Tandem Weizen

Модератор: Martin

Tandem Weizen

Мнениеот ultrashock » 25 Мар 2019, 09:41

С Влади(ALL_ON) се разбрахме да пусна тема за нашата съвместна варка. Решихме да спретнем един типичен немски Weizen с дрожди Weihenstephan Weizen 3068. Ето и данни за самата рецепта:
Title: Tandem Weizen (v26)

Brew Method: All Grain
Style Name: Weizen/Weissbier
Boil Time: 60 min
Batch Size: 65 liters (fermentor volume)
Boil Size: 80 liters
Boil Gravity: 9.8 °P
Efficiency: 77.4% (brew house)


STATS:
Original Gravity: 12.0 °P
Final Gravity: 2.9 °P
ABV (standard): 4.89%
IBU (tinseth): 19.77
SRM (morey): 5
Mash pH: 5.3

FERMENTABLES:
6 kg - Belgian - Pilsner (46.2%)
6 kg - Belgian - Wheat (46.2%)
1 kg - German - Melanoidin (7.7%)

HOPS:
100 g - Hallertau Mittelfruh, Type: Pellet, AA: 4.6, Use: Boil for 60 min, IBU: 19.77

MASH GUIDELINES:
1) Temperature, Temp: 66 C, Time: 75 min, Amount: 32.5 L, Temp rest
2) Temperature, Temp: 72 C, Time: 20 min
3) Fly Sparge, Temp: 10 C, Time: 78 min, Amount: 50 L
Starting Mash Thickness: 2.5 L/kg

YEAST:
Wyeast - Weihenstephan Weizen 3068

Заложихме на 2.5/1
Съотношение 2,5:1 за озахаряване;
32,5 литра вода за MLT;
58,5 литра вода за HLT;

След като калибрирахме PH метрите, сложихме малца и разбъркахме добре измерихме PH: 5.3 и не сме добавяли нищо.

Преди варене събрахме около 80 литра на 11Р. След варене крайния резултат бе ~65 литра на 12Р. След сметки с калкулатора преценихме да сложим хмела на веднъж за 60 мин и да постигнем около 18-20 IBU, ползвахме Hallertau Mittelfruh хмел - 100 грама.
Дрождите, които използвахме бяха течни с активатор Weihenstephan Weizen 3068. Не сме правили стартер, просто от сутринта ги сложихме на бъркалката заедно с активатора. Като имахме вече бирена мъст на около 10-11Р я преварихме, охладихме и добавихме в колбата. Въпреки това нямаше никакви признаци на активност, даже леко се притеснихме. Нямахме други дрожди за пшенична бира и единствения изход беше в понеделник да купим 2 пакета и директно във ферментатора, в случай че не тръгне ферментацията до 48 часа.
Казана за варене, който ми е 100 литра, преправих така, че да може да се използва и като ферментатор - с воден клана, уплътнения. След варенето прехвърлихме към други съдове, измих и дезинфекцирах и след това с помпата към казана с тръбата на Вентур, получи се двойна филтрация през хоспайдера.
За наша радост около 12-15 часа след засяване, вече имаше активност, при положение че 100 литровия съд запълнихме на ~70% гадовете бяха тръгнали из стаята. Хубавото е, че е теракот и лесно почистих. Сложих допълнително уплътнение (от това за прозорци и врати) и след това вече започна да бълбука през клапана. Днес сутринта си седяха мирно в казана, а клапана си бълбукаше доста енергично.
Оборудването напънахме на макс, Igloo-то е 45 литра и беше на 1см от ръба. Аз лично по-голямо количество не съм правил наведнъж. Предстои бутилиране на част от бирата и останалото го разделяме на кегове.
Надяваме се да се получи добър Weizen, но има време...
Съвместните варки са добра идея, особено за начинаещи. Ние си изкарахме добре цял ден, като не сме се преуморявали и като цяло всичко мина гладко. Две кратуни винаги мислят по-добре от една.
По време на варката пихме от двете мои последни бири(SMaSH Pale Ale и IPA (или по-скоро APA)) и според Влади са се получили много добре и двете.
IMG_6570.jpg
3 съдовата система
IMG_6574.jpg
Активност...
IMG_6572.jpg
Мазало по пода
IMG_6575.jpg
При околна Т 23-24 градуса, вътре около 28
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Tandem Weizen

Мнениеот MadButcher » 25 Мар 2019, 15:36

На колко градуса озахарихте? От опитите ми с различни вайсове най-много ми допадна вайценбок. Рецептата е подобна, но поне 60% нагоре пшеничен малц, и повече хмел, вкл. и ароматен.IBU около 30. Невероятно пиво стана, само че поне на 25градуса да ферментира. Тази година ще направя и със сухо
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Tandem Weizen

Мнениеот ultrashock » 01 Апр 2019, 14:37

Озахаряването беше на 65-66 градуса за около 50 мин, след това до 72 градуса, там 20 минути и постепенно до 78 mashout.

За бутилките - 5 дни ферментация, 3-4 дни газиране и 1 ден в хладилник(само толкова, че Влади е нетърпелив да тества:D )
За кантите - 7 дни ферментация, след това на 1 бар докато се газира.
Реално ферментацията приключи на третия ден, но я оставихме още, тъй като сме съботно неделни пивовари. Ферментира на стайна температура, около 23-24 градуса. Понеже ферментатора е реално казана за варене, койото преправих и се справи чудесно, имам термометър който мери вътре и точните градуси вътре бяха около 27-28, т.е. 4 градуса нагоре от околната Т.
В крайна сметка имаме общо 3 канти и малко - по 1 канта за мен и 1 за Влади, 1 канта за конкурса за разливане и около 12 бутилки :)
Промихме и дрождите, така че ако някой иска нека пише в FB групата на Влади. Моите лични невталения - най-дебрите дрожди за Вайцен, които съм опитвал до сега(само цената не им е ок). Много изчистен вкус и аромат. Пил съм доста наливен вайцен в Германия по немските кръчми и нашия спокойно може да се конкурира с тях.
Ето снимка на готовия продукт:
1A2CB805-D3DB-4C45-89F6-909DD803BD62.JPG
Weizen
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София


Назад към Пшенични бири (Вайцен, Виит ..)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта