

Здравей колега, много добре че експериментираш, но си мисля,че ще ти бъде много трудно да потдържаш температурата при озахаряването при следващия ти опит да вариш на дърва...
gandy8
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 18
Регистриран на: 13 Яну 2016, 20:53

Re: Вайцен с мая за хляб

Мнениеот rikkki » 30 Юли 2016, 16:11

Да, доста съм се замислял как ще поддържам температурата ако използвам огнище на дърва. Трудно ще е наистина,ако не и невъзможно. Може озахаряването да го направя на газовия котлон а пък варенето да е на дърва. Така мисля че ще се получи. Всъщност, на двора имам фурна на дърва. Мисля там да пробвам да опека малко малц. Трябва обаче да изчакам температурата да падне под 80 градуса. Ако все пак някой има идея за печене на малц, моля да я сподели. Все пак говорим за експерименти,нали така.
rikkki
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 11 Дек 2015, 17:52

Re: Вайцен с мая за хляб

Мнениеот Dejmos » 01 Авг 2016, 12:29

Колега, ето това може да ти помогне. Съвети на Виктор към мен как да карамелизирам ръжен малц. Не е същото, което ще правиш ти, но е някаква основа.

viewtopic.php?f=28&t=3126#p9560
victoryvt написа:Накисваш го както е цял на около 63-68гр. за един час (по-ниска темп. - повече малтоза, по-висока - повече глюкоза) да започне да се озахарява.
Може да стане във фурна с терморегулатор и в тава.
Не трябва да е много водата, а само да го покрива.
След час и нещо увеличаваш температурата на фурната до стойности за печене - 150-180 градуса.
Ако има вентилатор фурната - включваш го и него.
Печеш толкова време , колкото е нужно за цвета, който искаш да добиеш.
Редовно вадиш тавата и разбъркваш.
Водата ще се изпари сърната ще се карамелизират и ще добият нужния цвят.
Внимавай да не ги препечеш до черно.
И после ... веднага махни зърната от тавата и я накисни с препарат, измий я и гледай да не я зърне женското тяло, че ще има проблеми :)
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Вайцен с мая за хляб

Мнениеот rikkki » 02 Авг 2016, 00:20

Благодаря за съвета колега. Ще пробвам стъпка по стъпка това както си ми го написал когато имам време. Най-стриктен ще съм в изпълнението на последната точка,че женското тяло......... и няма да уточнявам повече !!!
rikkki
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 34
Регистриран на: 11 Дек 2015, 17:52

Предишна

Назад към Експерименти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта

cron