Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Модератор: Martin

Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот cervesa » 15 Авг 2014, 22:45

Наближава Тиквен ден,или деня на Тиквата,или Деня на Вси Светии!
Както и да го назоваваме,за домашните и крафт пивовари това е моменът да се представят с бира в която е вложена тиква.
Произходът на тази инкорпорация на тиквата в бирата.идва от невъзможността на ранните преселници в Северна Америка ,да се сдобият със източник на зaхари за домашната си бира.
И те са го открили в бyрзо растящата, с висок добив и лесна за отглеждане -ТИКВА.

Съдържанието на нишесте в нея ,съчетано с малки количества малц,или с подходяща температурна обработка ,водят до създаването на уникалния сезонен Pumpkin Ale (Пъмкин ейл) или Tиквена бира.

За да си направите такава можете да подходите по два начина-да озахарявате нишестето в тиквата заедо с озахаряване на малца ,или да вложите вече озахарена тиква (след печене във фурна) по време на варката ,или дори да вложите сурова тиква по веме на варката.
Важно е да изберете сорт тикви с високо съдържание на ферментируеми захари (аз лично за България препоръчвам Цигулка и Жълта тиква)
Тиквената бира приема добре и различни подправки-канела ,анасон и др.

Разровете се в световната мрежа за допълнителна информация и да видим какви тиквеници ще сътворим
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот alvinator » 16 Авг 2014, 13:05

Съвсем случайно преди месец се чудих какво може да се добави и без да знам, че съществува подобна практика, се сетих за тиквата. И попрочетох доста за pumpkin ale-a. Изненадах се колко много подправки може да понесе, поне на хартия де.
Аз чакам добрите есенни дни, за да спаднат температурите и да експериментирам :)
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот Hristo » 11 Окт 2014, 15:32

За понеделник съм планирал да варя такава бира, да видим дали ще ми остане време. Само че тиквата ми не е жълта, а е бяла (обаче пък е от наше село).
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот Hristo » 20 Окт 2014, 16:09

Ето я моята рецепта:
2,74 кг печена тиква, нарязана на едри парчета (вкарана при варенето)
2,76 кг пейл ейл
0,5 кг Caraaroma
0,34 овесени ядки
Вкарване на 40 градуса, паузи на 50 градуса (25 мин), 62 гр (30 мин) и 70 гр (40 мин), изкарване при 76 градуса.
Майшуване с 13,3 литра вода, промиване с 10 литра.
Преди варенето OG от 1,062. Още в началото на промиването вкарах в тенджерата тиквата, за да мога да напълня с бира догоре без опасност от преливане. Варене 60 минути.
Хмел Centennial (10,3%) - 50 мин, ирландски мъх - 15 мин, канела 3,6 г - 10 мин, индийско орехче (1/3 чаена лъжичка) - 10 мин, бахар (около 1 гр) - 10 мин.
ОG след варенето 1,066
Мая Safale S04
Ферментацията започна много бурно в петък, сега вече се е поукротила. Тъй като преместих тиквата във ферментора, задължително ще има вторична ферментация без тиква. Планирам да бутилирам по празника на Вси Светии, което предполага дегустация не по-рано от 20 ноември.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот Hristo » 30 Окт 2014, 15:35

При откаляването захарността бе паднала до 1,016 (25 октомври), за съжаление 5 дни по-късно (30.10.) си беше останала същата, та така и бутилирах бирата.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот daniel.trifonov » 12 Ное 2014, 17:22

Вчера, тиквен ейл варнах аз.
3,5кг Pale Ale
0,5кг Cara Pils
Озахаряване с 12л вода. Температурни паузи:
- 52°C размесване и подгряване
- 62°C, до добра йодна проба 70 мин.
- 72°C, 15 мин.
- 80° 10 мин.
Промиване с вода при 80°C до плътност на изтичащата пивна мъст 1,008. Отне малко повече от 1 час.
Варене 60мин.
60 мин, 3кг предварително опечена бяла тиква.
хмел Challenger 10г,
15 мин, канела 5г,
индийско орехче 2г,
карамфил 3г.
ирландски мъх на око.
Охлаждане и заквасване със стартер US-05 от предния ден. Стартерът не е разбъркван по време на ферментацията и е приготвен от сух малцов екстракт. Във ферментатора сложих и повечето парчета тиква.
Краен продукт ~14л при плътност 1,052. Необяснимо ниска ефективност. :o Все си мислих, че литрите са към 20, но това излезе от казана, като приспаднах тиквата и утайката.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот Hristo » 23 Ное 2014, 19:39

Даниеле, ще се радвам да споделиш как е станала твоята тиквена бира на вкус. Днес отворих първата бутилка от моята и ... нещо ми се губи тиквата. При бутилирането имаше страхотен аромат на тиквеник, обаче сега няма нищо. Бирата е станала добра, много плътен вкус, но (почти) нищо не ми напомня, че съм сложил почти 3 кила тиква.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот daniel.trifonov » 23 Ное 2014, 22:11

Привет!
Тези дни ще я местя за избистряне. Ферментацията приключи при 1.010. Дрождите изглежда, че бяха WB-06, което донесе един аромат на банани, бирата е много мътна, точно като вацен, но е оранжева на цвят. Аромата на тиквата се усеща мноого слабо, на фона на подправките и бананите. Мисля да изкарам ферменатора на студено, за да се утаи по-добре.
След поне две седмици ще мога да кажа какъв е крайния вариант. Засега си мисля, че подправките са много и най-вече индийскито орехче, но те пък с времето "омекват". Така се случи при коледната ми бира от миналата година.
Като цяло не съм очарован, но го отдавам основно на недозрялата тиква и на сгрешените дрожди.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот Hristo » 28 Дек 2014, 14:31

E, хубаво е да си самокритичен, но понякога вреди. Оказа се, че моята тиквена бира съвсем не е толкова лоша, а дори си е направо прекрасна, ако се сравни с други подобни. За пръв път днес опитах друга тиквена бира - Wychwood Pumpking. Много е зле, определено. Сигурно има и по-добри от нея, но аз определено се насърчих и друг път пак ще опитам подобен експертимент.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Тиквена бира (Pumpkin Ale)

Мнениеот daniel.trifonov » 29 Дек 2014, 14:34

...а аз още не съм бутилирал. :oops:


.:: Редакция 20.02.2015::.

Обещах да пиша и съвсем забравих. Та така, моят тиквеник се получи доста добре. Има какво да се коригира обаче.
Подправките трябва да се намалят наполовина. Ароматът им надделява над аромата на тиквата. Ако се ползва много добре узряла тиква ще е по-хубава бирата, но с моята недоузряла, пак се получи добър резултат. Мътна е заради сварената тиква във ферментатора и дрождите WB-06. Те също са внесли техния аромат.
Не мога да намеря подходящо мезе за такава плодова бира. Добре е с едно сирене с ябълки и канела и едно друго с орехи от витрините на Карфур, но предполагам, че ще върви по-добре със сушени плодове или сурови ядки. Месни мезета не са подходящи.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Следваща

Назад към Експерименти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта